על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


פרסלי, אלביס Presley, Elvis
1977-1935 ארה"ב, בינלאומי

זמר ושחקן אמריקאי

זמר רוקנרול ושחקן אמריקאי שהצלחתו בתחום המוזיקה שינתה את פני התרבות האמריקנית.

אלביס פרסלי נולד בממפיס שבארצות הברית, וגדל כבן יחיד. הוא שר כילד מוזיקה כנסייתית, שמע זמרי רחוב שחורים שרים בלוז, והאזין לתכניות מוזיקה מקומיות ברדיו. בשנת 1954 הקליט חמישה-עשר שירים אצל המפיק המוזיקלי, סם פיליפס (Sam Phillips) שחיפש זמר לבן עם קול של זמר שחור. חמישה שירים בסגנונות קאנטרי ורית'ם אנד בלוז (Country, Rhythm and Blues) הצליחו להימכר בצורה טובה מאוד במכירות מקומיות. בשנת 1955 מכר סם פיליפס את הזכויות לשירים לחברת התקליטים המצליחה אר-סי-אי (RCA) תמורת סכום של שלושים וחמישה אלף דולר.

אלביס פרסלי, הזמר הצעיר, הצליח מאוד בהופעותיו הכריזמטיות, יוצאות הדופן, והלהיב מאוד את הקהל הצעיר בחדשנותו. אלביס היה נוהג לנענע את רגלו באמצעות אגן הירכיים, תנועה שנחשבה לסקסית, למשוך את שערו אחורנית ולהותיר בלורית מלפנים, וכן להישיר מבט לקהל. יחד עם זאת, הוא שידר פגיעות ורגישות.

במחצית שנות החמישים הכיר אלביס את טום פרקר (Tom Parker), וזה הפך להיות אמרגנו. בשנת 1956 הוציא אלביס פרסלי את תקליטו הראשון "מלון הלבבות השבורים" (Heartbreak Hotel). התקליט היה הראשון מבין ארבעים וחמישה תקליטים שהוציא לאורך הקריירה שלו. תקליט זה גם היה הראשון מבין רשימה ארוכה של תקליטים שלו שנמכרו בלמעלה ממיליון עותקים.

בין להיטיו המוכרים: "כלב ציד" (Hound Dog), "כולי רועד" (All Shook Up), "אל תהיי אכזרית" (Don't be Cruel) ו"אהבה שורפת" (Burning Love).

בשנת 1956 הופיע בפעם הראשונה כשחקן קולנוע בסרט "אהבי אותי ברכות" (Love Me Tender), ולאורך חייו הופיע בסך הכל בשלושים ושלושה סרטים. כמו כן הופיע אלביס באינספור תכניות טלוויזיה, ביניהן "תכניתו של אד סאליוואן" (The Ed Sullivan Show) המפורסמת.

עד שנת 1958 הוציא אלביס ארבעה-עשר תקליטים, שכל אחד מהם נמכר בלמעלה ממיליון עותקים. בשנת 1958 גויס לצבא ושוחרר בשנת 1960. לאחר שובו שינה את תדמיתו הרוקנרולית לתדמית רכה יותר, ותשומת לב הקהל הופנתה להערצתו כאישיות תרבותית רבת-השפעה מעבר להערצת המוזיקה שלו. דוגמה לשינוי שעבר מומחשת בסיבוב ההופעות שעשה בשנת 1968 כשהוא מלווה במקהלת גוספל (מוזיקה שחורה כנסייתית) (Gospel).

במהלך שנות השבעים, למרות הצלחת מכירותיו והפיכתו לתעשייה שלמה על ידי אמרגנו, סבל אלביס ממשבר גיל המעבר, ממשקל עודף ומהתמכרות לסמים. אלביס נפטר באחוזתו גרייסלנד (Graceland) שבממפיס בשנת 1977. מיד לאחר מותו הוא הוכרז על ידי רבים כקדוש, ואישיותו שהיתה לאגדה הפכה אותו בעיני מעריציו, שלא השלימו עם מותו, לבן אלמוות.

עד היום פועלים ברחבי העולם חקיינים-מעריצים רבים המחקים את הופעתו החיצונית ואת סגנון שירתו של אלביס. אמן הפופ אנדי וורהול יצר את הסדרה הנודעת של הדפסי ענק שבהם מופיע אלביס בלבוש "קאובוי" בתנוחה אופיינית שלו, וכך הנציח אותו, כמו שהנציח כוכבים נוספים (מרילין מונרו, אליזבת טיילור) באמנות.

מקורות

Britannica multimedia 99, CD-ROM, Elvis Presley, Britannica , 1999.
Elvis presley biography
Elvis Presley biography
Elvis.com The Official Site


כתב: פיטר מלץ
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום