על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


המהפכה המרקסיסטית והמשטרים הצבאיים בדרום אמריקה Marxist Revolution in South America
1975-1960 דרום אמריקה
במהלך מלחמת העולם השנייה הידקה אמריקה הדרומית את יחסיה עם ארצות הברית. היבשת עברה תהליך של תיעוש שטחי, והאינטרסים האמריקניים השתלטו עליה כליל. עם תום המלחמה נעשו ניסיונות למציאת פתרונות לבעיות הכלכליות והחברתיות שהיו קיימות באמריקה הדרומית, אולם שינויים מבניים עמוקים כגון הלאמות ורפורמות אגראיות הסתיימו בכישלון מוחלט. קובה אף אימצה את הקומוניזם הסובייטי בעקבות המצב הקשה. תנועות הגרילה הכפריות והעירוניות בגואטמלה, בוליביה וקובה ניסו להרחיב את המהפכה ליבשת כולה, אולם נכשלו בכך בסוף שנות השישים. כמו כן, נכשל הניסיון "המארקסיסטי החוקי" בצ'ילה. המשבר הכלכלי, הניגודים בחברה הצ'יליאנית, התערבותה של סוכנות הביון האמריקנית (CIA), המחלוקות הפנימיות וטעויות של המשטר - כל אלה הכשירו את הקרקע להפיכה הצבאית העקובה מדם של הגנרל פינושה.

בארצות רבות בדרום אמריקה קמו בשנות השישים והשבעים משטרים בחסות הצבא; האיבה לקומוניזם היא שהניעה אותם. כך היה בברזיל ב-1964, בארגנטינה ב-1966 ובצ'ילה ב-1973. בארצות אחרות, לובשי מדים אחרים "שוחרי קדמה" ביקשו להגביר את עוצמתה של המדינה על חשבון אזרחיה. כך היה בפרו בשנת 1968 ובאקוודור בשנת 1972.

בין השנים 1985-1965 השתנה המצב הכלכלי בחלק מארצות דרום אמריקה. בארצות מסוימות, ביניהן: ברזיל וארגנטינה, הצטמצם ייצוא המחצבים ומוצרי החקלאות באופן משמעותי, והן עברו תיעוש מזורז. הערים גדלו לממדים אדירים בשל הגירת הכפריים, וכתוצאה מכך גדלו אף ממדי הפשע והאבטלה. יסודות חדשים הקשורים לתעשייה הלאומית או לחברות רב-לאומיות ולסחר חוץ צצו בעקבות תלותה של אמריקה הדרומית בתשתית, בטכנולוגיה ובהון של ארצות מפותחות ממנה. בתחילת שנות השמונים גרמה תלות זו להצטברות חובות רבים והעמידה ארצות שונות על סף פשיטת רגל.

בסוף שנות השבעים, משהתברר גודל כישלונם של אנשי הצבא מימין ומשמאל, התאכזב מהם הציבור ולא נתן עוד את אמונו בהם. בתקופה זו שבה הדמוקרטיה לרוב ארצות אמריקה הדרומית, אולם הבעיות הכלכליות והחברתיות הקשות עדיין מעיבות על תושבי יבשת אמריקה הדרומית.

מקורות
אנציקלופדיה כללית כרטא, (1997), עמ' 124, 945-944.
בר נביא אלי (1989), האטלס ההיסטורי - תולדות העולם משחר
האנושות ועד ימינו, תל אביב, ידיעות אחרונות, ספרי חמד, עמ' 295-294.

כתבה: מירי כתבן
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום