על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


ערוץ אמ-טי-וי MTV Channel
1981 ארה"ב
ב-1 באוגוסט 1981 נחנך ערוץ למוזיקת פופ - אם-טי-וי. ערוץ זה, שנחשב בימינו לאחד האייקונים החשובים ביותר בתרבות המערבית הצעירה, שינה ללא תקדים את תעשיית המוזיקה מבחינה כלכלית ואמנותית. השפעת הערוץ חורגת מתחום המוזיקה אל תחומי יצירה ותרבות אחרים, כגון אופנה, קולנוע, עיצוב ואמנות.

גם לפני שעלה הערוץ לאוויר נהגו מוזיקאים ליצור גרסה מצולמת של שיריהם. לעתים הייתה מוקלטת הופעה חיה, ולעתים הקלטה באולפן. אולם מעטות היו הפעמים שבהן שילבו המוזיקאים את יצירתם ביצירת קולנוע או וידאו מבוימת.

במתכונתו נועד ערוץ האם-טי-וי נועד לשדר קטעי וידאו של מוזיקאי פופ, שקיבלו את השם וידאוקליפס. להיבט החזותי הוענקה חשיבות שוות ערך לזו של המוזיקה, ולעתים אף יותר. למן הרגע הראשון זכתה יוזמה זו להצלחה בקרב הדור הצעיר. יוצרים ותיקים ידעו לנצל את המדיום וביימו עם בימאים וידאוקליפים מקוריים, לדוגמה "סלדג'האמר" (Sledgehammer) (1983) של פיטר גבריאל (Peter Gabriel); להקות חדשות יצרו קליפים חדשניים, כגון הווידאוקליפ "קח אותי" (1984) (Take on Me) שבו שולבו גם קטעי אנימציה, של להקת "אה-הא" (A-Ha).

תעשיית המוזיקה, שהבינה שהערוץ החדש מקדם את מכירות התקליטים, החלה להשקיע כספים רבים יותר ויותר ביצירת וידאוקליפים מתוחכמים. הווידאוקליפ של מייקל ג'קסון
(Michael Jackson) "ת'רילר" (1984) (Thriller), שבו הושקעו מיליון דולר וחצי, קבע סטנדרט חדש בתחום.

ערוץ הפופ הצליח להחיות את הפופולריות של זמרים ותיקים וליצור זמרים צעירים. הדוגמאות הטובות ביותר לכך משנות השמונים הן הזמרת מדונה (Madonna), שלאורך כל הקריירה המפוארת שלה נשענה על ערוץ האם- טי-וי, להקת "דוראן דוראן" (Duran Duran) והזמר בוי ג'ורג' (Boy George).

החדשנות הרבה שאפיינה את צילום הווידאוקליפים במהלך שנות השמונים השפיעה רבות על צילומי סדרות טלוויזיה ועל סרטי קולנוע, ובאה לידי ביטוי בחיתוכים מהירים, בתנועת מצלמה דרמתית ובאפקטים דיגיטליים.

בשנות התשעים החל ערוץ אם-טי-וי בהפקת תוכניות חדשות שאינן קליפים מוזיקליים, אלא סדרות, אנימציה ואופרות סבון. תוכניות אלה הפכו עד מהרה לנערצות על ידי הדור הצעיר ולמזוהות עם דור שלם, תוכניות כגון: תחרות השנה למוזיקה וווידאוקליפים, התוכנית המכונה "העולם האמיתי" (The Real world) המתעדת את חייהם של אנשים הגרים בדירה ניו יורקית, סדרת האנימציה "ביווס ובטהד" (Beavies and Butthead), שתי דמויות המפגינות תכונות אנטי חברתיות, והמופעים האקוסטיים (Unplugged) שהחלו בהם כבר בשנת 1989. מופעים אלה הציגו זמרים ולהקות ששרו ללא ליווי בכלים חשמליים או ללא ליווי של כלים מוזיקליים.

ב-10 בינואר 2001 הפסיק הערוץ את שידוריו הרגילים ליום אחד במחאה על תופעות האפליה והגזענות שפשו בעולם בכלל ובאמריקה בכלל. עם זאת, מבקרי הערוץ טוענים שעיקר המסרים הנובעים מהווידיאוקליפים הם ספוגי אלימות, גזענות ושוביניזם.

בימינו השפעת הערוץ רחבה מאוד. יש לו שלוחות באירופה, באסיה ובדרום אמריקה. היא מאחדת את הדור הצעיר של התרבות הגלובלית, משמשת סמן לאופנות ולהלכי רוח חדשים, ומקדמת את התעשייה המוזיקלית הפופולרית.

מקורות

BBC News | TV AND RADIO | MTV's musical legacy
The Creation of an Icon: MTV
CNN - MTV changed the music industry on August 1, 1981


כתב: פיטר מלץ
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום