על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


מחווה לברליו, רוברט דלוניי Homage to Bleriot, Delaunay Robert
1914 מוזיאון קונצמיוזאום, בזל, שווייץ

שמן על בד

היצירה מבטאת את התרשמותו העמוקה של האמן מטיסתו הנועזת של ברליו אל מעבר לים, ומשקפת את הילת ה"בנאי הגדול", כפי שכונה ברליו בעיתונות באותה תקופה, הבונה את כלי הטיס שלו וטס לבדו מעל מגדל אייפל אל מעבר לתעלה. הציור מקנה תחושה של התפעמות המוקרנת מן הצורות והצבעים, ומוגשת לאדם שהצליח "לעשות זאת" כמחווה - ביטוי להכרה בגדולתו ובחשיבותו בהתפתחות הטכנולוגית.

ביצירה זו קיבץ האמן את כל האלמנטים המודרניים- חדשניים האהובים עליו - מגדלים, רדיו, אלחוט ותעופה, והביאם לכדי שיר הלל לטייס הראשון שחצה את התעלה.

בציור ניכרת התמקדותו של האמן בחקירת הגוונים וההרמוניה של הצבע והאור תוך ביטול התלת-ממד והליכה מכוונת לקראת ההפשטה. השטיחות, וההתרחקות מן התיאור הריאליסטי.

דלוני לוקח מן הטכנולוגיה הן סמלים וצורות (מדחף, מטוס דו-כנפי, מגדל אייפל) המתוארים באופן ריאליסטי), והן מקצב ותנועה (מעגלים וקווים אלכסוניים) המודגשים ביצירתו. הצורות הגיאומטריות מבטאות את תנועת מנועים ומדחפים של מטוסים, את עוצמת הרוח שסביבם, ואת הכוח המניע את הכלי כלפי מעלה.

התנועה וההתפתחות הפנימית של הגופים המתוארים ביצירה יוצרים מראה שטוח, גאומטרי, לצד איור ריאליסטי של סמלים שצבעיהם נאיביים ובהירים וחזותם הרמונית ונעימה. הצבעוניות המרהיבה מחדדת את היבט הגובה והקרבה אל מקור האור - השמש. הצבע הכחול בחלקה העליון של היצירה מצביע אף הוא על מיקום האובייקטים בשמים.

בחלוקת האובייקטים לצורות גיאומטריות ניכרת השפעה של זרם הקוביזם, אולם ציורו זה של דלוני רחוק מן הקוביזם בצעדיו הבולטים לעבר שחרור הצבע ובניית אלמנטים מופשטים, כאלה שניכרו בעבודותיהם של הפוביסטים והפוטוריסטים בעשור הראשון של המאה העשרים. המשורר גיום אפולינר, שטבע את המונח אורפיזם, ייחס לעבודותיו של דלוני באותה תקופה אלמנט מיסטי המתמקד בצבע.

 

מקורות
יוז, רוברט (1980), הלם החדש, עם עובד, תל אביב.
פייפר, דיוויד (עורך), אנציקלופדיה לאמנות הציור והפיסול, תולדות הציור והפיסול - אופקים חדשים, כתר ירושלים, כרך ג'.

Muller, Joseph Emile, Bellido, Ramon Tio (1985), A Century of Modern Painting, Universe book, New York.
Cambridge Introduction to the History of Art, "The Twentieth Century", 7' Cambridge University press. 1981
.

 

כתבה: אורלי דושי

מחווה לברליו, מתוך אתר wikipainting
מחווה לברליו, מתוך אתר wikipainting
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום