על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


מלחמת האזרחים בספרד Spanish Civil War
1939-1936 ספרד
מאז תחילת המאה התשע עשרה התאפיינה ספרד באי-שקט ובמהומות על רקע השאיפה לשינוי המשטר ועל רקע נסיונותהם של כמה מחוזות, בהם הקטלונים והבסקים, להתבדל מן השלטון המרכזי. בתקופת מלחמת העולם הראשונה הייתה ספרד ניטראלית ולכן יכלה ליהנות מפריחה כלכלית, אך התסיסה החברתית בין גבולותיה גברה. בשנת 1923 כונן בספרד משטר רודנות צבאי על ידי הגנרל פרימו דה ריוורה באישורו של המלך אלפונסו ה-13. בשנת 1930 התפטר הרודן ובעקבותיו עזב גם המלך החלש את הארץ, וספרד הוכרזה כרפובליקה. חמש שנות הרפובליקה לוו במהומות, בהתפרצויות נגד הכנסייה ובשביתות עד שביולי 1936 התמרד הצבא הספרדי ששהה במרוקו, ומלחמת האזרחים בספרד החלה: ארגוני העובדים דרשו מהממשלה שתיתן נשק לאזרחים ולמליציות של ארגוני העובדים. ראש הממשלה, קסרס קירוגה, סירב לכך והתפטר. יורשו, ח'וסה ח'ירל, מילא את תביעות העובדים, והמליציות דיכאו את המרד הצבאי בקטלוניה ובמקומות נוספים, ותפסו את מקום הצבא המאומן. בצי פרקו החיילים את נשקם של הקצינים המורדים, הוציאו אותם להורג, ורוב הצי נותר נאמן לממשלה. גנרל גודד, שהיה אמור להשתלט על ברצלונה, הומת, וכך, במקום שהצבא יתפוס את השלטון, מלחמת אזרחים התפשטה ברחבי המדינה כולה.

המורדים, שכינו עצמם "לאומנים", בראשות הגנרל פרנקו קיבלו סיוע מאיטליה הפשיסטית ומגרמניה הנאצית. הסיוע התבטא במתן נשק, תחמושת, תגבור של 40,000 חיילים איטלקים ו-8 טייסות מחיל האוויר הגרמני שהפציצו ללא רחם ערים, עיירות וכפרים בספרד. הפצצת העיירה גרניקה והחרבתה אף קיבלה ביטוי ביצירתו המפורסמת של הצייר פיקסו הנושאת את שם העיר.

מחנה "הרפובליקנים" היה מגוון ומפולג, והמאבקים הפנימיים הרבים שהתחוללו בו תרמו להיחלשותן. מחנה זה שכלל את הקומוניסטים, קיבל מברית המועצות סיוע מועט באספקה, מומחים צבאיים נשלחו אליו, וכן נשלח חיל מתנדבים שאורגן במסגרת הבריגדה הבינלאומית. בבריגדה הבינלאומית היו צרפתים רבים, גרמנים ואיטלקים אנטי-נאצים ואנטי-פשיסטים, וכן יהודים, ביניהם גם מתנדבים מארץ ישראל. עם המתנדבים נמנו אנשי רוח, סופרים ומשוררים רבים שתיארו את המלחמה ביצירותיהם.

בתמורה לעזרה שנשלחה ל"רפובליקנים" נדרשה ספרד להפקיד את אוצר המדינה בברית המועצות. מיד עם פרוץ המרד פנתה ממשלת הרפובליקה לצרפת בבקשה שזו תספק לה נשק. בריטניה השמרנית לחצה על צרפת שתפסיק לשלוח משלוחי נשק לספרד, ונענתה בחיוב לדרישתה זו.

ביזמת צרפת הוקמה "הוועדה לאי-התערבות" בהשתתפות 27 מדינות, בהן גם גרמניה ואיטליה. הוועדה נועדה למנוע אספקת נשק לשני הצדדים, אולם גרמניה ואיטליה סיפקו נשק ל"לאומנים", כפי שנזכר לעיל.

מלחמת האזרחים בספרד עוררה הד עצום בכל ארצות אירופה ואמריקה. היא הצטיירה בעיני רבים כמאבק בין הפשיזם לבין מתנגדיו הדמוקרטים, הסוציאליסטים והקומוניסטים.

מבחינה צבאית הייתה היזמה נתונה מרבית הזמן בידי ה"לאומנים". ההישג הראשון בעל החשיבות שהשיגו ה"לאומנים" היה כיבוש בדח'וס שיצר רצף טריטוריאלי בין שטחיהם בדרום ובצפון. בהמשך הם כבשו את טולדו ותקפו את מדריד, אך הבריגדה הבינלאומית בלמה אותם לפני כניסתם לבירה. כשהתקדמו ה"לאומנים" הצליחו כוחותיהם לכבוש את מלגה, אך בחזית גואדלח'רה הם נוצחו בידי ה"רפובליקנים". כשהתקיפו ה"לאומנים" את הצפון נפלה בידיהם בילבאו, בירת הבסקים, וכך הושלם כיבוש הצפון מבחינתם. פרנקו עמד לפתוח במתקפה במדריד אך ה"רפובליקנים" תקפוהו במפתיע בחזית ארגון, וכעבור חודש כבשו את טרואל. כאשר כבשו ה"לאומנים" את וינרוס ולרידה, נקרעה הרפובליקה לשניים. הממשלה מינתה את מיאח'ה למושל צבאי ואזרחי של החלק הדרומי.

מיליוני פליטים הצטופפו בשטחי הרפובליקה ההולכים וקטנים. כרבע מיליון פליטים נהרו לגבול צרפת. במאי 1938 הגישה הממשלה הצעת שלום, אולם הגנרל פרנקו דרש כניעה ללא תנאים, והקרבות נמשכו משני הצדדים. מועצת ההגנה (שהוקמה עם הדחתו של ראש הממשלה נגרין וכללה את כל המפלגות פרט לקומוניסטים) החליטה להתחיל במשא ומתן לשלום. אולם הקומוניסטים מרדו ופרצה מלחמת אזרחים נוספת שארכה שישה ימים. המרד דוכא, ראש הממשלה נגרין, נמלט לפריז והצי הסגיר את עצמו לידי הצרפתים. הגנרל פרנקו התנגד לשאת ולתת ודרש שוב כניעה ללא תנאי, וב-28 במרס 1939 נכנעה מדריד לאחר שחברי המועצה נמלטו לחו"ל.

במלחמת האזרחים בספרד נהרגו בין 500,000 ל-700,000 איש ו- 300,000 נוספים נמלטו לחו"ל. הייתה זו מלחמה אכזרית ביותר ובה הוצאו להורג כ-100,000 איש ביניהם אנשי רוח, קציני צבא וחיילים.

מקורות
אביב אנציקלופדיה כללית לצעירים (1978),כרך 13, "ספרד", עמ' 2805-2804.
האנציקלופדיה העברית, כללית, יהודית וארץ ישראלית (תשל"ד), כרך 26, "ספרד", עמ' 378-375.

כתבה: מירי כתבן
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום