על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


כיכר טיימס בלילה, ג'ורג' סיגל, יציקת גבס, ניאון, עץ, פלסטיק, 61X96X 106 ס"מ Times Square at Night, George Segal
1970 ניו-יורק, ארה"ב
את עבודתו של ג'ורג' סיגל נהוג לקשר עם תנועת הפופ בארצות הברית של שנות החמישים של המאה ה-20, שכן נמצאים בה מאפיינים מובהקים של הפופ, בעיקר בשימוש שלו באביזרים שונים מעולם הפרסום ובתכנים מחיי היומיום של תרבות הצריכה האמריקנית. עם זאת, יצירותיו של סיגל מתאפיינות ביאוש שקט שאינו אופייני לציניות הפופית. דמויותיו מרחפות במציאות היומיומית כמו רוחות נוגות, חיים-מתים, שהתמודדותם עם המציאות אינה ברורה.

טכניקת היציקה שפיתח סיגל, שבה הוא עטף מודלים חיים על בגדיהם בתחבושות גבס, יוצרת דמויות ריאליסטיות מצד אחד אך חסרות ייחוד ואנושיות מצד אחר. הוא החל לפתח את את הטכניקה ב- 1960, וניסה אותה לראשונה על אשתו הלן. משנת 1962 הוא הפסיק לחלוטין לצייר, והתרכז בפיסול מסוג זה בשילוב עם חפצים יומיומיים. הוא חזר לצייר רק בשנת 1993, והתמקד בדיוקנים אנושיים.

יצירה זו היא מיצב המורכב משתי דמויות אדם בגודל טבעי העשויות יציקת גבס. הדמויות מוצבות בתוך תפאורת שלטי ניאון המזכירה את כיכר טיימס בניו-יורק – אזור בילויים של אוכל מהיר ומועדוני מין. מאחורי הדמויות מוצב שלט ניאון ועליו כיתוב המפרסם מופע פורנוגרפי.

ביצירה זו השתמש סיגל בחברים כדי ליצור את הדמויות. אחת מהן היא ידידו ז'אן ואן דר מארק
(
Jan van der Marck), אז מנהל מוזיאון שיקגו לאמנות עכשווית. השימוש בדוגמנים חיים יצר דמויות ריאליסטיות ומפורטות. אלו הם אנשים ממשיים מחיי היומיום. לעומת הפרטנות של הדמויות הן נותרות אנונימיות וחסרות זהות, כיוון שהאמן לא צבע אותן והותיר אותן לבנות, כמעין רוחות רפאים חסרות זהות. האנונימיות היא חלק מן המסר של הפסל, המציג את האנשים הבודדים והאנונימיים בעיר הגדולה.

הדמויות מוצבות בחלל מציאותי המחקה את אזור הבילויים של כיכר טיימס. הדמויות אינן מתקשרות זו עם זו ופוסעות מהר בראש מורכן, כאילו אינן רוצות שיזהו אותן. הצבע הלבן של הדמויות, המנוגד לצבעי הניאון שמאחור, יוצר ניכור וזרות, שלדעת האמן מאפיינים את חיי הלילה של סוג האזור המוזכר בשם היצירה.

מקורות וקישורים
אתר  thedailypage
אתר highbluewave
אתר artcyclopedia
אתר אנציקלופדיה בריטניקה
אתר מילון אמנות אוקספורד
אתר מכון סימתסוניון
אתר  joslyn

כתב: נעם טופלברג

כיכר טיימס בלילה, טכניקה מעורבת, 1970, מתוך אתר joslyn
כיכר טיימס בלילה, טכניקה מעורבת, 1970, מתוך אתר joslyn
 ז'אן ואן דר מארק, מתוך אתר blogspot
ז'אן ואן דר מארק, מתוך אתר blogspot
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום