על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


אישה עירומה עומדת, אלברטו גי'אקומטי Standing Nude, Alberto Giacometti
1957-1954 ניו-יורק
ברונזה, 22X16.5X70 ס"מ

ליצירה

הדוגמניות הראשונות של אלברטו ג'אקומטי (Alberto Giacometti) שדגמנו לפסליו היו אימו אנטה ואחותו אוטיליה. כאשר עבר לחיות בפריז החל לפסל דוגמניות רבות חדשות, אך אישתו אנט לה נישא ב – 1950, הייתה המרכזית ביניהן. מאוחר יותר החל מפסל יצאנית פריסאית בשם קרוליין, עובדה שיצרה מתחים רבים בינו ובין אישתו.

דמויות הנשים העירומות של ג'אקומטי מבוססות על דוגמניות אלו. יצירה זו היא דוגמא מוקדמת של סגנונו הבוגר, ההולך והופך פחות חומרי. הפסלים מצטמקים, כמעיין רוחות רפאים שבירות ומרוחקות מהעולם החומרי הסובב אותן, כמעיין ביטוי צורני למצב נפשי. למרות הצמצום החומרי, פני השטח המחוספסים יוצרים בפסלים משחקי אור וצל המחיים אותם ומשנים את נפחיהם. הדמות המוארכת והצנומה עד כדי שלדיות, ניצבת על-גבי כן כבד הנוטע אותה באדמה. היא אינה מפורטת, אבריה מוארכים יתר על המידה והיא עשויה בליטות "נוזליות". 

המרקם של הפסלים מזכיר במשהו את השבריריות של הציור האימפרסיוניסטי, ואכן שינויי האור על הפסלים יוצרים בהם שינויים רבי משמעות. בפסלים נוצר ניגוד בין הדקיקות והשבירות של הדמויות ובין המסה הכבדה של הבסיס שעליו הן עומדות. ניגוד זה מבטא את מערכת היחסים בין חומר לבין רוח, העומדת בבסיס המשמעות של פסלים אלו.

ג'אקומטי יצר דמויות רבות מסוג זה, בעקבות תהליך קודם שבו הפכו דמויותיו קטנות עד שכמעט נעלמו. הדמויות כמו נעלמות בחלל, ובתנאים של אור חזק הופכים חלקים בהן לכמעט בלתי נראים. מיעוט החומר בדמויות מטעין אותן בתכונות של רוחניות ובמשמעות ההופכת אותן לסמלים של בדידות וניכור. תפיסת עולם זו הושפעה מידידותו של האמן עם הפילוסוף האקזיסטנציאליסטי פול סארטר, שטען כי הדמויות של ג'אקומטי מבטאות את הניכור של האדם המודרני לאחר מלחמת העולם השנייה. מקור השפעה נוסף של הפסלים הוא הפיסול המצרי הניכר לעיתים בהארכת איברי הדמויות ובתנוחתן הזקופה.

ג'אקומטי עצמו טען כי בפסלים אלו ניסה להמחיש את הדרך בה הוא מתבונן בבני אדם ומנסה לחדור מעבר לקליפה החיצונית. ידוע כי העבודה על כל פסל נמשכה זמן רב וכי הוא נהג לעבד את הדמות שוב ושוב לפני שיצק אותה בברונזה.

מקורות וקישורים
אתר artmodel.wordpress
אתר מוזיאון הגוגנהיים
אתר Artchive
אתר מוזיאון טייט
אתר staats galerie

אתר Artcyclopedia

כתב: נעם טופלברג

תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום