על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


קתדרלת רואן, בוקר, קלוד מונה rouen cathedral, Morning, monet claude
1894 צרפת

שמן על בד, 100X70 ס"מ

"הכל משתנה, אפילו אבן" כתב האמן האימפרסיוניסט קלוד מונה (Claude Monet) שיצר מספר סדרות החוקרות את הצבע, האור והצורה המשתנים בנושא החוזר על עצמו. באמצע שנות התשעים של המאה ה-19, לאחר שסיים את סדרת ערמות השחת, החל מונה לצייר סדרה של יותר מעשרים יצירות המציגה את הקתדרלה של רואן במבט על החזית המערבית. סדרת קתדרלת רואן הייתה ללא ספק הגדולה והמפורטת ביותר מבין הסדרות. מונה צייר במקום החל מחורף 1892 ועד 1893 והמשיך לעבד את התמונות בסטודיו מהזיכרון במשך 1894. הציורים מציגים את החזית המערבית של הקתדרלה במהלך שינויי האור ומזג האוויר.

הבחירה של מונה בחזית המערבית מובנת – חזית זו היא החלק המפוסל והחשוב ביותר של קתדרלות וכנסיות, כיוון שבו ממוקם השער דרכו נכנס הקהל הרחב אל הכנסייה. השער הנמצא מול הקצה המזרחי של הכנסייה, הקדוש ביותר, שבו מתנהל הטקס. הפסלים שעל השער המערבי הם מעין "ספרים מצוירים" המלמדים את המוני העם, שאינם יודעים קרוא וכתוב, את סיפורי הברית החדשה. הפיסול והעיטור הופך את החזית לתבליט עשיר בשקעים ובליטות וכך נוצרים משחקי אור וצל רבים המשתנים בכל שעה של היום ובכל מזג אוויר. 

הנושא של הארכיטקטורה והעיטור הגותיים של הכנסייה כשלעצמם כמעט ולא העסיק את מונה, אלא סיפק לו הזדמנות לחקור את משחקי האור והצל על גבי המשטח. האימפסטו (שכבת הצבע) העבה של הציור יוצרת תנועה וחיות בחזית המתוארת והעובדה שעבד בעיקר מזיכרון הופכת את הציורים בסדרה למדויקים ומוקפדים יותר מציורי ה"פלין אייר" (plein-air) האופייניים לאימפרסיוניזם ומצוירים מול האובייקט ללא עיבוד נוסף. העיבוד מהזיכרון מוסיף לתמונה איכויות חלומיות ואטמוספריות הבאים לידי ביטוי בטשטוש המוקפד ובאפקטים המעודנים של האור.

היצירות בסדרת הקתדרלה של רואן נעות במעגל סביב החזית המערבית של הקתדרלה בשעות שונות של היום ובעונות שונות של השנה. הסדרה כוללת ציורים מכל שעות האור: זריחה עד שקיעה. המראה משתנה בהתאם לאור, והקתדרלה, המפוסלת כולה, נעה בין טשטוש מוחלט לבין יתר פרטים. מרקם האבנים שיצר מונה רך ומבטא את השפעת הרוח והגשם על האבן.

מונה צייר למעלה משלושים ייצוגים של הקתדרלה ובחר עשרים מהם בהם ראה יצירות גמורות ומושלמות. יצירות אלו הוצגו יחד בתערוכה שערך בגלריה בפריז במאי 1859 וזכו לביקורות נלהבות של הציירים קמיל פיסארו (Camille Pissarro) ופול סזאן (Paul Cezanne) וכן של הקהל שרכש שמונה יצירות מהסדרה.

מקורות וקישורים
אתר Webmuseum
אתר אוניברסיטת קולומביה
אתר theartwolf

אתר מוזיאון המטרופוליטן

אתר artyfactory

אתר הלוס אנג'לס טיימס
אתר squidoo
אתר You Tube

אתר המוזיאון לאמנות בוסטון

אתר מוזיאון גטי

אתר sedefscorner
אתר museumwales

כתב: נעם טופלברג

קתדרלת רואן, בוקר, 1892, מתוך אתר ויקיפדיה
קתדרלת רואן, בוקר, 1892, מתוך אתר ויקיפדיה
קתדרלת רואן, הרמוניה בכחול, 1892-3, מתוך אתר ויקיפדיה
קתדרלת רואן, הרמוניה בכחול, 1892-3, מתוך אתר ויקיפדיה
קתדרלת רואן, הרמוניה בכחול וזהב, 1892-1894, מתוך אתר ויקיפדיה
קתדרלת רואן, הרמוניה בכחול וזהב, 1892-1894, מתוך אתר ויקיפדיה
קתדרלת רואן, רושם של בוקר, 1984, מתוך אתר ויקיפדיה
קתדרלת רואן, רושם של בוקר, 1984, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום