על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


שדרות מונמרטר, קמיל פיסארו, שמן על בד The Boulevard Montmartre, Pissarro
1897 הגלריה הלאומית, לונדון
לקראת סוף ימיו פנה פיסארו לתיאור חיי העיר. בציוריו מתוארות הערים פריז, לונדון, רואן ועוד, בעיקר כפי שהוא צפה בהן מחלון הסטודיו שלו, מבתי מלון או מדירות. בפברואר 1897 הוא שכר חדר במלון דה רוסי (Hôtel de Russie), שבפריז, ומחלונו צייר סדרת ציורים המתארים את שדרות מונמרטר, רובע האמנים של פריז, בשעות שונות של היום.

העבודה על הסדרה נמשכה מה-10 בפברואר ועד ל-17באפריל 1897, ובה 14 יצירות. מטרתו של האמן הייתה לתפוס את המהות האמיתית של הרחוב הפריזאי השוקק חיים. מחלונו יכול היה פיסארו לצפות ברחוב ממבט הציפור, ולקבל מראה כללי של האנשים, העגלות והאירועים השונים.

יצירה זו מציגה את הרחוב בשעות הערב. הרחוב הלילי מוצג בפרספקטיבה קווית ובמרכזו שורה של פנסי גז, המרמזים על ההתפתחויות המדעיות והאורבניות של התקופה. משני צידי הכביש שורות של עגלות הממתינות לנוסעים, והמדרכה עמוסה בהולכי רגל קטנים היוצאים לבלות. משני צידי המדרכות מתוארים חלונות ראווה מוארים, המעידים על פריחת חיי הלילה. המראות כולם מטושטשים וללא פרטים – מבט חטוף דרך החלון.

חשיבות הסדרה כאן היא עליונה, כי רק המכלול של התיאורים נותן את התמונה המלאה של העיר. פיסארו השתמש בצבעים משלימים (כתום כחול, צהוב סגול) כדי ליצור מתח ותנועה-ריצוד בעין הצופה. הניגוד הנוצר בין פנסי התאורה והצבע הכחול עמוק של השמים נותן את התחושה של הלילה היורד על העיר, ומנגיד את חום הפנסים אל מול קור החשכה. לעומת השמים, המצוירים במשיכות מכחול ארוכות, הרחוב והאורות שבו מצוירים במשיכות מכחול מהירות וקצרות ללא ירידה לפרטים: תנועה מהירה למטה מול הטבע השקט מלמעלה. הפרספקטיבה היא אטמוספרית (מיטשטשת ככל שמתרחקים) והקומפוזיציה פתוחה הרחוב מתמשך אל מעבר לשולי הבד באלכסונים.

בסדרה זו הביא פיסארו את האפקט האטמוספרי לכדי שכלול רב. היצירות מעבירות תחושת תנועה מהירה ודינמיקה האופיינית לחיי העיר הגדלה. יער הארובות על גגות הבתים עונה כהד לעצים למטה, המסמנים את מתווה הרחוב, ותנועת ההמונים כמעט מורגשת על-ידי תנועת המכחול המהירה של הצייר. לעיתים ההבדלים במיקום הדמויות ביצירות השונות כה קטנים עד כי נדמה שמדובר בסדרת צילומים שצולמו ברצף.

מקורות וקישורים
אתר הגלריה הלאומית לונדון
אתר artchive
אתר הגלריה של אולגה
אתר Aaron
אתר הגלריה הלאומית אוסטרליה
אתר picturalissim

כתב: נעם טופלברג

שדרות מונמרטר, מזג אוויר גשום, 1897, שמן על בד, מתוך אתר artinvest2000
שדרות מונמרטר, מזג אוויר גשום, 1897, שמן על בד, מתוך אתר artinvest2000
שדרות מונמרטר בלילה, 1897, שמן על בד, מתוך אתר annina
שדרות מונמרטר בלילה, 1897, שמן על בד, מתוך אתר annina
שדרות מונמרטר, בוקר מעונן, 1897, מתוך אתר reproductionart
שדרות מונמרטר, בוקר מעונן, 1897, מתוך אתר reproductionart
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום