על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


לנין, ולדימיר Lenin, Vladimir
1924-1870 ברה"מ

מדינאי ומהפכן רוסי

לנין הוא השם שבו נודע ולדימיר איליץ' לנין, מדינאי ומהפכן סוציאליסטי רוסי, מייסד ומארגן האינטרנציונל הקומוניסטי והמנהיג הראשון של ברית המועצות, עיתונאי והוגה דעות מרקסיסט שפיתח והתווה את רוב היסודות המעשיים של המהפכה הסוציאליסטית.

לנין היה בנו של מפקח בתי ספר ואחיו של המהפכן אלכסנדר שנתלה בעוון קשירת קשר והתנקשות בחיי הצאר אלכסנדר השלישי. לנין היה מהפכן מראשית נעוריו. הוא למד משפטים באוניברסיטה של קזן, ומשנת 1893 התמסר כולו לתעמולה מהפכנית. ב- 1895 נאסר והוגלה לסיביר לשלוש שנים. לאחר שחרורו התיישב בחוץ-לארץ ושם יסד וערך כתב עת ששמו "איסקרא" (ניצוץ), שהיה ביטאון סוציאליסטי. בשנת 1902 פרסם את המאמר "מה לעשות" שבו קבע כי המהפכה צריכה להיעשות על ידי מפלגה ממושמעת של מהפכנים מקצועיים לשם מיגור חד-פעמי של המדינה והחברה הרכושנית.

בשנת 1905 חזר לרוסיה אבל לאחר כישלון הניסיון למהפכה חזר לחוץ-לארץ והוסיף להטיף ולהכין את חבריו לקראת העתיד. בשנת 1914 השתקע בשווייץ והיה בין פעילי הוועדות הבינלאומיות של הסוציאליסטים השמאלנים. הוא טען כי מלחמת העולם הראשונה היא מאבק אימפריאליסטי, וכי יש להשתמש באפשרויות הנפתחות עקב המלחמה לשם נקיטת צעדים ממשיים להפלת המשטר הרכושני, תחילה ברוסיה ואחר כך בעולם כולו. הוא וחבריו הצליחו לחזור לרוסיה דרך גרמניה ולהגשים את חלום המהפכה הבולשביקית בשנת 1917.

בשבעה בנובמבר באותה שנה הופלה הממשלה והוקמה במקומה ממשלה בראשות לנין. לנין התמסר באומץ לב ובעקביות להגשמת רעיון הקמת המדינה הסוציאליסטית. הוא תיקן את ההרס והשקיט את המבוכה שהיו תוצאות מלחמת העולם הראשונה, וכן ייסד מוסדות מדיניים חדשים, חילק קרקעות, ייסד את הצבא האדום, מנגנונים ממשלתיים, תכניות לבניית תשתית של רשת חשמל ועוד.

לנין ידע לנצל את התלהבות ההמונים והיה נערץ על ההמונים, אך היו לו אויבים רבים מבפנים ומבחוץ. כתוצאה מניסיון התנקשות בשנת 1918 וממחלה קשה, בשנתיים האחרונות לחייו היה משותק למחצה. אחרי מותו הונחה גופתו החנוטה ב "במאוזוליאום לנין" הענקי שנבנה בכיכר האדומה שבמוסקבה.

מקורות
קליוטש, משה (1967), אנציקלופדיה כללית "יזרעאל", כרך ו', הוצאת יזרעאל, תל אביב, עמ' 1664.

Britannica multimedia 99 (1999), CD-ROM, Lenin, Britannica.
Grigson, Geoffrey (1954), People, Waverly Book Company, p. 378.
Vladimir Lenin biography


כתב : פיטר מלץ
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום