על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


חברת איקאה Ikea
1934 שבדיה, בינלאומי
חברת איקאה נוסדה בשנת 1943 על ידי השוודי אינגבר קמפרד (Ingvar Kamprad), אשר עוד בילדותו החליט להיות איש עסקים מצליח. כאשר היה קמפרד בן שבע-עשרה קיבל מאביו סכום כסף לרכישת עסק משלו.

החנות הראשונה של איקאה נפתחה לא הרחק ממקום הולדתו של קמפרד, ומכרה בתחילה מוצרים כגון: גרביים, עטים וארנקים. בשנת 1945 פרסם קמפרד בעיתון מקומי את עסקו, וגם הכין למשלוח קטלוגים ובהם מוצרים בעלות ייצור.

בשנת 1947 הוסיפה החברה למגוון מוצריה גם ריהוט, ומאותה נקודה החליט קמפרד להתמקד במכירת רהיטים שעלותם נמוכה. בשנת 1953 נפתח חלל התצוגה הראשון של איקאה. לראשונה יכלו הקונים לראות את המוצרים ולגעת בהם לפני הזמנתם. פעולה זו פתרה את בעיית התחרותיות שאליה נחשפה החברה באותה תקופה.

ההצלחה המהירה של איקאה הובילה לשלילת השתתפותה ביריד סחר שהתקיים בסטוקהולם, ולחרם שזימנו המתחרים. כתוצאה מכך החלה החברה בעיצוב עצמי של רהיטים. העיצוב העצמי גרר הוזלה נוספת במחיר ותרם לאיכות וליופי ויזואלי.

במהלך שנות החמישים המאוחרות עבדו באיקאה המעצבים גיליס לנדגרן (Gillis Lundgren), בנגט רודה ואריק וורטס. הם עיצבו רהיטים שניתנים להרכבה פשוטה וברורה היכולה להיעשות בקלות על ידי הקונים. דבר זה היה בגדר מהפכה בעולם הריהוט, והוביל להוזלה נוספת במחירם ולהובלה בטוחה יותר.

בשנת 1959 עיצב לנדגרן מדף ספרים שהיה אחד מן המוצרים הראשונים של איקאה שנמכר באריזה שטוחה. עיקרון נוסף שהנחה את המעצבים בחברה והוביל למערך ייצור מחודש היה "חשיבה מודולרית". דוגמה מובהקת לרהיט בחשיבה כזו הוא כוננית הספרים (1963) MTP בעיצובה של מריאן גרבינסקי (Marian Grabinski).

במהלך שנות השבעים הששים הרחיבה איקאה את סניפיה, למרות תחושת חוסר הביטחון הכללי שאפיינה את התקופה. איקאה החלה לפתח מוצרים עשויים פלסטיק, ביניהם כיסא סקופה (Skopa) בעיצובם של אולב גיירלוב- נודסן וטורבן לינד (Olle Gjerlov-Knudsen and Torben Lind). כמו כן נמכרו מוצרים שעוצבו על ידי המעצב האיטלקי הנודע ויקו מגיסטרטי (Vico Magistretti) כגון מנורת הטלגונו (1966) (Telegono).

לאורך ההיסטוריה שלה, התמקדה איקאה בייצור גרסאות לעיצובים קלסיים מוכרים. בשנות השבעים גדלה הפופולריות לצבעים עזים, ואיקאה החלה לעצב מוצרים בסגנון צעיר יותר.

במהלך שנות השמונים החלה החברה לפתח מוצרים, שעוצבו על ידי נילס גמלגארד (Niels Gammelgaard). המוצרים היו מסוגננים ושימושיים כאחד. "ספת המומנט" שעיצב גמלגארד בשנת 1987 זכה בפרס איכות העיצוב מטעם שוודיה. בפרס נוסף זכה גם עיצוב ה"פאזל" (1988), ריהוט צבעוני בעל צורניות פשוטה לילדים שעוצב על ידי קנוט ומריאן הגברג.

במהלך שנות התשעים המשיכה איקאה להרחיב את סניפיה ולהגביר את הפופולריות של עיצוב סקנדינבי ברחבי העולם. איקאה בשנים אלה המשיכה גם לשמור על אותה תפיסה של עיצוב חסכני ומודולרי, המאפשר לממש את העקרונות שעליהם התבססה החברה מראשיתה. דוגמה לכך היא הכוננית "קוביסט" (1994) (Kubist). דוגמה נוספת של ריהוט צבעוני שעוצב על פי אותם עקרונות הוא הכסא "וילברט" (1993) (Vilbert) שעוצב על ידי המעצב הדני הנודע ורנר פנטון.

בשנת 2001 נפתח סניף של איקאה בישראל, ושזכה להסתערות נלהבת של צרכנים.

מקורות

Fiell, Charlotte and Peter (2000), Industrial Design A-Z, Taschen, Italy, pp. 292- 293.
about IKEA - timeline - the full story


כתבה: גליה כהן
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום