על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


רעשי הרחוב חודרים אל הבית, אומברטו בוצ'יוני A strada entra nella casa, Umberto Buccioni
1911 מוזיאון ספרנגל האנובר
100X100.6 ס"מ, שמן על בד 

בוצ'וני אמר על היצירה: "כל החיים וכל הרעשים של הרחוב מתפרצים פנימה בו בזמן, כמו ממשות החפצים ותנועתם בחוץ".

ביצירה זו בוצ'וני צייר את אמו נשענת על מעקה מרפסת דירתה במילאנו, מביטה על העיר ועל הדינמיות המתפשטת בה, על המולת האנשים, הסוסים ורעשי הרחוב ההופכים לחלק מהדירה עצמה. דמות האם נראית כשהיא כמעט נופלת מעבר למעקה אל תוך רחוב סואן, שמתרחשת בו פעילות בנייה בלתי פוסקת: נערכות חפירות לצורכי בנייה, ופועלים רבים עסוקים בבניית העיר. האמן תיאר את התהליך המואץ של הבנייה, והירבה בתיאורי חלונות, מרפסות, פיגומים וסולמות. כל זה נמזג ונמהל לתוך לוע פעור במרכז היצירה, שנראה כאילו הכול מתמוטט ומתנקז לעברו.

במרפסות הסמוכות לבית אמו  מתוארות נשים נוספות המביטות מטה על הנעשה.
חזיתות הבתים מוארות באור השמש.

בוצ'וני תיאר את התפתחותה של מילאנו. שם היצירה "רעשי הרחוב חודרים אל הבית" מתייחס לא רק להמולה ולרעש של אתר הבנייה, אלא גם לנושא הרחב יותר של התרחבות עירונית, המשפיעה על חייהם הפרטיים של האזרחים שההמולה החיצונית פולשת אל עולמם הפנימי.

בוצ'וני הביע את שטף האירועים בעולם בעזרת תיאורים של תנועה, דינמיזם וכוח.

ביצירה זו הוא תרגם את הרעש למשהו נראה, משהו שפולש מן החוץ אל הפנים, אל העולם הפרטי של האם. מתוארים גם ראשיהם של שני סוסים המתפרצים לתוך מעקה המרפסת. הפיגומים, קרני השמש ומניפה מתוארים כחלק מדמותה של האם.  

התגלית החדשה של צילומי הרנטגן הובילה את הפוטוריסטים לדרך חדשה של הבנת העולם. דרך זו באה לידי ביטוי ברעיון שלהם, המכונה "הדינמיות האוניברסלית".

כחלק מתפיסת המציאות, האובייקטים נחשבו למשתלבים במרחב ובזמן, זה בזה ובסביבה, באופן דינמי המצביע על מהירות ואנרגיה.  האמן השתמש בקווי כוח אלכסוניים ומצטלבים, התורמים לתחושת הדינמיות ביצירה.     

מקורות וקישורים

The New York Times – Art review, Blurring the Line Between the Present and the Future, By GRACE GLUECK, Published: February 13, 2004

אתר המוקדש לפוטוריסטים - The Art of The Futurists
ונדי בקט, סיפורו של הציור, הוצאת הד ארצי, 1999, עמוד 351.

כתבה: עדיה הוסמן ליפשיץ

בוצ'יוני, רעשי הרחוב חודרים אל הבית, מתוך אתר ויקיפדיה
בוצ'יוני, רעשי הרחוב חודרים אל הבית, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום