על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


עליית הנאצים לשלטון בגרמניה Rise of Nazi Regime
1939-1920 גרמניה
בשנת 1920 הקים אדולף היטלר, צעיר מתוסכל ממוצא אוסטרי, את "מפלגת הפועלים הגרמנית הלאומית - סוציאליסטית" (נציונל סוציאליסטית). במשך שלוש שנים פעלה המפלגה בבוואריה שבגרמניה בהצלחה מוגבלת בלבד. בנובמבר 1923, כשהאינפלציה בגרמניה הגיעה לשיאה, ניצל היטלר את ההזדמנות להכריז על הקמת ממשלה חדשה בראשותו, וניסה לתפוס את מרכזי השלטון במדינה. אולם הוא נתפס ונכלא באשמת מרד. את השהות בכלא ניצל לכתיבת ספר בשם מאבקי (Mein Kampf) שהפך למשנת הנאציזם. הספר תיאר את דעותיו של היטלר ובהן תורת הגזע שעל פיה הגזע הארי הוא השליט והטוב ביותר, פסילת הליברליזם והדמוקרטיה, חשיבותו העליונה של המנהיג, נצחיות המלחמה, והרעיון כי החזקים שורדים.

היטלר הסיק מכישלון המרד שכדי לעלות לשלטון עליו להיות מנהיג מפלגה שתהיה חלק מהמערכת הדמוקרטית ותוכל להגיע לשלטון בדרך חוקית. ואכן בבחירות שנערכו בגרמניה בשנים שבין 1925 ל-1933 גבר כוחה של מפלגתו.

הדמוקרטיה הגרמנית הלכה ונחלשה על רקע המשבר שפקד את גרמניה לאחר שהובסה במלחמת העולם הראשונה ועל רקע הסכם השלום שנחתם ב-1919 עם בעלות הברית וקבע כי על גרמניה לוותר על חלקים משטחה ולשלם פיצויים כבדים למנצחים.

כך קרה שבשנת 1933 זומן היטלר אל הנשיא, וזה מינה אותו לקנצלר גרמניה.

היטלר שאף להנהיג את האומה הגרמנית על פי האידאולוגיה הגזענית שהתווה, והחל בהטלת הגבלות שונות על פעילות המפלגות היריבות. היות שבממשלתו כיהנו שני שרים נאצים בלבד וכל השאר היו חברי המפלגות השמרניות, קבע היטלר בחירות נוספות. כשבוע לפני הבחירות פרצה שרפה בבניין הרייכסטאג בברלין, והיטלר האשים בהצתה את הקומוניסטים. בבחירות ניצחו הנאצים. הם זכו ב-44% מקולות המצביעים. היטלר היה בעל רוב מוחלט, והעביר מיד את "חוק ההסמכה" שאישר את סמכות הרשות המבצעת ברשות הקנצלר (היטלר) לקבל כל חוק.

כך החלה "המהפכה החוקית" בגרמניה (שלא תמיד הייתה אהודה על חברי הקואליציה הגרמנית), והנאצים עשו במדינה כאוות נפשם. בקיץ 1933 התקבל חוק האוסר על קיום מפלגות נוספות. האיגודים המקצועיים פורקו ורכושם הוחרם, שביתות נאסרו לחלוטין, ארגוני חברה, תרבות וספורט התפרקו, תכניות הלימודים בבתי הספר ובאוניברסיטאות שונו בהתאם לעקרונות המשטר, והתקשורת הועמדה תחת פיקוח. בשנת 1936 הונהגה "תכנית ארבע השנים" שנועדה להילחם באבטלה, לבסס את עצמאותה הכלכלית של גרמניה ולהכינה למלחמה. במסגרת התכנית הורחקו היהודים מענפי כלכלה שונים, ונחקקו "חוקי נירנברג" ששללו מהם את אזרחותם. בהמשך אף נערכו בהם פרעות.

היטלר בנה את הרייך השלישי באטיות וגיבש אותו מבפנים, כך שיהיה מוכן לקראת "מרחב המחיה", מרחב שבו העם יהיה מאוחד במסגרת מדינית אחת, ועשרות מיליוני בניו יזכו לחיות ברווחה ללא הפרעות של "זרים". בהמשך גיבש היטלר מדיניות חוץ שהביאה לפרוץ מלחמת העולם השנייה, שבה מצאו את מותם כ-50 מיליון בני אדם ובהם שישה מיליון יהודים.

מקור
דומקה, אליעזר ואחרים (תשנ"ט). העולם והיהודים בדורות האחרונים, ירושלים: מרכז זלמן שזר לתולדות ישראל.

כתבה: מירי כתבן
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום