על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


הרואה ואינו נראה, סלבדור דאלי The invisible Man, Salvador Dali
1933-1929 ספרד
143 81x ס"מ, שמן על בד 

יצירה זו היא אחת הדוגמאות המובהקות לשיטה שהאמן הסוריאליסט הספרדי סלבדור דאלי כינה "פרנואידית-ביקורתית". דאלי האמין כי חולי סכיזופרניה פרנואידים רואים יותר מהאדם הרגיל ויכולים לראות מראות כפולים בהזיותיהם בהם הם מזהים את החבוי בתוך המראה הגלוי. הוא ניסה ליצור שיטת ציור בה יוכל להגיע לאפקט דומה של הזיה. את שיטתו הגדיר כ"שיטה ספונטנית של ידע בלתי הגיוני המבוססת על הצגה ביקורתית ושיטתית של הזיות ופרושן האסוציאטיבי".     

"הרואה ואינו נראה" היא היצירה הראשונה בה השתמש דאלי בטכניקת הדימוי הכפול. בטכניקה זו נוצר דימוי חדש מצירוף של כמה דימויים אחרים. את היצירה החל בשנת 1929 אך סיים אותה רק ב – 1933. בציור נראה נוף המצויר בפרספקטיבה קווית, אך הוא מעוות אותה על ידי הרמת המשטח האחורי אל עבר הצופה. בנוף מפוזרים מבנים ארכיטקטוניים קלאסיים שונים ודמויות. כל הצורות מתאפיינות בחדירה הדדית ובמעברים בין צורות רכות לקשות ובין נוזליות למוצקות.

השילוב בין האובייקטים השונים יוצר במרכז התמונה דמות אדם. העננים הצהובים הם שיערו, פניו ופלג גופו העליון נוצרים על ידי הריסות המבנים והפסלים הקלאסיים ומפל מים יוצר את רגליו. כמו רבים מציוריו של דאלי, גם ציור זה עוסק במיניות ובפחדים הקשורים ליחסי מין. מימין מופיעות שתי דמויות נשיות שקרביהן פתוחים. על גבי הדמות המרכזית מופיע דימוי של רחם נשי החוזר בצורה השחורה היוצרת את מתאר האצבעות של הדמות. תחת צורה זו וליד רגלי הגבר מופיעה חיית טרף, סמל חוזר אצל דאלי בהקשר של פחדים מיניים. מצד ימין למטה מופיעות שתי נשים וילדיהן, אחת שחורה והשנייה לבנה ומאחוריהן גבר מזוקן.

גם אם מזהים את כל מה שמוצג ביצירה קשה לצופה ליצור סיפור אחיד וברור מאוסף הדמויות והאובייקטים. האווירה המנוכרת והסטרילית האופיינית לציוריו של דאלי יוצרת תחושת חוסר נוחות ואימה המערערות את תפיסת המציאות המקובלת ויוצרות מציאות חדשה הנעה בין חלום, פנטזיה ומציאות מוכרת. מאפיינים אלו חוזרים בסוריאליזם של דאלי ומהווים חלק מרכזי בתפיסת עולמו.        

מקורות וקישורים
אתר אוניברסיטת קליפורניה
אתר 3D-Dali
אתר All-Art
אתר dali
אתר Jstor
אתר squidoo

כתב: נעם טופלברג 

הרואה ואינו נראה, מתוך אתר flickriver
הרואה ואינו נראה, מתוך אתר flickriver
רישום הכנה ליצירה, מתוך אתר wikipaintings
רישום הכנה ליצירה, מתוך אתר wikipaintings
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום