על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


משחק הקלפים של נכי מלחמה, אוטו דיקס Skat Players, Otto Dix
1920 אוסף פרטי, שטוטגארט

87X110 ס"מ

ציור זה נחשב לאחת היצירות האנטי מלחמתיות הבוטות ביותר שנוצרו אי פעם: בהשראת "שחקני הקלפים" של פול סזאן מסוף המאה התשע-עשרה צייר אוטו דיקס שלושה קצינים גרמנים מעוותים משחקים משחק קלפים בבית קפה גרמני טיפוסי. בבית הקפה מתלים למעילים ועיתונים פזורים.

הדמויות הגרוטסקיות מבוססות על תצלומים של נכי מלחמה שפורסמו בעיתונים מטעם מפלגת השמאל כדי לעורר את הציבור נגד המיליטריזם. התצלומים תיארו גפיים קטועים ועיוותים בפנים של חיילים שנפצעו במלחמת העולם הראשונה.

בציור זה, באמצעות עיוותי חלל וקנה מידה, בטכניקות של קולז' ובסגנון אקספרסיוניסטי, הצליח דיקס להקצין את המתואר בתצלומים, ובכך גרם לצופה להזדעזע ולהתקומם נגד הגרוטסקה והזוועה האנושית שמייצרת המלחמה.

ביצירה זו, מתעתע דיקס בין מציאות לדמיון. המדים הכחולים של הקצין מימין עשויות מנייר ששימש ללבוש אחרי מלחמת העולם הראשונה. מלתעות הברזל שלו עשויים מנייר כסף של סיגריות שעליו כתב דיקס "פרוטזה ללסת תחתונה תוצרת דיקס". לצד הכיתוב תצלום של דיקס ועליו המילים "מקורי רק עם התצלום של הממציא על יד". דיקס המשיך להכות באירוניה את הצופה כאשר החליט לתאר את מוחות הקצינים באמצעות קולז'ים של רגלי נשים. לבסוף, קלפי המשחק, שהם הפריט היחיד האמיתי בציור, רדי מייד, מצטיירים באופן פרדוקסלי וכלא מציאותיים כלל לצד שאר האלמנטים הפיקטיביים.

הדמויות הדוחות המורכבות מקולז'ים כאילו חודרות לצופה ומעוררות בו אימה פסיכולוגית של ממש. ציור זה הוא חלק מסדרה של ארבעה ציורים אנטי מלחמתיים שצייר אוטו דיקס בשובו כחייל ממלחמת העולם הראשונה.

הציור הוצג ביוני 1920 ביריד הדאדא וזכה לביקורות נוקבות מתוך כך שהציור משפיל את החייל הגרמני והופך אותו למוקד ללעג ולצחוק. ציור זה היה בין הראשונים שהוחרמו על ידי הנאצים. הוא הוצג בשנת 1937 ביחד עם יצירות אקספרסיוניסטיות אחרות בתערוכה "האמנות הדגנרטית" המפורסמת שארגנו בכירי השלטון הנאצי בניצחו הישיר של אדולף היטלר.

 

מקורות

פייפר, דיויד (1984), אנציקלופדיה לאמנות ופיסול, כרך ד', הוצאת כתר, ירושלים, עמ' 66.

Ferrier, Jean Louis (1999), Art of the 20th Century, Edition du Chene, Turin, p. 204.
Serota, Nicholas (1992), Otto Dix, Tate Gallery, London, p.101.
An Otto Dix Gallery

כתב: פיטר מלץ

משחקי הקלפים, מתוך אתר wikipainting
משחקי הקלפים, מתוך אתר wikipainting
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום