על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


מחווה לירושלים, אלכסנדר קלדר Homage to Jerusalem, Alexander Calder
1977 הר הרצל, ירושלים
 פלדה צבועה, אורך - 22 מטרים 

הפסל "מחווה לירושלים" היה האחרון שתכנן הפסל האמריקאי אלכסנדר קלדר שנפטר בשנת 1976, שנה לפני הצבתו. הפסל הוזמן על יד הקרן לירושלים כחלק מחזונה להעלות את רמת החיים והתרבות בעיר ומומן בכספי תרומה של משפחת ברמן מארה"ב. קלדר בחר בעצמו בקפידה את מיקום הפסל, בכיכר הולנד שליד הר הרצל, אך לא זכה כאמור לראותו מוצב במקומו.   

הפסל מורכב מלוחות מתכת גדולים ומעוגלים המחוברים זה לזה בברגים. הלוחות צבועים בצבע אדום ויוצרים צורות ביומורפיות. מצידו האחד הוא נראה כמו חיה פרה-היסטורית, ומצידו השני  כקשתות או נוף הררי. הכינוי "סטאביל" לסוג זה של פסלים של קאלדר הומצא על ידי האמן הסוראליסט ז'אן ארפ (Jean-Hans Arp). השם נועד להבדיל בין הפסלים הקבועים לפסלי המובייל שלו, שכינויים (מובייל) ניתן להם על ידי האמן מרסל דושאן (Marcel Duchamp).

הפסל הוא חלק מסדרה ארוכה של פסלי סטאביל, כולם פסלים נייחים ומופשטים, העשויים בדרך כלל לוחות מתכת. בפסליו יצר קלדר שילוב בין זרמי אמנות: הקונסטרוקטיביזם הרוסי, הסוראליזם, לבין תחומי הטכנולוגיה וההנדסה (תחום שאותו הוא למד בצעירותו). קלדר ייחס חשיבות רבה למקום שבו הוצב הפסל. מצד אחד המיקום הוא אורבני, סמוך לכביש ראשי המקשר בין השכונות המערביות של ירושלים, ומצד אחר, כאשר מתבוננים בו מכוון כביש עין כרם הוא נראה כמחובר ליער ירושלים. מכיוון זה נראה היטב שילוב הצבעים המשלימים: האדום של הפסל והירוק של היער.

בפסל מהדהדות צורות הרי ירושלים הנראות נוקשות וקבועות ובאותה עת רכות וזורמות. קלדר השתמש בחומרים קשים, תעשייתיים ויצר מהם צורות זורמות, ביומורפיות. צורותיו של הפסל מעידות על עתיקותה של העיר ויציבותה מול השינויים והמודרניזציה. הפסל עצום ממדים, ומשקלו שישים וחמישה טונות. הוא בנוי פלדה ופח וניצב על גבי תשעה בסיסי בטון.

בשנת 2005 התברר שבשל אילוצים הנובעים מהקמת הרכבת הקלה בירושלים יש צורך לפרק את הפסל ולהעבירו למקום אחר. הקרן לירושלים הודיעה בתגובה כי כל מיקום חדש צריך לקחת בחשבון את התנאים המקוריים שהציב האמן. לשם העתקת הפסל הוקמה ועדה שבראשה עמד הפרופסור מרטין וייל, לשעבר מנהל מוזיאון ישראל, שהיה שותף לבחירת מיקומו המקורי של הפסל יחד עם האמן. בשנת 2008 הוחזר הפסל למקומו המקורי במבצע מורכב שכלל שימוש בשני מנופים מהגדולים הקיימים בארץ ובתיאום עם משטרת התנועה, עיריית ירושלים ומד"א. 

מקורות וקישורים
אתר israelpublicart
אתר Flickr
אתר jerusalemfoundation
אתר gojerusalem
אתר 34st
אתר עיתון שיקגו טריביון
אתר boeliem
אתר מוזיאון פילדלפיה
אתר מוזיאון ישראל
אתר israelphilately
אתר עיריית ירושלים

כתב: נעם טופלברג

מחווה לירושלים, מתוך אתר ויקיפדיה
מחווה לירושלים, מתוך אתר ויקיפדיה
מחווה לירושלים, מבט לכיוון צפון, מתוך אתר ויקיפדיה
מחווה לירושלים, מבט לכיוון צפון, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום