על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


קולאז' עם ריבועים המסודרים לפי חוקיות המקריות, ז'אן ארפ Collage with Squares Arranged According to the Laws of Chance, Jean Arp
1917-1916 המוזיאון לאמנות מודרנית ניו-יורק

ניירות קרועים מודבקים, 48.5X34.6 ס"מ

ז'אן ארפ, ממייסדי תנועת הדאדא, קרא תיגר על חוקי האמנות המקובלים והתנסה בשיטות עבודה ספונטניות הבודקות את המקריות כחלק מתהליך היצירה. לתהליך עבודה זה נודעת חשיבות עליונה כחלק ממשמעות היצירה כיוון שהוא מציע כאן תהליך המנוגד לרעיון המרכזי של האמנות המסורתית, לפיו שליטתו של האמן בחומר היא מוחלטת. יצירה זו היא אחת ממספר קולאז'ים שיצר על ידי פיזור ריבועי נייר קרועים על גבי מצע נייר גדול.  

ארפ יצר קומפוזיציות המשלבות בין פעולות תת-מודעות ובין החוקיות והמקריות הטבעית של החומרים שבהם עבד. במקרה זה קרע ארפ חתיכות רבועות של נייר והניח להן ליפול ארצה. את המערך שהתקבל הוא סידר בצורה אינטואיטיבית בהתאם לדרך הטבעית שבה נפלו חתיכות הנייר, והדביק את הניירות כפי שהתקבלו.

בכל שלב של התהליך ניתן לראות שילוב בין עבודה מודעת ללא מודעת ובין התכוונות של האמן לכניעתו לתכונות הטבעיות של החומר. בקריעת הניירות קיימת התכוונות של האמן לצורה מסוימת, אך החומר אינו נקרע בצורה מדויקת ואינו "נשמע" לו בצורה מוחלטת, ועל כן נוצרות צורות מקריות. לאחר מכן הפיל האמן את הניירות לרצפה – שוב, פעולה מכוונת, המסתיימת בצורה מקרית בהתאם למשקל של החומר ולתנועת האוויר בזמן האירוע. לבסוף הסתכל האמן על התוצאה ובצורה אינטואיטיבית ארגן את הקומפוזיציה – שימוש ב"חוקיות המקרית" של הנפילה כדי ליצור תחושת התכוונות אמנותית.

היצירה היא קולאז' משחקי, בו רוקדים ריבועים קרועים בחלל. הכותרת מבהירה כי הוא נוצר על ידי מפגש בין המקרי והמכוון. מטרתו של ארפ הייתה לצמצם את התערבותו של האמן בתהליך ובכך לקרב את היצירה אל הטבע האמתי של החומרים מהם היא מורכבת. עם זאת, הסדר היחסי של הריבועים ותחושת שיווי  המשקל בקומפוזיציה מרמזים שהאמן לא זנח לגמרי את שליטתו בחומר.  

מקורות וקישורים
אתר מוזיאון MOMA
סרטון הסבר על היצירה  - אתר MOMA
אתר arthistory
אתר You Tube
אתר smarthistory
אתר writedesignonline
אתר קולג' סן פרנסיסקו
אתר All Art

אתר museumsyndicate
אתר encyclopedia

כתב: נעם טופלברג

קולאז' עם ריבועים המסודרים על פי חוקי המקריות, מתוך אתר Wikipainting
קולאז' עם ריבועים המסודרים על פי חוקי המקריות, מתוך אתר Wikipainting
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום