על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


יד קנדי, דוד רזניק The Kennedy memorial, David Reznik
1966 הרי ירושלים

יד קנדי הוא אתר הנצחה לנשיא ה-35 של ארצות הברית ג'ון פיטצג'רלד קנדי (John Fitzgerald Kennedy). קנדי נרצח בידי מתנקש ב-22 בנובמבר 1963 בטקסס. האתר נחנך ב-4 ביולי (יום העצמאות האמריקני) 1966, בטקס חגיגי ורב משתתפים.  

את הרעיון להקים אתר ההנצחה הגה ויזם נשיא קק"ל בארצות הברית, מנחם ברסלר, שנפטר לפני שהסתיימה הבנייה. מטרתה של האנדרטה היא להנציח את זכרו של הנשיא האמריקני, אך היא גם סמל לידידות בין ישראל ובין ארצות הברית, ואות הזדהות עם אבלו של העם האמריקני.  

תכנן את האנדרטה האדריכל דוד רזניק (חתן פרס ישראל לשנת 1995), והיא נבנתה במימון תרומות של קהילות יהודיות בארצות הברית שגייסו פעילי הקרן הקיימת לישראל. את השראתו לצורה הבסיסית של המבנה שאב רזניק מ"קתדרלת ברזיליה" הממוקמת בעיר הבירה של ברזיל, בתכנונו של האדריכל אוסקר נימאייר (Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer). רזניק עבד והתמחה במשרדו, והוא גם ביקר בארץ שנתיים לפני כן.

המבנה בנוי כדוגמת מאוזולאום – מבנה קבר רומי עתיק. הוא ממוקם על גבי רחבה אליפטית ששטחה 1500 מ"ר, המיועדת לאירועים המטפחים את קשרי הידידות בין ישראל ובין ארצות הברית. המבנה מזכיר בצורתו גזע עץ כרות או הר געש, צורות המתייחסות לעוצמתו של הנשיא ולגדיעת חייו באיבם. הוא מורכב מ-51 עמודי בטון בגובה 7.2 מ' כל אחד, כמספר המדינות בארצות הברית. העמודים יורדים מגג המבנה, נטמעים בקרקע ומתמשכים לאורך רב, כשורשים ארוכים המסמלים את עוצמת הידידות בין ישראל ובין ארצות הברית. בין העמודים 50 חלונות זכוכית, שבהם חקוקים סמלי המדינות השונות. החלל הפנימי זהה בצורתו לחלל החיצוני, והוא אינו מחולק. האור חודר אל המבנה מחלונות הזכוכית ומחלון בגג, הממוקם במרכזו.

במרכז המבנה המעוגל דולק נר תמיד, זהה לנר התמיד הדולק ליד קברו של קנדי בבית הקברות הצבאי בארלינגטון, וושינגטון, ומולו תבליט ראשו של קנדי חקוק בברונזה. סביב האנדרטה ניטע יער המכונה "יער השלום", המונה כארבעה מיליון עצים.

 מקורות וקישורים
"יד קנדי" נחנכה בהרי ירושלים, "דבר", 5 ביולי 1966 (חלק ב)
יד קנדי, אתר סנונית
יד קנדי, אתר הקרן הקיימת לישראל
יד קנדי, אתר סיורים בירושלים עם ישי שביט
יד קנדי, אתר holidayinisrael
סרטון וידאו על האתר, Israel Sites

 כתב: נעם טופלברג

יד קנדי, מתוך אתר ויקיפדיה
יד קנדי, מתוך אתר ויקיפדיה
החלל הפנימי, מתוך אתר גרופי
החלל הפנימי, מתוך אתר גרופי
יד קנדי, מבט מלמעלה
יד קנדי, מבט מלמעלה
אוסקר נימאייר, קתדרלה ברזיליה, 1970, מתוך אתר ויקיפדיה
אוסקר נימאייר, קתדרלה ברזיליה, 1970, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום