על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


מנוחת צהריים, נחום גוטמן Resting at Noon, Nachum Gutman
1926 תל-אביב

 שמן על בד, 93.5X107.5 ס"מ

נחום גוטמן, מחלוצי האמנות הישראלית ומייסדי "האסכולה הארץ ישראלית" התל-אביבית בשנות העשרים של המאה העשרים, הרבה לתאר באופן נאיבי ואידיאליסטי את המציאות החדשה שהתגבשה בשנים אלו בארץ ישראל. הדמויות בציוריו מגושמות ומוצקות ומקיימות קשר צורני עם האדמה והנוף. דמויות הערבים מייצגות קשר זה כמודל להערצה וחיקוי.

במרכז הקומפוזיציה ממוקמות שתי דמויות, גבר ואישה ערביים. האישה יושבת בגבה אל הצופה, אוחזת בצאוורה ומפנה את ראשה ימינה, כמו שומעת משהו מאחוריה. השילוב המתקיים בעיצוב דמות האישה בין מבט צידי לחזיתי מזכיר את סגנון הציור המצרי הקדום השייך גם הוא לאיזור המזרח התיכון אשר שימש את גוטמן בגיבוש דרכו האמנותית וסימל עבורו את המזרח. הגבר שכוב על הקרקע, לרוחב המישור הקדמי כולו, ישן שינה עמוקה, פיו פתוח מעט. מצד שמאל מתואר אבטיח מפולח ובו תקועה סכין. הזוג ממוקם על גבעה, ומתחתיו שדה ובו דמויות נוספות נחות, משחקות ושתי כבשים רועות.

הדמויות גשמיות, כמעט גסות ומשדרות תחושת מיניות וארוטיקה. חוקר האמנות גדעון עפרת רואה ביצירה זו ואחרות הדומות לה פרשנות מעודנת של תיאורי בתי הזונות הערביים ביפו המופיעים ברישומים של גוטמן בשנות העשרים של המאה העשרים. במאמרו סוד הפרדס של נחום גוטמן הוא טוען כי ציור זה הוא פיתוח של רישום הכנה שעשה גוטמן בו נראית יצאנית ערבייה היושבת בגבה אל הצופה, זוקפת ראשה בצדודית, בעוד הקליינט המותש שוכב על הארץ לידה.

אך גוטמן אינו מתרגם את הרישום באופן ישיר אלא יוצר ממנו אלגוריה אירוטית המייצגת את אידיאל הקשר אל הקרקע ואל ארץ ישראל. הדמות הגברית ישנה על הקרקע בנוחות, כאילו ישנה במיטתה, והדמות הנשית מביעה רוגע ושלווה. צורות הנוף המעוגלות חוזרות בגופן, כאילו הדמויות הן חלק בלתי נפרד מהמקום. האבטיח בצד שמאל מסמל את החקלאות ואת הקשר הכמו אירוטי לקרקע, המחוזק על ידי הדימוי הפאלי של הסכין הנעוץ בו. הדמויות קורנות אור מושגי ופנימי, האופייני לציורי גוטמן ומייצג את השלווה הפנימית שבעבודת האדמה. כמו ברבים מיצירותיו, הנוף והדמויות אינם ריאליסטיים אלא מסוגננים ואידיאליסטיים. המקום מוצג כמו גן עדן בתולי ומזכיר בסגנונו את הפרימיטיביזם הנאיבי של הצייר הצרפתי אנרי רוסו (Henri Rousseau).

מקורות וקישורים
אתר מוזיאון תל אביב לאמנות
עפרת ג', סוד הפרדס של נחום גוטמן, אתר מוזיאון נחום גוטמן
אתר עכבר העיר
אתר המחסן של גדעון עפרת
אתר שישים שנה לישראל

כתב: נעם טופלברג

מנוחת הצהרים, מתוך אתר ויקיפדיה, שם-היוצר, cc-by-sa-2.5
מנוחת הצהרים, מתוך אתר ויקיפדיה, שם-היוצר, cc-by-sa-2.5
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום