על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


מדונה Madonna
1958 ארה"ב, בינלאומי

כוכבת פופ, זמרת ושחקנית אמריקאית

מדונה היא כוכבת הפופ המצליחה והמשפיעה ביותר מאז שנות השמונים. הקריירה שלה משגשגת מזה כעשרים שנה.

מדונה זכתה להכרה עולמית בזכות יכולתה לייצג נשיות חזקה, ולשנות תדמית פעמים רבות, ובזכות שליטתה האיתנה בקריירה שלה. היא תרמה רבות ועודה תורמת לתרבות הפופ האמריקנית, ונחשבת לאחת המוזיקאיות המצליחות ביותר גם מבחינה כלכלית.

במהלך לימודיה בתיכון ובמכללות במישיגן וצפון קרולינה הצטיינה מדונה במחול. בשנת 1977 עברה לניו יורק, ושם המשיכה ללמוד מחול אצל הכוראוגרף אלווין איילי (Alvin Ailey) ועבדה כדוגמנית. לאחר כשנתיים הקימה עם דן אלרוי (Dan Elroy) להקה בשם "מועדון ארוחת הבוקר" (Breakfast club), ובלהקה שימשה כזמרת וכמתופפת. בשנת 1980 הקימה את להקת "אמי" (Emmy) עם סטיב בריי (Steve Bry), והקליטה עמו מוזיקת דיסקו למועדונים. בשנת 1982 זכה שירה "כל אחד" (Everybody) להצלחה. בשנת 1983 פרצה את מעגל מוזיקת המועדונים עם להיטה "חופשה" (Holiday) שהצליח להגיע לראש המצעדים ולהימכר בכמויות בינלאומיות.

בשנת 1984, בתדמיתה כאישה קשוחה וסקסית, הוציאה את השיר המצליח "כמו בתולה" (Like a Virgin), ועוד באותה שנה הפתיעה את העולם עם בשיר "בחורה חומרנית" (Material Girl) שבווידאוקליפ שלו לבשה את דמותה של מרילין מונרו. בשנת 1985, לאחר נישואיה המתוקשרים לשחקן שון פן (Sean Penn), זכתה להצלחה בינלאומית. שמה הופיע אינספור פעמים בעיתונים, ונערות מכל העולם שאבו השראה מכוחה כאישה ושאפו לחקותה.

בין השנים 1987-1985 הוציאה מדונה שירי פופ קליטים שהצליחו מאוד, ביניהם "כחול אמיתי" (True Blue), "לה איסלה בוניטה" (La Isla Boninta), "אבא! אל תטיף"
(Papa Don`t Preach). בשנת 1987 גילמה את התפקיד הראשי בסרט "סוזן סוזן"
(Susan Susan). הסרט זכה להצלחה. בשנת 1988 התגרשה מבעלה.

במהלך הקריירה שלה עוררה מדונה שערוריות רבות. בשנת 1989 שחררה את השיר "כמו תפילה" (Like a Prayer) שבו שילבה בין דת לארוטיות. השיר עורר את התנגדות הוותיקן. השערורייה קידמה את מכירות התקליט לתקדימים שטרם נודעו בתחום שירת הפופ הנשית.

את שנות התשעים פתחה מדונה בסימן שירה ארוטית ווידאוקליפים פרובוקטיביים שלעתים צונזרו. דוגמאות לשירים אלה: "תצדיק את אהבתי" (Justify My Love) ו"ווג"
(Vogue). בשנת 1990 סיירה מדונה באירופה וביפן ובהופעותיה לבשה ביגוד מיוחד שעוצב על-ידי מעצבים שונים, המפורסם שבהם הוא ז'אן פול גוטייר (Jean Paul Gautier). גוטייר עיצב עבור מדונה מחוך בצבעי זהב שהתפרסם בחזייתו המחודדת.

בשנת 1992 הוכיחה מדונה את יכולתה כאשת עסקים כאשר חתמה עם חברת "ורנר"
(Warner) חוזה המעניק לה חופש ביטוי וכסף רב. בנוסף לכך הקימה חברה משלה בשם "הפקות מבריק" (Maverick Productions). באותה שנה הוציאה לאור את ספרה "סקס" (Sex) שהפך עד מהרה לרב מכר בינלאומי. הספר הורכב מתצלומים ארוטיים שלה ושל ידידיה.

עד שנת 1996 התמתנה מדונה ומספר השערוריות הציבוריות הכרוכות בשמה פחתו. התפקיד הראשי "אוויטה" (Evita). בשנת 1998 הציגה לעולם תדמית חדשה באלבום "קרן אור" (Ray of Light). אלבום זה, שהופק ע"י וויליאם אורביט, הציג את התקרבותה של מדונה לקבלה ולמיסטיקה, ויש הרואים בו את המוצר הטוב ביותר שיצרה. אלבום זה כלל שירי פופ האופייניים לסגנונה ועם זאת מתונים יותר.

לאורך כל הקריירה שלה הדהימה מדונה את הקהל בהופעות ענק שכללו ריקודים מורכבים, תפאורות ענק, אפקטים של תאורה ופירוטכניקה, תלבושות וצוות מוזיקלי גדול. הופעותיה זכו להצלחה גדולה מאוד אך לא רק בשל ההפקה הגרנדיוזית, אלא גם, ואולי בעיקר, הודות לגדולתה כזמרת נשית עצמאית.

מקורות

MTV.com - Madonna Biography
Madonna - Biography
Madonna Song Lyrics
 


כתב: פיטר מלץ
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום