על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


התרסקות מטוס, אנדי וורהול Plane Crash, Andy Warhol
1963 ניו-יורק
 אקריליק על בד, 254X183 ס"מ

אמן הפופ האמריקאי אנדי וורהול החל לעשות  שימוש בתמונות מתוך עיתוני חדשות יומיים בקיץ 1962. האירועים עצמם אינם מוקד העניין של האמן אלא הדרך בה הם מטופלים בתקשורת. סדרת "המוות והאסון" שיצר היוותה שיקוף של ערכי החברה האמריקאית בשנות השישים כפי שבאו לידי ביטוי בעיתונות היומית. בסדרה חוקר וורהול את השפעתם של צילומי עיתונות אותם חתך והוציא מהקשרם. חלק מהצילומים מתארים אירועי זוועה כמו מהומות הגזע, תאונות, התאבדויות ופיצוצים אטומיים. צילומים אחרים אינם מראים את הזוועות אך מרמזים עליהם. ברוב היצירות הללו השתמש וורהול בחזרות על התמונה המייצגות את החזרה עליהן בתקשורת ההמונים.

יצירה זו היא הראשונה בסדרה, והיא מבוססת על צילום העטיפה של העיתון היומי ה"ניו-יורק-מירור" (New York Mirror) מתאריך הרביעי ביוני, 1962, יום לאחר התאונה המתוארת. את העיתון הביא לוורהול ידידו היסטוריון האמנות הנרי גלדזהלר (Henry Geldzahler) כאשר השניים סעדו ארוחת צהרים. על פי וורהול, סיטואציה זו, הניעה אותו ליצירת סדרת האסונות כולה.

בצילום מופיעה כנף מטוס מרוטשת באזור אסון ההתרסקות. ארבע דמויות אדם ניצבות סביבה ומביטות אל ההריסות. סביב התמונה העתיק וורהול במדויק את הכיתוב מן העיתון. הכותרת אומרת 129 נהרגו במטוס סילון ולמעלה כותרת העיתון והתאריך. במקרה זה לא חוזר וורהול על התמונה אלא מעניק לה מעמד של יצירה חד פעמית. הן החזרה על התמונות והן הפיכתן לציור יחיד מהוות ביקורת על האדישות של החברה כלפי מראות אלו.

וורהול הכיר בכוחה של התקשורת היומית וראה בה מקור בלתי אכזב לדימויים עבור אמנותו. יצירה זו מצוירת ביד ולא בהדפס, אך הטכניקה אינה חושפת את מגע יד האמן ונראית מכאנית. קיימים כמה הבדלים בינה ובין המקור. ראשית וורהול השמיט את הכותרת שהייתה בעיתון תחת התמונה ובכך ניתק אותה מהמקרה היחיד. בנוסף לכך, הוא פישט את הצורות על ידי השמטת פרטים ובכך יצר הכללה נוספת.    

אמנם וורהול מציין את התאריך המדויק ואת העיתון שפרסם את התמונה, אך התמונה עצמה כמעט ואינה מספקת פרטים לגבי האירוע. המטוס, המקום, הזמן והאנשים אינם מזוהים. בכך, יוצר וורהול תיאור כללי של אסון תעופה, ומבקר את השטחיות והאדישות של החברה והתקשורת האמריקאיות.

סדרת האסונות של וורהול מציגה את המוות כמציאות יום-יומית ובנאלית ומכריחה את הצופה להפנות את תשומת ליבו אל הפרטים והשינויים שיצר מן המקור. בכך, מנסה וורהול להגביר את המודעות לאופן השטחי בו אנו צופים בתמונות אלו כאשר הן מופיעות בעיתון, בתוך רצף של פרסומות וידיעות נוספות. עצם הניתוק של הידיעה מהקשרה המקורי בעיתון היא כבר חלק מהביקורת של וורהול על התקשורת וטיפולה בנושאים אלו. 

מקורות וקישורים
אתר המוזיאון לאמנות מודרנית, ניו-יורק (מומה)
אתר מוזיאון אנדי וורהול
אתר Tumblr
אתר NPR
אתר עיתון הניו-יורק טיימס
אתר mannmuseum

כתב: נעם טופלברג

התרסקות מטוס, מתוך אתר אורט
התרסקות מטוס, מתוך אתר אורט
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום