על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


כריכת אלמנך הפרש הכחול, וסילי קנדינסקי cover for the blaue reiter almanac, Wassily Kandinsky
1912-1911 גרמניה

חיתוך עץ צבעוני, 21X 28 ס"מ

"אלמנך" הוא אסופת מאמרים וסיפורת. יצירה זו היא כריכת אוסף מאמרים ודעות בנושא אמנות שגיבש הצייר וסילי קנדינסקי (Wassili Kandinsky). שם הקבוצה, כמו גם הציור על העטיפה של האוסף, קשורים במוטיב הסוס והפרש החוזר ביצירותיו. על נושא זה אמר קנדינסקי: "כנראה שיש בדימוי הפרש סמל לעוצמת ההשראה של הרוח האנושית" (התרגום מתוך הדס, נ., עיונים באמנות המאה העשרים, אורט, 1998, עמ' 221). 

הכרך הראשון של אלמנך הפרש הכחול נערך על ידי קנדינסקי וחברו לתנועה, הצייר פרנץ מארק  (Franz Marc) ביוני 1911, אך ראה אור רק בתחילת 1912. החוברת כללה יותר ממאה וארבעים תמונות וארבעה עשר מאמרים מרכזיים. המשותף לכל העבודות המוצגות בחוברת הייתה עובדת היותן פורצות דרך ואוונגרדיות מבחינה אמנותית. העיסוק המרכזי במאמרים היה באמנות  המכונה "פרימיטיביסטית",  אמנות עממית וציורי ילדים וכמו כן באמנות גרמנית מימי הביניים ואמנות עממית רוסית. המסר הכללי היה יצירת אמנות עצמאית, הבוחנת ומתמודדת עם מסורות העבר המערביות. 

על גבי שער האלמנך מופיע חיתוך עץ של קנדינסקי המתאר פרש כחול מוקף קונטור שחור עבה ומפותל המחלק את הקומפוזיציה לשני חלקים על-פי קווי דמותו של הפרש – הפרש מימין הפורץ אל עבר הצופה וחלל ריק משמאל שבו כתוב "אלמנך הפרש הכחול". הפרש מתואר רוכב על-גבי סוס העומד על שתי רגליו האחוריות כשפניו אל הצופה. הדמויות מתוארות בקווי מיתאר שחורים, עבים וגסים, וביניהם כתמי צבע כחול. הפרש והסוס הופכים לדמות אחידה בעיצובה ובאפיוני תווי הפנים. את הדמויות מקיף רקע שחור, הנע בהתאם לקווי המיתאר שלהן.

הפרש על העטיפה מזכיר את הדמות הנוצרית של ג'ורג' הקדוש – אביר הצדק, הנלחם בדרקון – מקור הרוע, ומנצח אותו. הצבע הכחול על-פי קנדינסקי הוא סמל לשמימיות ורוחניות, הבאים לידי ביטוי באמנות המופשטת. היצירה מתארת את פריצתו של הטוב החדש מתוך חורבות הרוע הישן. הדמויות ביצירה אינן מופשטות אך הן סכמתיות ודו-ממדיות, גם כתוצאה מן השימוש בטכניקת הדפס העץ. עם זאת, הקומפוזיציה האלכסונית היוצרת את פריצת הפרש מעומק היצירה יוצרת תפיסת חלל עמוקה, שאינו מתבסס על פרספקטיבה מסורתית מכל סוג. מימד העומק והתנועה העזה שבה מתוארות הדמויות מעניקים ליצירה תחושת זמן – התפרצות מן העבר אל עבר העתיד.

מקורות וקישורים
אתר wassily kandinsky
קאנדיסקי ו', מארק פ', ההקדמה לאלמנך הפרש הכחול, 1911
אתר מרכז פומפידו
אתר עיתון Financial Times
אתר answers

אתר cheapoilpainting

אתר newcriterion

אתר hoocher

אתר new world encyclopedia

אתר מוזיאון טייט

אתר Google Books

כתב: נעם טופלברג

כריכת אלמנך הפרש הכחול, מתוך אתר flickr
כריכת אלמנך הפרש הכחול, מתוך אתר flickr
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום