על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


ציפייה (רקדניות מתלבשות), אדגר דגה Waiting, Edgar Degas
1882 מוזיאון גטי, לוס אנג'לס
פסטל על נייר, 57X45 ס"מ 

בציור מתואר מצב של המתנה: רקדנית בלט צעירה רוכנת קדימה לעסות את כף רגלה בעוד בת לווייתה המבוגרת יותר הלבושה שחורים יושבת לידה על הספסל ומביטה אל עבר קצה המטריה שלה הנעוץ בעדינות ברצפה. הדמויות נראות כממתינות, כנראה למבחן מחול או תוצאותיו. שתי הדמויות מנוגדות זו לזו: הרקדנית האתלטית לבושה בלבן מסנוור המייצג את זוהר הבמה בעוד הדמות המבוגרת מייצגת בבגדיה הקודרים את חיי היום-יום.

הצייר צופה בהן מנקודת מבט אלכסונית וגבוהה המגבירה אתת תחושת המתיחות. הן יושבות על-גבי ספסל, החוצה את הקומפוזיציה באלכסון חזק מימין למעלה ובמקביל לקיר שמאחוריו. הרקדנית הצעירה יושבת על קצה הספסל בעוד האישה המבוגרת, יושבת במרכזו, מה שמותיר את חציו הימני של הספסל ריק והופך את הקומפוזיציה ללא מאוזנת, כשרוב המשקל בצידה השמאלי (מכיוון הצופה). הדמויות נראות שרויות במתח רב - הרקדנית מרכינה את ראשה ומותחת את רגליה כלפי חוץ, כאילו מתרכזת במתיחות לקראת המבחן הצפוי לה, והאישה המבוגרת אוחזת במטרייה שחורה ונוגעת עם קצה המטרייה בנקודה ברצפה - תנועה קטנה המעידה על מתח.

החל משנות השישים של המאה התשע-עשרה הרבה אדגר דגה לבקר בבית האופרה בפריז, שם יצר אינספור רישומי הכנה למופעים, חזרות וסצנות של מאחרי הקלעים, שלאחר מכן עידן וסיים אותם בסטודיו. ביצירה זו הוא מדגים את שליטתו המוחלטת בטכניקת גירי הפסטל כשהוא משלב בין נגיעות עדינות וחזקות היוצרות צללים ומשחקי אור עדינים בשמלתה של הרקדנית, כפי שניתן לראות ברישום ההכנה ליצירה למשל. ליצירה איכויות של מסתורין ודו משמעות הנובעות מהקומפוזיציה, התנועה, התנוחות, האור והטיפול בצבע.  

היצירה נעשתה בין 1880 ל – 1882, באמצע הקריירה של דגה. העניין שגילה בדמויות הרקדניות חרג מעבר לריקוד. הוא הרבה לתאר אותן ברגעים האינטימיים של לפני הופעה, אחריה, לפני מבחן או בחדר ההלבשה. באמצעות תיאורים אלו השיג דגה רגעים אותנטיים יותר של הדמויות, שאינן "מציגות" אלא נוהגות כפי שהן עצמן. ביצירה זו הטעין דגה את הציפייה למבחן הריקוד בשקט מתוח ובתחושת ריכוז של דמות הרקדנית ושל האם המלווה אותה, תחושות התואמות את נסיונותיו לתפוס את הרגע החולף.

מקורות וקישורים
אתר מוזיאון גטי
אגף החינוך של מוזיאון גטי
אתר powells
אתר Google Books
אתר הגלריה הלאומית לונדון
אתר whysoharsh.deviantart – רישום הכנה

כתב: נעם טופלברג

ציפייה, מתוך אתר ויקיפדיה
ציפייה, מתוך אתר ויקיפדיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום