על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


מים ואש, יעקב אגם Water and Fire, Yaacov Agam
1986 כיכר דיזנגוף, תל-אביב

כיכר דיזנגוף, מוקד עירוני חשוב בתל-אביב, תוכננה על ידי האדריכלית ג'ניה אברבוך. במקור הייתה הכיכר במרכז הכביש. בשנת 1978 החליט ראש העיר דאז, שלמה להט, להגביה את הכיכר מעל למפלס הרחוב כדי לאפשר זרימה טובה יותר של התנועה בציר המרכזי. לאחר ההגבהה הוצבה במרכז הכיכר מזרקה, ושמונה שנים מאוחר יותר, בשנת 1986, הוחלפה בפסלו המפורסם של אגם "מים ואש". העירייה הזמינה את הפסל כדי שיהווה מוקד משיכה לתיירים ולבאי הרחוב.   

המזרקה היא פסל קינטי הפועל בזמנים קבועים ויוצר האחדה של הזמן הפנימי-אישי של יושבי הכיכר לכדי זמן אובייקטיבי על-ידי יצירת "אירוע". בשנותיה הראשונות פעלה המזרקה בכל שעה עגולה, כשהיא מסתובבות, יורקת אש ומשמיעה מוזיקה.

המזרקה מורכבת מחמישה מעגלים לבנים בגדלים שונים, המאורגנים זה על גבי זה כך שהמרכזי הוא הגדול מכולם והשאר הולכים וקטנים כלפי הבסיס והפסגה. המעגלים עשויים פח מעורגל המקופל בצורת משולשים, ועל-גביהם מצוירות צורות גיאומטריות בצבעי אדום, כחול, ירוק וצהוב. הליכה סביב המזרקה מגלה לצופה מראות משתנים של צבעים וצורות, בהתאם למיקומו ביחס למעגלים. בתוך המעגלים עוברים צינורות מים העולים מן הבריכה העגולה שלמטה ומתיזים  מים אל על, ובמרכז המזרקה עובר צינור גז היורק אש כלפי מעלה.

בבניית המזרקה הושקעו בזמנו כ-600,000 דולר, תרומת המיליונר היהודי-גרמני יוסף בוכמן. על פי ההסכם עם האמן, התחייבה העירייה לתחזק את המזרקה באופן שוטף, אך לא עמדה בהסכם, ובשנת 2002 פנה אגם לבית המשפט השלום בתל-אביב בתביעה כי יורה לעירייה לשפץ את המזרקה ולתחזק אותה. בהסכם הפשרה שהושג בבית המשפט סוכם כי העירייה תשפץ את המזרקה ותפעיל אותה ארבע פעמים ביום. בשיפוץ הושקעו 400,000 שקלים, והוא הסתיים בשנת 2003. העירייה דיווחה כי התחזוקה השוטפת של המזרקה תעלה כ-120,000 שקלים בשנה. למרות השיפוץ וההתחייבות לתחזוקה, המזרקה נותרה מוזנחת גם כיום, והאמן טוען כי השיפוץ שנעשה גרם נזק ליצירה וכי עיריית תל-אביב ביזתה את בית הדין. בשנים האחרונות מתכננת העירייה להחזיר את הכיכר לגובה הרחוב, כפי שהייתה במקור. עדיין לא ברור אם בתכנון זה המזרקה תישאר בכיכר.

צורתה הכללית של המזרקה מזכירה משחק ילדים. היא תואמת את הצורה העגולה של הכיכר שבמרכזה היא מוצבת. הכיכר עצמה מורמת מעל לכביש ובה ספסלים לישיבה. מעבר לכך אין בה דבר. היושב בכיכר מעביר את הזמן בקריאה, בשיחה או בישיבה סתמית. כשהמזרקה מתחילה את לפעול תשומת לבם של יושבי הכיכר מופנית אליה, שכן היא יוצרת "אירוע" המציין מעבר זמן ושעות מסוימות (שלטים עם שעות הפעילות של המזרקה הוצבו בארבע פינות הכניסה לכיכר). רגע תחילת הפעולה הוא הרגע שבו מתאחדים הזמנים הסובייקטיביים של יושבי הכיכר ומתאזנים על-פי הזמן האובייקטיבי של האירוע. בנוסף, גם כאשר המזרקה אינה פועלת היא יוצרת תנועה, המתייחסת לצורת הכיכר ולתנועת ההולכים בה. המעבר סביב המזרקה משנה את צורתה ומגלה מראות וצבעים שונים. הפסל מציג ניגודים בין מים ואש, סטטיות ותנועה, תנועה מכנית ותנועה אנושית. 

מקורות וקישורים
08/06/03 עיריית ת"א: 400 אלף שקל לשיפוץ מזרקת אגם, Y-net

28/02/09 , מוריה בן יוסף, עוד סיבוב בין יעקב אגם לעיריית תל-אביב בעניין המזרקה 
  בכיכר דיזנגוף,
nrg


אתר תל אביב במבט חדש 

01/05/09 מאור צורן, יעקב אגם: עריית תל-אביב ביזתה את בית המשפט, nrg

15/10/09 אלי ערמון אזולאי, יעקב אגם מקווה לזכות בהכרה גם בישראל, עכבר העיר

יעקב אגם, אנציקלופדיה Y-net

כתב: נעם טופלברג

מים ואש, מתוך אתר ויקיפדיה
מים ואש, מתוך אתר ויקיפדיה
מים ואש - לילה, מתוך אתר תיכון אלון, רמה"ש
מים ואש - לילה, מתוך אתר תיכון אלון, רמה"ש
כיכר דיזנגוף המקורית, מתוך אתר הבלוגיה
כיכר דיזנגוף המקורית, מתוך אתר הבלוגיה
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום