על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


אנדרטה בקיבוץ נגבה, נתן רפופורט Memorial In Kibbutz Negba, Nathan Rapoport
1949 קיבוץ נגבה
האנדרטה למגיני קיבוץ נגבה נחנכה ביום ט"ו בתמוז תש"ט (12 ביולי 1949), לציון שנה לקרב הגדול להגנת הקיבוץ במלחמת השחרור. הפסל נתן רפופורט עלה באותה שנה ארצה מפולין ופגש את ידידו הוותיק יולק ברזילי, תושב קיבוץ נגבה. ברזילי סיפר לו על אירועי הקרב הקשה על נגבה והזמינו לקיבוץ לראות את ההרס. רפופורט שהתרשם מגבורתם של המגינים החליט לבנות אנדרטה לזכרם. הוא בנה שני דגמים והגישם לבחירת אנשי הקיבוץ, אך דרש להעביר שיעורי אמנות לחברי המשק, כדי שבחירתם תהיה מושכלת יותר. חבר הקיבוץ, הצייר יואל איגלינסקי, כתב: "אחרי יום עבודה מפרך בשיקום הבתים, בבניית הרפת, בהתקנת רשתות השקיה בענפי שדה, באיתור מוקשים ובפיצוצם היינו מתכנסים בחוץ ליד חדרו הזמני של נתן, ושומעים את דבריו המלומדים על אמנות ימי הביניים, על הריאליזם הסוציאליסטי, על הדרכים להעצים את חוויית המתבונן בפסל ועל הפסיכולוגיה של האמן".

לאחר שהסתיימה "ההשתלמות", ניגשו חברי הקיבוץ להצבעה והכריעו בעד הדגם שכלל שלוש דמויות: אחות רחמניה, חייל חמוש וחלוץ. הדגם נשלח לצרפת, שם נוצק בברונזה. הדגם השני נשאר במחסן הקיבוץ שמתחת למגדל המים, עד שבשנת 2008 האוצר והחוקר אליק מישורי הציג אותו בתערוכה "אמנות עברית-ארצישראלית המוליכה אל המחר" במשכן לאמנות עין חרוד.

האנדרטה ניצבת בבית הקברות הצבאי שבקיבוץ. היא מוצבת על גבי כן מאבן ארד שגובהו 4 מ', ומנציחה את 44 הנופלים, אנשי נגבה ולוחמי חטיבת גבעתי שנפלו על הגנת הקיבוץ. הדמויות באנדרטה - חלוץ עובד אדמה, לוחם צעיר ואחות - מייצגות שני דורות: החלוצים, שהם האבות המייסדים, והלוחמים, שהם ילידי הארץ. הדמויות מייצגות גם אבות-טיפוס אידיאליים של גבורה, המתקשרים לאתוס הישראלי. הדמויות ניצבות כשברקע שיבולים, כרמים ועץ זית, המייצגים את תקומת הקיבוץ והשאיפה לשלום.

שלוש הדמויות ניצבות זו לצד זו כשהן אוחזות ידיים – עובד האדמה במרכז, משמאלו הלוחם ומימינו האחות. אלו הן דמויות אידיאליסטיות, גדולות מהחיים וגבוהות מגובה אדם. הן צופות אל עבר האופק בתקווה, ומבטן מכסה את כולו. בגדיהן אופייניים לתקופה ונצמדים לגופם כאילו הם עומדים מול הרוח, אך עמידתם איתנה ומביעה הן עוצמה פיזית והן עוצמה רוחנית. החלוץ אוחז בטוריה, על כתף האחות תיק עזרה ראשונה והלוחם חגור במותניו כדורים ובידו נשק העולה מתוך ענפי זית.

הדמויות גדולות ובעלות עוצמה פיזית ורוחנית. הן מזכירות פיסול יווני, הן בעיצוב המושלם של הגוף והן בתווי הפנים בעלי האף הישר והתלתלים. מקור השראה נוסף הוא הריאליזם הסוציאליסטי, שהאדיר את דמותו של הפועל הפשוט. הדמויות אחידות במטרתן – אוחזות ידיים ומביטות אל עבר העתיד בתקווה. אין בהבעות פניהן או ביציבתן ולו רמז להיסוס, לפחד או למחשבה שתסיט אותן ממטרתן.

מקורות וקישורים
אתר המועצה האזורית יואב
נתן רפופורט, אנציקלופדיה y-net
03/07/08 מאיר מינדל, שיעור מולדת: הבחירה: מודל נגבה 1948, הזמן הירוק
אתר חטיבת גבעתי
אמנות עברית , ארצישראלית המוליכה אל המחר , שנת 1948 , תערוכה במשכן לאמנויות בעין חרוד 3.5.08-31.7.08, אתר ארטפורטל
אתר המשכן לאמנות עין חרוד

כתב: נעם טופלברג

אנדרטה בקיבוץ נגבה, מתוך אתר ויקיפדיה, צילום - אלי שני
אנדרטה בקיבוץ נגבה, מתוך אתר ויקיפדיה, צילום - אלי שני
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום