על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


היכל הספר, פרדריק קיסלר וארמנד ברטוס The Shrine of the Book, Armand P. Bartos and Frederic J. Kiesler
1965 מוזיאון ישראל, ירושלים

היכל הספר הוא מוזיאון קטן הממוקם במתחם מוזיאון ישראל, שמטרתו לשמר ולהציג את שבע המגילות הראשונות שהתגלו בשנת 1947 בתוך כדים במערות קומרן. היכל הספר נראה כמבנה פיסולי, ותכננו אותו האדריכלים היהודים-אמריקנים ארמנד פ' ברטוס ופרדריק ג' קיסלר. הוא נחנך ב- 20 באפריל 1965.

המגילות המוצגות בבניין התגלו באחת-עשרה מערות בחוף הצפוני של ים המלח. המגילות הן כתבי יד בני אלפיים שנה (מהמאה השלישית לפני הספירה ועד המאה הראשונה לפני הספירה), הכתובות בעברית, בארמית וביוונית. מרוב המגילות נותרו שרידים בלבד, אך החוקרים הצליחו לשחזר כ-850 טקסטים בשלמותם. הטקסטים מתחלקים לשלושה סוגים עיקריים: ספרי מקרא (העדות הקדומה ביותר לטקסטים המקראיים), ספרות חיצונית (חיבורים מוכרים מתרגומים מאוחרים יותר וגם חיבורים חדשים) וספרות כיתתית (חיבורים הלכתיים, ליטורגיים, פרשניים ואפוקליפטיים). המגילות מיוחסות לכת האיסיים, אבל יש הסוברים כי הכת הבדלנית כתבה רק מקצת מן הטקסטים, ואת השאר כתבו אחרים והאיסיים רק העתיקו אותם.

כותבי המגילות כינו את עצמם "בני האור" ואת אויביהם "בני החושך". המתח בין שני עולמות אלו עובר כחוט השני במגילות, ומקבל ביטוי גם בעיצוב המבנה, בעיקר בניגוד בין הכיפה הלבנה ובין הקיר השחור החיצוני.  המבנה הקטן בולט בשטח בגלל צורתו המיוחדת. הוא נראה יותר כפסל מאשר כמבנה. הכיפה הלבנה עשויה בטון, ומעוצבת בצורת מכסי הכדים שבהם נמצאו המגילות הגנוזות. צורתה "נשית", רכה ונוזלית, והיא מסמלת את בני האור ואת תקומת העם היהודי בארצו. קיר הבזלת השחור נוקשה, גיאומטרי, חד, "גברי", וניצב ליד הכיפה כניגוד חד לה. הוא מסמל את בני החושך ואת אלפיים שנות הגלות של עם ישראל מארצו. הממטרות יועדו במקור לשמור על רמת לחות נאותה במבנה, כדי ליצור תנאים אידיאליים למגילות השמורות בפנים. ואולם, כבר בשנות השישים של המאה ה-20 הוכנסו מזגנים ושומרי לחות אל תוך המבנה, והמזרקות נותרו כפריט עיצובי בלבד.    

במתחם היכל הספר נמצא גם דגם של העיר ירושלים מימי בית שני, שנבנה בין השנים 1966-1962 לזכר יעקב קרוך, בנו של הנס קרוך, ממקימי מלון הולילנד. הדגם נבנה על פי השחזור של פרופ' מיכאל אבי יונה שחקר את כתבי יוסף בן ממתיהו.  

מקורות וקישורים
סיור וירטואלי בהיכל הספר, אתר מוזיאון ישראל
היכל הספר, אתר שבעת פלאי ישראל

אתר מרכז רחל ינאית בן צבי ללימודי ירושלים

אתר מדריך רק ירושלים

כתב: נעם טופלברג

היכל הספר - הכיפה, מתוך אתר ויקיפדיה
היכל הספר - הכיפה, מתוך אתר ויקיפדיה
הקיר השחור, מתוך אתר ויקיפדיה
הקיר השחור, מתוך אתר ויקיפדיה
מסדרון מעבר פנימי, צולם על ידי תמר כרמי
מסדרון מעבר פנימי, צולם על ידי תמר כרמי
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום