על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


חברת נול Knoll
1938 ניו-יורק
חברת "נול" נוסדה על ידי הנס ג' נול בשנת 1938 בניו יורק, שנה אחת בלבד אחרי שעזב את גרמניה לארצות הברית.

נול, יליד שטוטגרט, בן לאחד מחלוצי היצרנים של הריהוט המודרני בגרמניה, למד וחונך באנגליה ובשווייץ בתקופה שאופיינה במהפכנות חברתית ובשינויים אסתטיים. כמעריץ של הבאוהאוס הכיר נול את וולטר גרופיוס, מרסל ברויר ולודוויג מיז ואן דר רו. אדריכלים ומעצבים אלה עזבו את גרמניה עם עלייתו של השלטון הנאצי שסגר את הבאוהאוס, והחלו להפיץ את הפילוסופיה האדריכלית והעיצובית שלהם באמריקה.

שטוטגרט, עיר הולדתו של נול, הייתה בשנות העשרים של המאה העשרים מעוז מתפתח לרעיונות חדשים, ומקום שנערכו בו תערוכות רבות בנושאי עיצוב וארכיטקטורה. אווירה זו השפיעה רבות על הנס נול הצעיר.

עם בואו לאמריקה ידע נול מהי מטרתו ומהו הסגנון העיצובי שבו הוא רוצה להתמקד. לדבריו: "ארכיטקטים מודרניים זקוקים לריהוט מודרני בשביל המבנים המודרניים שלהם".

בשנות הארבעים המוקדמות שאף נול לפתח בסיס ייצור מחוץ לניו יורק. הוא החל להשקיע במזרח פנסילבניה, אזור שאוכלס ברובו על ידי אמריקאים ממוצא גרמני והולנדי. באותה תקופה פגש נול את מי שהפכה אשתו - פלורנס, מעצבת צעירה בוגרת "אקדמיית קרנברוק", מישיגן. לפלורנס שמור תפקיד חשוב בהתפתחות ובהכוונה של החברה; היא עודדה את הגישה המודרניסטית בעיצוב רהיטים, והיא זו שטוותה את המוטו של החברה: "עיצוב טוב הוא עסק טוב".

פלורנס והנס ניצלו את רשת המכרים הנרחבת שלהם להעסקתם של מעצבים מאמריקה ומאירופה ביניהם: ארו סארינן, פראנקו אלביני, ג'נס ריסום, הארי ברטויה איסאמו נוגוצ'י ועוד.

לאחר המלחמה שגשגה החברה מאוד. נול פתח אגף חדש לעיצוב בדים והקצה חלל תצוגה מיוחד לאגף זה. בשנת 1947 נכתב ב"ניו יורק טיימס" שחברת "נול" מעסיקה חצי תריסר מהמעצבים המוכשרם ביותר בארצות הברית ובאירופה.

בשנות החמישים רכש נול מבנה נוסף בפנסילבניה שתפקד כיחידת תכנון. ליחידה זו היה תפקיד חשוב בשינויים שעמם נאלצו להתמודד עסקים אמריקניים כתוצאה מהמלחמה. היחידה הוקמה ביוזמתה של פלורנס, על פי הפילוסופיה העיצובית שבה דגלה: ארכיטקטורה ועיצוב פנים צריכים להיבנות מתוך פונקציונליות ותהליכי עבודה במקביל לערכים אסתטיים, גישה המקובלת גם היום בחברה.

לאחר מותו של הנס נול בשנת 1955 המשיכה פלורנס לנהל את החברה. בשנת 1958 היא נישאה שוב, ושבע שנים לאחר מכן עזבה את החברה, כשהיא מפקידה את ניהולה בידיהם האמונות של אלה שאותם הכשירה להמשיך לעבוד על פי תפיסתה. תפיסה זו ממשיכה, על פי הצהרות החברה, להוביל את תהליכי העיצוב והייצור של מוצריה.

מקורות

knoll אתר חברת
Knoll


כתבה: גליה כהן
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום