על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


ערמות שחת בחורף, קלוד מונה, שמן על בד, 60X120 ס"מ Haystacks in the winter, Claude Monet
1891-1890 פריז, צרפת

סדרת "ערמות השחת" של מונה מונה עשרים וחמישה ציורים שהוצגו יחד במסגרת התערוכה האימפרסיוניסטית במאי 1891, ולראשונה בקריירה שלו לא ספג מונה ביקורות קטלניות. את הסדרה החל לצייר בסוף קיץ 1890 והשלים אותה באביב שלאחר מכן. הוא ביקש מבעוד מועד שערמות השחת יונחו ליד ביתו, וכך יכול היה לשמור על צורתן ומיקומן הקבועים.

יצירות אלה מסמנות שלב חדש ביצירתו של מונה – ציור בסדרות והתמקדות בכמה נושאים מרכזיים (ערמות שחת, עצי צפצפה, קתדרלת רואן, בתי הפרלמנט, שושנות המים) שאינם משתנים כדי לתאר את הרגע החולף. היצירות ברובן מתארות את המראה מזווית מסוימת, כשהשינוי המרכזי ביצירה הוא האור, עונת השנה והשעה ביום.

היצירה מציגה מבט רחב אל עבר שדה ובו שתי ערמות שחת. הערמות במרכז היצירה, בזו אחר זו, ומנצנצות בצבעי כחול, לבן וכתום בהיר משלימים, כשנקודות מכל צבע מהבהבות בערמה הסמוכה. הנוף מאחור מוצג בשלוש רצועות צבע – שמים, צמחייה ואדמה.  הקומפוזיציה פתוחה ונראית כמבט אקראי על הנוף, והפרספקטיבה אווירית. למעט שתי ערמות השחת, אין ביצירה שום אלמנט היוצר פרספקטיבה, מלבד טשטוש הנוף המרוחק. 

ב- 1891 כתב מונה ביחס לסדרת ערמות השחת: "בעבורי הנוף לא קיים כשלעצמו, כיוון שהוא משתנה בכל רגע נתון. הסביבה שלו מחייה אותו, האוויר והאור, המשתנים כל הזמן... בעבורי, רק האטמוספרה הסובבת את האובייקט מעניקה לו את חשיבותו האמיתית".

לאור דברים אלו יש לבחון את סדרת ערמות השחת שנוצרה בתחילת שנות התשעים של המאה ה-19. האובייקטים כשלעצמם לא היו חשובים למונה, כמו השתנותם המתמשכת לאורך היום ועונות השנה. ערמות השחת סיפקו לו נושא מצוין לחקר ההשתנות בגלל המרקם רב השקעים, הצללים והצבעים, המתרגמים מיד את שינויי האור ומזג האוויר לשינויי צורה. כאמור, בסדרה הוא צייר את אותו המקום מנקודות מבט שונות, בשעות שונות ובעונות שנה שונות, והמטרה הכללית הייתה ליצור סדרת יצירות שתהווה אמירה מהותית על המקום ועל השפעת האור והטבע עליו. מבחינה איקונוגרפית אין חשיבות רבה למיקום עצמו, אלא לתהליכים הטבעיים שהוא עובר.

מקורות וקישורים
אתר webexhibits
אתר impressionist-art-gallery
אתר monethaystacks
אתר  artsology
אתר Webmuseum
אתר ezinearticles
אתר artandcritique

כתב: נעם טופלברג

ערמות שחת בחורף, 1890-1891
ערמות שחת בחורף, 1890-1891
ערימות שחת, סוף הקיץ - בוקר, 1891, מתוך אתר ויקיפדיה
ערימות שחת, סוף הקיץ - בוקר, 1891, מתוך אתר ויקיפדיה
ערימות שחת בזריחה ליד ג'יברני, 1891, מתוך אתר ggpht
ערימות שחת בזריחה ליד ג'יברני, 1891, מתוך אתר ggpht
ערמות שחת, אפקט של שלג ושמש, 1891, מתוך אתר מוזיאון המטרופוליטן
ערמות שחת, אפקט של שלג ושמש, 1891, מתוך אתר מוזיאון המטרופוליטן
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום