על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


אמהות, חואן מירו Maternity, Joan Miró
1924 ספרד
 92 X 73 ס"מ, שמן על בד

סגנונו של האמן הספרדי חואן מירו מזוהה עם הסוריאליזם הביו-מורפי. ציוריו מתאפיינים בהפשטה וב"אוטומטיזם נפשי", כלומר שימוש באסוציאציות חופשיות כחומר בסיס לרעיונות ולתיאורים ביצירותיו. ביצירה זו, כמו ברוב יצירותיו הסוריאליסטיות, החלל השטוח מתואר בצבעים לוקאליים ועליהם מרחפים באופן חופשי דימויים הלקוחים מהטבע אך מופשטים מפרטיהם ונראים כיצורים מקרוסקופיים וביומורפיים הנמצאים בתנועה. 

יצירה זו נחשבת לאחת מיצירות המופת הראשונות של מירו. השפה הצורנית שלו הלכה והפכה מופשטת עם השנים והיא מתבססת על צורות ביו-מורפיות וגיאומטריות. ביצירה זו, למרות שהדמויות מצומצמות לצורותיהן הבסיסיות ביותר ניתן לזהות כי הדמות המרכזית היא אישה. אחד משדיה מוצג בפרופיל והשני במבט מקדימה. על כל אחד משדיה תלוי יצור זעיר הנראה כחרק או כיצור מקרוסקופי. יצורים אלו מייצגים את ילדיה. נראה כי כל הדמויות מרחפות במעיין חלל ריק.

ההשראה ליצירה לקוחה מגלויה המציגה רקדנית ספרדית הלובשת שמלת פולקה מנוקדת. החור בשמלת הדמות הנשית הוא האיזכור היחיד לתמונה זו והוא מתייחס לנקודות על גבי השמלה. עם זאת, החור בשמלה, הנראה נפחי ואדום מבפנים הוא גם רמז לנשיות, פוריות ומיניות. פרשנות זו מתחזקת לנוכח הדימויים של זרע גברי המרחפים לרוחב הציור.

הצמצום בפרטים וההכללה של הדמויות הופכות את היצירה לאמירה כללית אודות אימהות, נשיות ויחסי אם וילדיה. המשמעויות העולות מהיצירה מטרידות ואינן תואמות את הקלישאות המקובלות לגבי נושאים אלו. האישה נראית חסרת עניין בילדיה וגדולה מהם באופן בלתי פרופורציונאלי. דמותה אינה חמה ומחבקת אלא קווית וחדה, וראשה מזכיר את ראש המדוזה המיתולוגית, אותה אישה ששערותיה נחשים וכל המביט בעיניה הופך לאבן. הילדים נראים תלויים לחלוטין באימם. הם חסרי זהות או רצון משלהם ונדמים כחרקים טפיליים.

הצורות ביצירה נעות בין גיאומטרי לביומורפי ובין דו ממד לתלת ממד. ניתן לראות כי ראשה, גופה ושדה הימני של האישה הם דו-ממדיים בעוד שדה השמאלי מצוייר בצבעוניות מגוונת המרמזת על נפחיות ושמלתה הגיאומטרית מצויירת בצבע לוקאלי ושטוח, אך תוספת הפס האדום הלוקאלי בתוך החור הופכת את צדה הימני של החצאית לנפחי. הצורה הצהובה המרחפת לרוחב הדמות היא מעין הגדלה והפשטה של זרע גברי. צורה זו נפחית, וגדולה באופן בלתי הגיוני ביחס לדמויות. דמויות הילדים הן דו ממדיות ונראות כצלליות.

מקורות וקישורים
אתר הגלריה הלאומית סקוטלנד
אתר מוזיאון טייט
אתר הגלריה של אולגה
אתר Google Books
אתר the art story
אתר artfund

כתב: נעם טופלברג

אמהות, מתוך אתר Olga's Gallery, www.abcgallery.com
אמהות, מתוך אתר Olga's Gallery, www.abcgallery.com
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום