על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


דיוקן בורגני – ג'ף ואילונה, ג'ף קונס Bourgeouis Bust - Jeff and Ilona, Jeff Koons
1995 ניו-יורק
 1190X745X580 מ"מ, שיש

"בדיוקן בורגני-ג'ף ואילונה, רציתי ליצור משהו מאד רומנטי – זוג בורגני, מתנשק. אבל ניסיתי לעצב את מפגש הגוף של אילונה ושלי כך שתיווצר צורת לב – סמל האהבה – לקחת את הבשר ולחתוך דרכו את הצורה הזו ללא היווצרות כל תחושת אלימות". במילים אלו מתאר האמן האמריקאי ג'ף קונס יצירה זו המציגה אותו ואת אשתו, כוכבת הפורנו וחברת הפרלמנט האיטלקייה אילונה סטאלר, הידועה בשם המסך שלה צ'יצ'ולינה, מתנשקים.

היצירה נעשתה במקור במסגרת סדרת עבודות לתערוכה בשם  'Made in Heaven' בה חקר האמן את מושג האהבה בהקשר חיי נישואיו. הסדרה כללה תמונות ופסלים היפר ריאליסטיים ומאד פרובוקטיביים של בני הזוג במהלך מעשי אהבה בתנוחות שונות. פסל זה העשוי שיש מעוצב בסגנון הבארוק המסורתי השואב את השפעתו מהפיסול הקלאסי. דמותה של אילונה נראית כוונוס, אלת האהבה היוונית, בעלת השיער הקלוע ומחרוזת הפנינים.

ההסבר המיתמם של קונס על היצירה מאפיין את תפיסת העולם הפוסט-מודרנית בה הוא פועל ואת האמנות שלו בפרט. ניתן לומר באופן כללי כי יצירתו של קונס, כמו גם הפוסט מודרניזם מושתתיםזס על מערכת סתירות פנימיות היוצרת ציניות והומור במסווה של רצינות תהומית. ההתעלמות המכוונת של דברי האמן מהעובדה שאשתו, המסמלת כאן את אלת האהבה באמצעות מיניותה, היא כוכבת פורנו, דהיינו אישה המקיימת יחסי מין לפרנסתה וללא כל קשר אל האהבה, היא חלק מהמסר של היצירה.

אותה היתממות צינית מתקיימת גם בכותרת היצירה. קונס מכנה את היצירה "דיוקן בורגני" כאשר ברור לכל כי אין זוג פחות בורגני מהאמן ואשתו. הניסיון להציג אותם כזוג רגיל, החי חיי שגרה משעממים (אלו האסוציאציות העולות מהשם) הוא כמובן חלק ממערכת הסתירות של היצירה. יותר מכך, הטכניקה ועיבוד החומר שייכים במסורת האמנות לתיאור שליטים ואצולה, כך שאם אכן הזוג הוא בורגני, הרי שגם הציטוטים האמנותיים מבחינת הסגנון והחומר עומדים בניגוד לרעיון זה. 

ביצירתו של קונס מתקיימות סתירות בין תרבות גבוהה (אמנות) לתרבות נמוכה (פורנו), בין מקוריות (הרעיון של הפיכת דמותו ודמות בת זוגו לפסל) ובין חיקוי (הסגנון של הפסל המחקה את אמנות הבארוק), בין משמעות (האהבה) ובין נטרולה (מעשה האהבה הנעשה שלא מתוך אהבה), בין איכות לקיטש (השימוש בדימויים בנאליים כמו לב על מנת לבטא אהבה) ועוד.                                                 

יצירה זו היא האינטימית והמעודנת מכל יצירות הסדרה "Made in Heaven", הן בנושא והן בטיפול בחומר. התיאור מעודן יחסית ואינו פרובוקטיבי כמו שאר היצירות. השיש חלק ולבן בדומה לפיסול ניאו-קלאסי או בארוקי והטיפול בפרטים פרטני ומדויק. יצירתו של קונס מושפעת מהרדי מייד של דושאן, הפרובוקציות של הדאדא, אמנות הפופ והדימויים של אנדי וורהול. נראה כי קונס מצליח למחוק כמעט לחלוטין את הגבולות בין חיים לאמנות ולהעניק מבע אמנותי לכל אדם או חפץ יום-יומי בו הוא עוסק. בתהליך זה הוא מצביע על תקופתו על קריסת הערכים הישנים וטשטוש הגבולות בין אדם לערך לבין מוצר לתועלת. 

מקורות וקישורים
אתר מוזיאון גלריה טייט
אתר Art21
אתר הגלריה הלאומית סקוטלנד
אתר All-Art
אתר artsjournal
אתר palazzograssi
אתר theskinny
אתר edinburghguide

כתב: נעם טופלברג

דיוקן בורגני - ג'ף ואילונה, מתוך אתר rogallery
דיוקן בורגני - ג'ף ואילונה, מתוך אתר rogallery
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום