על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


מרכז פומפידו, רנצו פיאנו וריצ`רד רוג`רס Centre National d`art de cultur Giorges Pompidu
1976 פריז
קישור לאתר


המרכז הלאומי לאמנות ותרבות על-שם פומפידו בפריז הוא אחד השיאים הראוותניים של אסתטיקת ההיי טק. המרכז מציג תערוכות אמנות, אדריכלות ועיצוב מתוך תפיסה רב-תחומית. יש בו ספרייה הכוללת ספרים, סרטי וידאו ופריטי מולטימדיה.

עיצובו של מרכז פומפידו מבוסס על התפיסה העושה שימוש בטכנולוגיה כביטוי אקספרסיבי, בנוסף ליישום התפקודי והמבני שלה. המבנה כולו הוא צינורות פלדה גלויים שמערכם הסבוך יוצר חללים הנראים מבחוץ מבעד לקירות זכוכית או פרספקס. אותם מערכי צינורות שולטים גם על עיצוב הפנים. יופיים של מחברי הפלדה בבניין זה כה מושך, שאין להם כל סיבה להצטנע למול כל הפאר הארכיטקטוני ההיסטורי של פריז. ייחודו של מרכז פומפידו הוא בחשיפתה של כל מערכת הצינורות של הבניין: צינורות של מים, של חשמל, של ביוב ושל מיזוג אוויר, ובצבעוניות העליזה והפונקציונלית שלהם: ירוק - מים, צהוב - חשמל, אדום - מעליות וביטחון. מערכת הצינורות המוסתרת מעין כל רואה בבניינים רגילים, הופכת כאן לחגיגה מסוגננת, צבעונית ודומיננטית מאוד בעיצוב הבניין.

לבניין 2 חלקים: חלק אחד הוא תת-קרקעי, יש בו 3 קומות, והוא ומוקדש למערכות האחזקה ולמינהלה. החלק העליון הוא מבנה זכוכית ענק בעל 7 קומות פלדה, ביניהן "קומות ביניים" (mezzanine). שטח כל קומה: 103,305 מ"ר. ממדים פנימיים: אורך 166 מ', רוחב 60 מ'; ממדים חיצוניים: אורך 180 מ', רוחב 110 מ'.

עם השלמת בנייתו עורר מרכז פומפידו הדים עצומים בעולם הארכיטקטורה. לכאורה הוא הציג לראווה מודל ראשון של סגנון מבטיח מאין כמותו. הנה נמצאה הדרך לנצל את כל פונקציות השירות של הבניין המודרני המשוכלל כדי ליצור שפה ארכיטקטונית מורכבת, מפורטת ומהודרת; הנה נמצאה נוסחת הפלאים שאותה מחפשים ארכיטקטים מאז ומעולם: השילוב המושלם שבין עולם ההנדסה, החומרים, הטכנולוגיה ומערכת השירות לבין עולם הרוח, היופי והפואטיקה; ארכיטקטורה שתהיה מה שעליה להיות: אינטגרציה מושלמת בין רוח לחומר; האינטגרציה המושלמת בין שירה לשירות ולפונקציה.

ססמתם של הוגי מרכז פומפידו, שלפיה אין צורך להסתיר דבר, כי הכול יפה, אכן מומשה. הבניין באמת יפה. אולם האכזבה הגיעה ממקום בלתי צפוי. לא רק שבנייתו של מרכז פומפידו הייתה מבצע מסובך ויקר, אלא שגם תפעולו ותחזוקתו התגלו כבעייתיים. חשיפתם לשמש ולגשם של כל אותם אלמנטים האמורים לשרת אינסטלציה, קירור או חימום, גורמים לבזבוז אנרגיה, ומצריכים פעולה מתמדת ויקרה של צביעה.

בין השנים 1995-1978 ביקרו במרכז פומפידו 145 מיליון מבקרים. מ-1995 עד 2000 היה המרכז סגור לשיפוצים כללים.

מקורות
גולני, ירון (1999), שער לארכיטקטורה. דביר, תל אביב.

Centre Pompidou, "Centre Pompidou Information"


כתבה: קטי חומיצר

מרכז פומפידו, מתוך אתר ויקיפדיה
מרכז פומפידו, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום