על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


גדר מתמשכת, כריסטו יאווצ'ף Running fence, Christo
1976-1972 סן פרנסיסקו
ניילון וכבלי מתכת, 5.80 גובה, 40 ק"מ אורך

פרויקט האמנות "גדר מתמשכת" ארך כארבעים ושניים חודשים. הגדר מוקמה צפונית לסן פרנסיסקו, ממזרח לצפון לאורך ארבעים קילומטרים של הכביש המהיר 101 על גבי אדמות של חמישים ותשע חוות פרטיות. הגדר עוקבת אחרי תוואי הקרקע והגבעות ויורדת עד למפרץ בודגה (Bodega) שבאוקינוס השקט. בתוואי המסלול שלה, חצתה הגדר ארבעה עשר כבישים כשהיא מותירה מקום מעבר לרכבים. הגדר משתמשת בתוואי הנוף הקיים ומשתלבת בו, ובד בבד יוצרת חיץ ממשי בין חלקיו.

העבודה הושלמה בעשירי לספטמבר, 1976. החוואים שבשטחיהם עברה הגדר שיתפו בדרך כלל פעולה ואף עזרו בהקמתה. הרעיון של קריסטו יאווצ'יף הצריך שיתוף של רשויות מקומיות, ועורר דיון בנושאים אקולוגיים שונים. במהלך העבודה נערכו במהלך העבודות שלושה שימועים בבית המשפט העליון של קליפורניה והוועדה לשימור החופים בקליפורניה הגישה דוח שהכנתו ארכה שמונה חודשים ועסק בבעיות האקולוגיות שעלולות להתעורר. לאחר שנתיים של דיונים התיר בית הדין את הקמת הגדר. עלות ההקמה – שלושה מיליון דולרים. כל ההוצאות מומנו על ידי האמן עצמו באמצעות מכירה של מתווי ההכנה, התוכניות, הרישומים, הצילומים, הסרטים והמודלים וללא תמיכה חיצונית.

היצירה מורכבת ממאתיים אלף מטרים רבועים של בד ניילון עבה לבן, התלוי מכבל מתכת המחוזק על ידי 2,050 עמודי מתכת שגבהם 6.4 מטרים ועוביים 8.9 סנטימטרים. העמודים נעוצים כ-91 סנטימטרים בתוך הקרקע ללא חיזוק בטון. קצוות הבד, העליונים והתחתונים מחוזקים אל הכבל ואל הקרקע באמצעות שלוש מאות וחמישים אלף ווים. הגדר עמדה על תילה כארבעה עשר יום בלבד וכל החומרים נתרמו לשימוש החוואים שהשתתפו לאחר הסרתה. מה שנותר מפרויקט זה הוא סרט ותיעוד מפורט של כל התהליך. אך מעבר לכך, נותרו הדוח האקולוגי המפורט והמודעות הציבורית הבינלאומית למקומות שבהם נעשה הפרויקט. בכך השיגה היצירה את מטרותיה.

בראיון שנתן קריסטו לקראת תערוכה על הפרויקט במוזיאון סימת'סוניון (Smithsonian) אמר: "ב – 1972 התחלנו לגבש רעיון לפרויקט העוסק בחיי האנשים העירוניים והכפריים באזור האוקיאנוס של קליפורניה. וזו הסיבה לכך שאורכה של הגדר הוא ארבעים קילומטרים: הגדר עוברת מהאזור הכפרי שליד החוף אל אזור הפרברים בפטלומה (Petaluma) ולבסוף חוצה גם את הדרך המהירה 101. בקליפורניה הכביש המהיר חשוב מאד, ואורכו 40 קילומטר מהחוף. אם אורכו היה 25 קילומטר זה היה גם אורכה של הגדר...כל זה מבהיר כיצד אנשים בקליפורניה משתמשים באדמה בצורות שונות, כחוות חקלאיות, כפרברים וכערים". 

מקורות וקישורים
אתר הבית של האמן
אתר מכון סמית'סוניון

אתר המגזין סימת'סוניון

אתר Youtube

אתר הגלריה הלאומית וושינגטון

אתר קולג' אוברלין

אתר עיתון הוושינגטון פוסט

אתר anwers

אתר acmi

כתב: נעם טופלברג

תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום