על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


טקה טקה, רוי ליכטנשטיין Taka Taka, Roy Lichtenstein
1962 ניו-יורק
 142.2X172.7 ס"מ, צבע מגנה על בד 

ציורי הקומיקס של אמן הפופ רוי ליכטנשטיין עוסקים בשני נושאים עיקריים: מלחמה ורומנטיקה. הוא החל לעשות שימוש בחוברות קומיקס כחומר גלם לציוריו בתחילת שנות השישים של המאה העשרים. בחוברות אלו ראה תמצית מוגזמת וקיצונית של הרעיונות המאפיינים את  התרבות האמריקאית. בציוריו הוא מנתק את התמונות מתוך הרצף הסיפורי של החוברת ומגדיל אותן לגדלי ענק. ליכטנשטיין מעתיק את התמונות, אך ייחודן והגדלתן מעניק להן משמעויות חדשות. ניתן לומר, כי החלק החשוב ביצירתו אינו המצאת הדימוי, אלא בחירתו מתוך החוברת.

על ציורי המלחמה שלו אמר האמן: "המטרה המשנית של ציורי המלחמה שלי היא להציג את האלימות של המלחמה באור אבסורדי. לדעתי רוב מדיניות החוץ שלנו מבהילה באופן בלתי יאמן, אך זה לא הנושא של עבודתי ואיני מעוניין לנצל עמדה פופוליסטית כזו. עבודתי עוסקת יותר בהגדרות האמריקאיות של דימויים ותקשורת חזותית".  במילים אחרות, ליכטנשטיין אינו רואה בביקורת המשתמעת מיצירותיו על המלחמה ועל מדיניות החוץ האמריקאית את העיקר. מבחינתו מייצגות חוברות הקומיקס את האופן בו מתייחסת התרבות האמריקאית לכל דבר – גדול, צבעוני, משחקי ומסחרי.

דימויי המלחמה של ליכטנשטיין לקוחים מחוברות קומיקס העוסקות בסיפורי פעולה והוא מתמקד בתמונות של לוחמת יבשה ואוויר. הניתוק של התמונה מהרצף הסיפורי אינו מאפשר לצופה להבין את המתרחש, או לנקוט עמדה לגבי הקרב.

ביצירה "טקה- טקה" ביצירה נראית מכונת ירייה הפולטת כדורים ועשן. המילים "טקה טקה" המופיעות באוויר הן אונומטופיאה (מילה המחקה צליל טבעי) של קולות הירי של המכונה. התמונה עמוסה באש, פעילות ועשן. הקומפוזיציה עמוסה ופתוחה ולא ניתן לראות או להבין היכן מתרחש הקרב, מי הם הנלחמים ובאיזו שעה ביום. השנה בה צוירה היצירה יכולה להעיד כי הביקורת של האמן מכוונת למשבר הטילים בקובה. למטה, מופיע רמז לצמחיה שמכונת הירייה מפלחת, כך שנוצר הרושם שהקרב מתרחש במעבה היער.  עם זאת, אין למעשה כל חשיבות לשאלה על איזו מלחמה מדובר. התמונה מייצגת מלחמה באשר היא.

מעל לדימוי הצורני מופיע מלבן צהוב עם הטקסט הבא: "החיילים המותשים, מחוסרי שינה מזה חמישה או שישה ימים, תמיד רעבים לנגיסה הגונה, סובלים מדלקות של פטריות טרופיות, המשיכו להילחם".

המסר שמעביר ליכטנשטיין הוא בעל כמה רבדים. מחד, הטקסט המוגזם מעורר רחמים והזדהות עם החיילים המסכנים הנלחמים למרות הקשיים הרבים. אך מאידך הצופה אינו יודע למעשה עם מי הוא מזדהה. זאת כיוון שבציור לא מופיעות דמויות כלל. בנוסף, התמונה מציגה אלימות ותוקפנות רבה, אך כלי המלחמה הם צעצועים. הצבעוניות הלוקאלית וקו המתאר השחור משטיחים את הדימויים ואת החלל של התמונה והופכת את המלחמה המתוארת למשחק ילדים צבעוני ופשטני.

מקורות וקישורים
אתר leninimports
אתר exampleessays
אתר עמותת רוי ליכטנשטיין
אתר Artchive
אתר Fliker
אתר visual-arts-cork
אתר Papermag

כתב: נעם טופלברג

טקה טקה, מתוך אתר אורט
טקה טקה, מתוך אתר אורט
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום