על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


קינג, מרטין לותר King, Martin Luther
1968-1929 ארה"ב

לוחם זכויות אדם

מרטין לותר קינג היה לוחם למען זכויות האדם. הוא לחם באופן לא אלים למען שווין זכויות לשחורים בארצות הברית שסבלו עד שנות השישים מאפליה המעוגנת בחוק, כגון הפרדה בין לבנים לשחורים בבתי הספר ובמקומות ציבוריים. הוא היה מנהיג כריזמטי שהצליח לעורר את החברה לעשייה, וממובילי לוחמי הצדק החברתי ולוחמי זכויות השחורים במאה העשרים.

מרטין לותר קינג נולד באטלנטה, ארצות הברית, למשפחת כמרים בפטיסטית. סבו החל את המורשת, אביו המשיכה, ואף קינג עצמו היה עוזר לכומר עד להירצחו.

בשנת 1948 קיבל קינג תואר ראשון מקולג' מורהאוס, שהיה ממסד לימודי מכובד של שחורים. הוא המשיך את לימודיו בתחום התיאולוגיה, בפנסילבניה. בשנת 1955 קיבל תואר דוקטור מאוניברסיטת בוסטון.

במשך כל שנות לימודיו היה פעיל בוועדות חברתיות שונות שפעלו בתחומי האוניברסיטה. בשנת 1954 התמנה לחבר בוועדה הפעילה למען קידום זכויות השחורים בארצות הברית, ובשנת 1955 הוביל את ההפגנה הלא אלימה הראשונה למען זכויות השחורים בארצות הברית ובפרט למען אי- הפרדה של מקומות הישיבה באוטובוס בין שחורים ללבנים. ההפגנה החלה לאחר תקופה ארוכה שבה החרימו השחורים את הנסיעות באוטובוסים. בשנת 1956 זכו בשוויון בנושא זה. במהלך חרם זה ביתו הופצץ, הוא נעצר וקיללו אותו רבות, אך לאחר הניצחון הוא הפך למנהיג הבלתי מעורער למען זכויות השחורים.

בשנת 1957 התמנה לנשיא הוועדה למנהיגות נוצרית בדרום קרולינה. הוועדה שילבה עקרונות נוצריים עם תפיסת המחאה הלא אלימה שדגל בה מהטמה גנדי, המנהיג ההודי הדגול. בין השנים 1957 עד 1968 נשא קינג כ - 2500 נאומים בכל רחבי ארצות הברית. הוא נאם נגד אי-שוויון, כתב חמישה ספרים (ביניהם המאבק לחופש, 1958) (Stride Toward Freedom), וכתב מאמרים רבים. בשנת 3691, הוביל קינג מסע מחאה ענק מבירמינגהם שבאלבמה. הוא כתב במקום מניפסט בשם "מכתב מבית כלא שבבירמינגהם" (Letter from a Birmingham Jail).

בשנת 1963 הצליח קינג לארגן בוושינגטון הפגנת מחאה ענקית נגד הממשל הגזעני שבה השתתפו כמאתיים וחמישים אלף איש. בהפגנה זו נשא את נאומו המפורסם ביותר "יש לי חלום" (I Have a Dream).

בגיל שלושים וחמש היה לאדם הצעיר ביותר שזכה אי פעם בפרס נובל לשלום. את המענק הכספי שקיבל תרם למאבק למען זכויות השחורים. בשנת 1968 בעת שעמד על מרפסת במוטל והכין את עצמו לעצרת הזדהות בשובתים מקומיים, נרצח קינג על ידי ג'יימס ארל ריי (James Earl Ray), והוא בן שלושים ותשע בלבד. במהלך חייו הקצרים קיבל תארי כבוד רבים מטעם אוניברסיטאות בארצות הברית וברחבי העולם. מאמציו האדירים להשגת שוויון זכויות לשחורים באמריקה בדרכים בלתי אלימות נשאו פירות. אישיותו האמיצה מהווה מודל למיליוני אנשים בעולם. בארצות הברית נקבע לזכרו יום זיכרון לאומי.

מקורות

Britannica multimedia 99,CD-ROM, King Martin Luther, Britannica, 1999.
Martin Luther King - Biography
Martin Luther King, Jr. | Civil-Rights Leader
The King Center
 


כתב: פיטר מלץ
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום