על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


מרד הסטודנטים Student Rebellion
1970-1965 ארה"ב
בשנות השישים קמה בארצות הברית תנועת התמרדות של סטודנטים ובני נוער אחרים שנקראה "ילדי הפרחים". התנועה פעלה נגד מוסכמות החברה הבורגנית הממוסדת והקופאת על שמריה, וסיגלה לעצמה לבוש והופעה ייחודיים המאופיינים בצבעוניות ובשיער ארוך. חלק מביטויי המרד היו מוזיקת הרוק והפופ וצריכת סמים.

תנועה זו של "ביטניקים" ו"היפים", שסיסמתם הייתה Make Love Not War, השתלבה בתנועת המחאה נגד מעורבותה של ארצות הברית במלחמת וייטנאם, מחאה שהחלה עוד בימי כהונתו של ג'ון קנדי כנשיא ארצות הברית, וגברה בתקופת כהונתו של לינדון ג'ונסון.

מרד הסטודנטים שפרץ באוניברסיטאות החוף המערבי של ארצות הברית בהשראת מרד הסטודנטים בצרפת, היה מכוון גם הוא נגד מדיניות הממשל האמריקני בוויטנאם ובעד זכויות האזרח לשחורים. באותן שנים נערכו הפגנות ענק במרכזי הערים וקמו תנועות מחאה שאנשיהן לא נרתעו לשרוף את צווי הגיוס שלהם ולברוח לקנדה על מנת להתחמק מן הגיוס לצבא.

מרד הסטודנטים בצרפת, שהיווה כאמור את ההשראה למרד הסטודנטים האמריקאים, פרץ במאי 1968 בעקבות הזנחת הממשלה את הבעיות החברתיות והפוליטיות שהתעוררו בצרפת עקב ההתפתחויות הכלכליות והאורבניות המהירות. הסטודנטים, ביזמת גורמים שמאלניים, שבתו בתגובה על תקריות באוניברסיטת ננטר (Nanterre). התגובה הקשוחה של הממשלה לתקריות עוררה גל של הפגנות סטודנטים אלימות בפריז. שלא כמו בשאר ארצות המערב, שגם עליהן עבר גל של מהומות סטודנטים, הצטרפו איגודי הפועלים למערכה בצרפת, ועשרה מיליון פועלים שבתו. שביתת הפועלים שיתקה את צרפת, והובילה למצב של אנרכיה. רק לאחר שראש הממשלה פומפידו חתם על הסכמי עבודה חדשים ובהם הטבות לפועלים - הסתיימה השביתה.

באותן שנים הגיעה מעורבות ארצות הברית בווייטנאם לשיאה. ההתנגדות למלחמה והמפלות הקשות שנחל הצבא האמריקני מידי הכוחות הסדירים והמחתרתיים של צפון וייטנאם הביאו לחתימת הסכם להוצאת הכוחות האמריקניים מזירת הקרבות. בכך הסתיימה מעורבותה של ארצות הברית בוויטנאם, מעורבות שגבתה יותר מ- 50,000 קורבנות, עוררה מחלוקת פנימית עמוקה ונתנה את אותותיה לאורך שנים ארוכות.

מקורות
"מלחמת ויאטנם", יבנה האנציקלופדיה לנוער, כרך 9 (1992), עמ' 306-305.
"ארצות הברית", יבנה האנציקלופדיה לנוער, כרך 2 (1992), עמ' 195-178.
"צרפת", האנציקלופדיה העברית - כללית, יהודית וארצישראלית, כרך 28 (תשל"ו), עמ' 964-889

כתבה: מירי כתבן
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום