על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


מושבים שונים, קסטיליוני אכילה seats, Castiglioni Achille
1971-1954 איטליה

"סלה", "מושב האופניים", "מזדרו", "אלונגיו", "מושב הטרקנגיו", "הטרקטור"

במושבי "הטרקטור" ו"האופניים" האחים קסטליוני יצרו רהיטים בעלי דימויים של מושב קיים בקונטקסט של שימוש אחר. נעשה שימוש במושבים כמוצרים "מוכנים מראש"
(Ready Made) שבודדו מתפקידם בקונטקסט המסורתי שלהם וחוברו למרכיבים חדשים. המושבים ממשיכים לתפקד באופן אורגני כמושבים בחיבורם החדש. ועם זאת, הם משדרים הומור וקריצה בקונטקסט החדש שהועידו להם. בשמות החדשים שהעניקו להם מתחזקת יצירת הדימוי שלהם ומתקיימת העברתו לסביבה וקונטקסט חדשים .

את השם "מזדרו" לקחו מהכינוי האיטלקי לחקלאי. השרפרף מציע באופן אירוני את מושב הטרקטור כחלק אימננטי מעולם עיצוב הרהיטים, נכון הדבר גם לגבי מושב האופניים.

"מזדרו" עשוי מושב טרקטור מחורר, מחובר באמצעות בורג פרפרי גדול אל פס מתכת בוהק וכפוף. פס המתכת מחובר לפיסת עץ צרה המשמשת בסיס לשרפרף ומעניקה לו יציבות. ארבעת האלמנטים הפשוטים הללו נותנים למושב כולו תחושה של חינניות וניקיון.

הגרסה הראשונה הוצגה עם כיסא לא מחורר ומתכת שחורה כבסיס, בתערוכת הטריאנלה החמישית במילנו בשנת 1954. הוא הוצג שוב בשנת 1957 ובשנת 1971 הוצג שוב עם מתכת בוהקת.

המושב "אלונאג'יו" (נחיתה על הירח) מיועד כריהוט גן. גם הוא למעשה מושב טרקטור מחובר לשלושה רגלי אלומיניום ארוכות הנראות כמו רגלי עכביש. העבודה צבועה בירוק עז. לרגליים בסיסים עגולים ושטוחים העשויים פלסטיק לבן. המושב משעשע בגלל יכולתו ליצור תחושה של יצור חי הנע באמצעות רגליו הארוכות וכן בגלל התחכום הרב באופן בו הוא מיוצב.

במושב Sella, שפירושו "אוכף" חיברו האחים קסטיליוני מושב אופניים על ציר מכוונן ומסתובב המחובר לבסיס עגלגל. צורת הישיבה הרגילה מתערערת והמשתמש מוזמן להישען ולהסתובב על צירו מבלי לשבת ממש על השרפרף. דימוי האופניים והאוכף הם גם מחווה ליצירתו הדאדאיסטית של מרסל דושאן "גלגל אופניים על שרפרף" שבאמצעותו, רצה דושאן לבחון, בין השאר, את מושג התנועה וגם נטרל את תפקודם של השרפרף ושל האופניים מהם הוצא הגלגל.

מקורות

Bornsen, Nina (1994) , Italian Design, Taschen, pp. 84-85
Hiesinger, Kathryn & Marcus, George (1993), Landmarks of the twentieth century design, Abbeville press publishers, p. 208
Naylor, Colin (1990), Contemporary Designers, St. James press, Chicago, p. 149
achille castiglioni on Tribu-Design- Furniture, lighting and industrial design
achille castiglioni - Design! Exhibition In the Moma 1997
 


כתב : פיטר מלץ
מושב טרקטור, 1957, מתוך אתר laprogettista
מושב טרקטור, 1957, מתוך אתר laprogettista
מושב אלונג'יו, 1966, מתוך אתר מומה
מושב אלונג'יו, 1966, מתוך אתר מומה
מושב סלא, 1957, מתוך אתר מומה
מושב סלא, 1957, מתוך אתר מומה
מושב אופנים, מתוך אתר bonluxat
מושב אופנים, מתוך אתר bonluxat
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום