על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


כיכר פוטסדאם, ארנסט לודוויג קירשנר Potsdamer Platz, kirchner
1915-1914 גרמניה
 1914-15, שמן על בד

האקספרסיוניסט הגרמני ארנסט לודוויג קירשנר, צייר את הפסיכולוגיה של העיר הגדולה. הסצנה המתוארת בצבעים עזים מציגה את ההמולה שברחובות העיר כשבני האצולה צועדים יחד, אך לחוד, כעדר חסר דעה. קירשנר מתייחס כאן למשבר הפסיכולוגי של החברה הגרמנית, ערב מלחמת העולם הראשונה, באמצעות דימוי הזייתי של האנונימיות בעיר הגדולה. 

בצבעים זרחניים ועזים מתאר קירשנר במרכז הקומפוזיציה העמוסה שתי דמויות של נשים גדולות מידי, לבושות בבגדי פאר, העומדות על גבי כיכר קטנה ומעוותת. סביב הדמויות מוצגים הרחובות המקיפים את הכיכר ודמויות נוספות הצועדות ברחוב. הקומפוזיציה פתוחה ומעוותת, ונראה כאילו כל משטח היצירה מורם מעלה ו"נופל" לעבר הצופה. גם הבתים והמדרכות סביב נראים כמתמוטטים. לעומת זאת, הדמויות עומדות גאות וחסרות פחד, כניגוד חד לעיוות ולהתמוטטות שסביבן. הדמויות כולן לבושות שחור, עם עיטורי זהב, וצבען מנוגד לירוק ולאדום הזרחניים של הנוף שבו הן ממוקמות. קירשנר השתמש בצבעים לוקאליים חזקים, המעבירים רגש בעוצמה רבה.

הכיכר מתוארת בצורות מחודדות וחותכות, ובחלל הדוחק את הדמויות אל עבר הצופה ואינו מותיר להן תקווה לאחיזה במציאות הנראית כמתמוטטת. עיוות הגדלים וההגזמה בצבעוניות מגבירים את הרושם העז של היצירה ואת תחושת המחנק הנוצרת עקב גודלן הבלתי טבעי של הנשים, הנראות כלואות בקומפוזיציה הלוחצת. העיקולים של הרחובות מוחלפים בזוויות חדות ובקווים אלכסוניים חזקים הבונים את הקומפוזיציה תוך הרמת המשטח של היצירה כלפי מעלה ומעוררים בצופה רגשות סוערים וחוסר נוחות. העיר של קישנר הופכת לסביבה מעוותת והזויה, בה החלל מתרסק ומתפצל באופן המזכיר את העיקרון הקוביסטי אך טעון רגשות חזקים המנוגדים לשכלתנות הקרה של הקוביזם. 

הלעג לבורגנות היה חלק בלתי נפרד מציורי תנועת "הגשר" האקספרסיוניסטית שקירשנר עמד בראשה. התקופה היא ערב מלחמת העולם הראשונה, ודרך תיאור העיר המתמוטטת מנבא האמן את ההרס והזוועה העומדים לעבור על גרמניה. הדמויות לבושות בבגדי המעמד הבורגני העליון, ומביעות גאווה וחוסר מודעות כלפי המצב. קירשנר התייחס כאן לתחושת האופוריה והביטחון העצמי המוגזם שמילאו את אזרחי גרמניה, ולועג לבורגנות המלאה בעצמה.  

כיכר פוטסדאם, צילום מתחילת המאה

מקורות וקישורים
אתר אוניברסיטת קליפורניה
אתר אוניברסיטת מישיגן

אתר readperiodicals

כתב: נעם טופלברג

כיכר פוטסדאם, מתוך אתר ויקיפדיה
כיכר פוטסדאם, מתוך אתר ויקיפדיה
תצלום הכיכר, 1932, מתוך אתר ויקיפדיה
תצלום הכיכר, 1932, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום