על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


המונוגראם, רוברט ראושנברג Monogram, Robert Rauschenberg
1959-1955 מוזיאון מטרופוליטן, ניו-יורק

אסמבלאז',  95X161X 163 ס"מ

פסל זה הוא האסמבלאז' הראשון והמפורסם ביותר של האמן רוברט ראושנברג ממבשרי אמנות הפופ. הוא מורכב מצירוף חומרים משונה: פוחלץ עז אנגורה, צמיג, מחסום משטרתי, עקב נעל, כדור טניס וצבע. משמעות השם מונוגרם היא שילוב בין סמלים או אותיות היוצר מעין סמל. המונוגרם המפורסם ביותר לאורך ההיסטוריה הוא סמלו של ישו, המשלב בין האותיות היווניות P ו- X, שהן שתי האותיות הראשונות בכינויו הנוצרי של ישו ( Christ הנכתב ביוונית Χριστος).  

יצירה מתריסה זו יוצאת כנגד הערכים המיניים והתרבותיים האמריקאים. באמנות הנוצרית המוקדמת, שהשם "מונוגרם" מפנה אליה, סימלו עיזים את המנודים והמקוללים. כאן, העז שחוטמה מכוסה בצבע, מוקפת בצמיג המזכיר את צורת המדליונים של המונוגרם הנוצרי וניצבת על גבי לוח מצויר המזכיר את ציורי האקספרסיוניזם המופשט, המשמש כאן לפוחלץ העז כעין מרעה. יצור מוזר זה הוא הצהרה של האמן המציג עצמו מנודה בשל נטייתו ההומו-סקסואלית וכאמן. כדור הטניס מאחורי החיה מרמז על כך שהיא עשתה את צרכיה על גבי הציור עליו היא עומדת.

ראושנברג התעמת עם מסורת הציור המופשט של אסכולת ניו-יורק בדרכים שונות. כאן הוא עימת אותה עם חפצים יומיומיים שמצא בזבל, ויצר "הרמוניה של ניגודים" באמצעות האמנות. השם מונוגרם מעיד על רצונו של האמן ליצור סמל אחד משני סמלים השונים זה מזה – סמל לתרבות גבוהה (הציור המופשט) וסמל לתרבות הצריכה או הרחוב (הפוחלץ והצמיג). הוא שילב בין שני הסמלים אך לא גרם לאף אחד מהם לאבד את משמעותו העיקרית.

אמנותו של ראושנברג הפוכה לכל מה שסימלה אסכולת ניו-יורק. לדבריו לא יכול היה להשתמש בשפה של המופשט האקספרסיוניסטי כיוון שלא הצליח למצוא בצבע איכויות של "מאבק", "כאב" ו"זירה" שסימלו עבור אמניאסכולת ניו-יורק את מהותה של היצירה האמנותית. מבחינתו "אדום" הוא רק "אדום" ולא סמל לתשוקה.   

אמן הפופ רוי ליכטנשטיין (Roy Lichtenstein) אמר כי אמנותו של ראושנברג סימנה את מות האקספרסיוניזם המופשט והחזרה אל האובייקט. יצירות מסוג זה היו דרכו המהפכנית לשלב בין הציור, הפיסול, הצילום וחפצי היום-יום שסללה את הדרך לאמני הפופ שבאו אחריו ואפשרה להם להתגבר על ההפשטה ששלטה בציור האמריקאי במהלך שנות הארבעים.

מקורות וקישורים
אתר Artnet
אתר artscenecal

אתר lightmillennium

אתר מרכז פומפידו

אתר americanmasters

אתר עיתון הגארדיאן
אתר 50X60
אתר עיתון independent
אתר You Tube – ראיון עם האמן
אתר אנציקלופדיה בריטניקה

כתב: נעם טופלברג

המונוגראם, מתוך אתר Wikipainting
המונוגראם, מתוך אתר Wikipainting
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום