על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


התרוממות, מנשה קדישמן Uprise, Menashe Kadishman
1974-1967 כיכר הבימה, תל-אביב

הפסל התרוממות הוא  מסדרת פסלים שיצר קדישמן במהלך המחצית השנייה של שנות השישים של המאה ה-20. הסדרה כולה מתאפיינת במינימליזם ובריחוף בחלל של גופים גיאומטריים גדולים וכבדי משקל. מקור ההשראה לפסלים אלו בתקופת שירותו של קדישמן בצבא כנהג ג'יפ בסיני. הסלעים המרחפים, הבולטים אל מעבר לצוקים כמתנגדים לכוח המשיכה, משכו את תשומת לבו. הפסל הראשון, מתח (1966), מורכב משלוש צורות הנדסיות צהובות בגובה 3 מ', היוצרות יחסי שיווי משקל הנראים כמתנגדים לכוח הכבידה. הפסל רחיפה גדולה (1975) שייך גם הוא לסדרה זו. לפסל התרוממות שתי גרסאות המבוססות על סקיצה קטנה שהכין קדישמן ב- 1964. אחת ממוקמת בטורנטו (1967) וצבעה צהוב, והשנייה (1967-1974) ברחבת תיאטרון הבימה בתל-אביב.

האמן תרם את הפסל לעיריית תל-אביב כדי לפאר את רחבת היכל התרבות ותיאטרון הבימה. בסקיצה מצוירת שהגיש לעירייה, רואים כי בתכנון המקורי הציב קדישמן את הפסל על המדרכה, ליד החניה. בחירת המיקום אינה מקרית. קדישמן רצה ליצור תחושת השתאות ופליאה אל מול הפסל, ותכנן את מיקומו כך שזמן הצפייה בו מוגבל בעבור רוב האנשים העוברים במקום. בזמן זה אפשר להתרשם מגודלו ומזווית עמידתו, המנוגדת לכוח המשיכה.

הפסל מורכב משלוש דיסקיות פלדה גדולות, המולחמות זו על-גבי זו באלכסון המתנשא כלפי מעלה לגובה של 15 מ'. הפלדה חלודה וצבעה אינו אחיד. הרושם המתקבל הוא של חוסר יציבות מחד גיסא, אך עוצמה רבה מאידך גיסא. התבוננות בפסל מזוויות מבט שונות יוצרת רשמים שונים שלו: מן הצד רואים את שלוש הדיסקיות, אך אם ניצבים מאחוריו נוצרת אשליה של עמוד המתרחק באלכסון חזק כלפי מעלה. בצד השני נוצרת תחושה של עמוד הנופל כלפי הצופה.

המתחם שבו מוצב הפסל הוא מקום של יצירה ותרבות אנושית – מוזיקה, תיאטרון ומחול. הצורות הגיאומטריות הסדורות, כמו גם הפריצה כלפי מעלה באופן שנראה כמעט לא הגיוני, מסמלות את פריצתה של הרוח האנושית ונסיקתה אל על. עם זאת, קדישמן איפשר לפלדה להחליד – עם הזמן הכוחות הטבעיים הולכים ונוגסים ברוח האנושית, אך זו מחזיקה מעמד אל מול פגעי הטבע. בכך הרחיב קדישמן את משמעות הפסל אל המאבק הנצחי בין רוח האדם ובין כוחות הטבע.

הפסל הוסר בשנת 2007 לצורך בניית חניון תת קרקעי במסגרת השיפוצים של המתחם והוחזר באפריל 2010 למקומו.

מקורות וקישורים
פייר ראסטני, קדישמן, 1966, תל-אביב
הספריה של מט"ח
ויקיפדיה
אתר התיירות של תל-אביב יפו

כתב: נעם טופלברג

התרוממות, מתוך אתר הבית של האמן
התרוממות, מתוך אתר הבית של האמן
התרוממות, סקיצה מצויירת, מתוך אתר ויקיפדיה
התרוממות, סקיצה מצויירת, מתוך אתר ויקיפדיה
התרוממות, טורנטו, 1967, מתוך אתר הבית של האמן
התרוממות, טורנטו, 1967, מתוך אתר הבית של האמן
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום