על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


אטב כביסה, קלאס אולדנבורג Clothespin, Claes Oldenburg
1976 פילדלפיה

 13.5 מ' גובה

בהתייחסו אל הפסל אטב כביסה אמר אמן הפופ קלאס אולדנבורג: "אטבי כביסה חייוניים עבורי. עם אטבי כביסה אני מחבר את חלקי הפסלים הרכים בזמן ההכנה לתפירה...היעילים ביותר הם האטבים הישנים...אני מעדיף את אלו הבנויים מעץ. הסטודיו שלי מלא באטבים...לאחר זמן מה אני מתחיל לראות אותם כמבנים גדולים בהרבה ממה שהם במציאות ואני מתחיל לחשוב על הגדלתם. יש להם מאפיינים ארכיטקטוניים, כמו לתקעים בעלי שלוש הזרועות שגם מונחים בסטודיו. הפסל "אטב כביסה" מתייחס אל גורדי השחקים שסביבו, ובמיוחד אל המגדל החופשי של בניין העירייה"

האטב הוא הגדלה מדויקת של החפץ המקורי לגובה 13.5 מטרים. בכך יצר אולדנבורג מעין "רדי מייד" חדש – כלומר לא החפץ עצמו אלא חיקויו המושלם. הצופה בפסל עובר תהליך דומה לזה של הצופה בחפצי הרדי מייד של מרסל דושאן (Marcel Duchamp), בכך שהוא מזהה את החפץ באופן מיידי ומושלם ותמה על מיקומו החדש. ואולם, בניגוד לדושאן, הצופה בפסל זה רואה מייד כי אין מדובר בחפץ האמיתי אלא בחיקויו, וזאת בגלל גודלו המפקיע אותו ממציאות היומיום.

אולדנבורג הוסיף נדבך לרדי מייד ה"דושאני", וחידד את שאלת חשיבותו של החפץ המתואר. כאמן פופ, השתמש אולדנבורג דווקא בחפץ יומיומי וחסר חשיבות כאטב כביסה, הנמצא בכל בית. על ידי הגדלתו והצבתו הוא נטרל אותו מן השימוש היומיומי שלו, והעניק לו מעמד של חפץ אמנות. הפער בין המעמד החדש לבין מעמדו המקורי של הפסל יוצר אפקט קומי ומעלה תמיהה אצל הצופים. פער זה מצטמצם כאשר הצופה מקשר בין החפץ לבין מיקומו – בניין משרדי הניצב במרכז העיר מול עיריית פילדלפיה. זיווג זה יוצר תחושה דואלית של ציניות ורצינות. תחושת הציניות נובעת מן ההקשר הביתי של אטב הכביסה, המזכיר לעובדים בבניין כי הגיע הזמן לחזור לביתם, ותחושת הרצינות נובעת מהשימוש המשרדי באטבים ובתופסני נייר למיניהם.

הפסל נבחר על ידי יזם הנדל"ן ופטרון האמנויות ג'ק וולגין (Jack Wolgin) שתכנן את בניין המשרדים הגדול, לאחר שעיריית פילדלפיה דרשה כי כל מיזם ציבורי נדלני יקציב כאחוז מתקציב הבנייה לאמנות. הפסל הפך מזוהה עם פילדלפיה, לאחר שנעשה שימוש בדימוי שלו על גבי כרזה לתערוכת "Object Into Monument" שנערכה במוזיאון פילדלפיה בשנת 1971. כפי שניתן לראות מהכרזה שעיצב אולדבורג הוא מזהה במבנה האטב את דימוי הזוג המתנשק מפסלו של ברנקוזי "הנשיקה".

מקורות וקישורים
אתר philebrity
אתר האקדמיה לאמנויות פנסלבניה

אתר answers

אתר visitphilly

אתר agilitynut

אתר  forecastpublicart

אתר Fairmount Park Art Association

אתר עיריית פילדלפיה

כתב: נעם טופלברג

אטב כביסה, מתוך אתר ויקיפדיה
אטב כביסה, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום