על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


אני והכפר, שגאל מרק I and the Village, Chagall
1911 פריז
 שמן על בד, 150 X 191 ס"מ 

יצירה זו צוירה כשנה לאחר ששגאל הגיע לפריז ועיסוקה בזיכרונותיו מעיירת הולדתו וויטבסק (Vitebsk) שבבלרוסיה. הדימויים ביצירה מאורגנים כבתוך חלום ועוברים תהליכי מטמורפוזה.

ה"חולם" ביצירה שעם נקודת מבטו מזדהה הצופה הוא למעשה פרה המופיעה מצד שמאל של הקומפוזיציה כשבראשה השקוף למחצה תמונה חליבה. מולה מוצגת דמות בירוק של איכר ענוד צלב וטבעת. בין עיני הפרה והאיכר נמתח קו דק המסמל את החיים זה בצד זה והתלות ההדדית של בני אדם ובעלי חיים במציאות הכפרית של ילדות האמן. האיכר אוחז בידו ענף פורח, סמל לעץ החיים שהוא התוצאה של שיתוף פעולה זה. מאחור, פוסעות בשביל הוורוד שתי דמויות – גבר ומגל על כתפו ואישה הפוכה לצדו. הן מתקדמות אל עבר בתי העיירה שחלקם הפוכים וביניהם כנסייה (משמאל) ובתוכה פנים.

על גבי הציור מופיעות צורות שקופות של מעגלים המסמלים את השמש (המעגל הגדול) כדור הארץ (המעגל הקטן המכוסה על ידי הגדול) והירח (המכוסה כמעט כולו על ידי כדור הארץ). כוכבי הלכת מסמלים את הקשר בין הטבע, הקוסמוס ובני האדם, כאשר בעלי החיים הם החוליה המקשרת.  

החלוקות הגיאומטריות ביצירה לקוחות מהשפה הקוביסטית. שגאל אימץ שפה זו לא רק ככלי צורני אלא כמערכת ערכים - המבנים הקוביסטים אפשרו לו להביא לכדי תיאור צורני חלומות ומחשבות שאין להן אחיזה במציאות הנראית. לטענתו: "איני מבין את ציורי כלל. הם אינם סיפור. הם פשוט ארגון של מראות שרודפים אותי". לגבי הצורות הגיאומטריות אמר: "קווים, זוויות, משולשים, מרובעים, תמיד נשאו אותי בילדותי למחוזות רחוקים". בציור זה בפריז השתמש בצורות אלו על מנת לחזור הביתה.

הציור הוא נוסטלגי ונאיבי, מעיין סיפור אגדה כפרי קסום. האובייקטים מתערבבים זה בזה, יחסי הגודל בין הצורות מתעוותים, הצבעים מאבדים את הקשר למציאות והחלל הופך רדוד ומורם כלפי הצופה. עבור הקוביסטים טען שגאל, הציור הוא משטח דו ממדי המכוסה צורות מסודרות. עבורי הוא משטח דו ממדי המכוסה בדימויים המייצגים דברים שלהגיון אין בהם חשיבות.

תיאורו שגאל את עיירת הולדתו ביצירה מבטא מציאות אגדתית ודמיונית ומושפעת מגעגועי האמן לילדותו ומריחוקו מהבית.  בתקופת ילדותו של שגאל העיירות במזרח אירופה היו ברובם עניות מאד והתושבים היהודיים סבלו מפוגרומים חוזרים ונשנים.

מקורות וקישורים
אתר המוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק (מומה)
אתר אוניברסיטת auburn
אתר newworldencyclopedia
אתר liveauctionworld
אתר Pubmed
אתר ezinearticles
אתר Tumbler
אתר Answers

כתב: נעם טופלברג

אני והכפר, 1911, מתוך אתר ויקיפדיה
אני והכפר, 1911, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום