על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


ואט, ג'ימס Watt, James
1819-1736 סקוטלנד, בריטניה

ממציא בריטי

ג'יימס ואט היה ממציא ממוצא סקוטי. המצאתו המפורסמת ביותר היא מנוע הקיטור המשופר למכונות בתחומי העיבוד והייצור של חומרי גלם לתעשייה, לתחום התחבורה והתעבורה ולתחום הייצור ההמוני של מוצרים, ובהעדרו לא היו מתרחשים המהפכה התעשייתית ועידן המיכון.

ואט היה ילד חולני וחלש, ולכן בילדותו ובנעוריו, נאלץ לבלות שעות רבות בביתו ובחנות של אביו, שהיה סוחר בציוד לבניין ולספנות. בחנות של אביו העסיק את עצמו בתיקון כל הבא ליד ובהכרת כלי העבודה.

בשנת 1736 נשלח לגלזגו ללמוד את מלאכת ההרכבה של ציוד מדויק, כגון מצפנים ומשקולות. בשנת 1755 התלמד בלונדון, ובשנת 1757 שב לגלזגו, ושם פתח חנות ציוד משלו. בגלזגו הכיר מדענים רבים שחשפו אותו להמצאות ההנדסיות החדשות.

בשנת 1763 שלח, ג'ון אנדרסון, מאוניברסיטת גלזגו, לואט מודל של מנוע קיטור מיושן (newcomen engine) על מנת שיתקנו. בעת התיקון נוכח ואט לראות שהמנוע צורך קיטור רב, מאחר שבכל פעם שמוזרקים מים למנוע מבוזבז קיטור בחימום המים החדשים. לאחר שהתלבט בסוגיה המציא את המצאתו הראשונה - "דוחס עצמאי" separate condenser. "הדוחס העצמאי" היה תא נפרד, צמוד לתא העיקרי, ובו התרחשה דחיסת הקיטור, כך שהקיטור לא בוזבז בעת חימום המים, אלא נוצל להפקת אנרגיה. המנוע של ואט היה יעיל פי ארבעה מהמנועים הקודמים. יתרונותיו הסתכמו בחיסכון בכסף, ביצירת אנרגיה רבה יותר ובבטיחות רבה יותר. ואט פנה עם הרעיון לג'ון רובאק (John Roebuck), שהיה בעל חברה לבניית קטרים וקרונות, וביקש שיהיה שותף לרישום הפטנט. רובאק השקיע כסף אך פשט את הרגל כעבור כמה שנים.

כששיתוף הפעולה עם רובאק נכשל, פנה ואט, לאחר מכן, למתיו בולטון (Matthew Boultoun), איש עסקים מצליח מבירגינהם. בולטון גילה עניין והשקיע כסף רב בהמצאה.

בתחילה השתמשו בהמצאה לשאיבת מים ממכרות פחם וטחינת קמח, ורק לאחר שהותקנו בה שיפורים ההמצאה בין השנים 1782 - 1788, הופנתה ההמצאה במצבה המשופר - "מנוע ואט החדש" (The new Watt engine), שהיה מנוע בעל שני תאי דחיסה - להנעת קטרים.

במשך עשרים וחמש שנה היה לוואט ולבולטון מונופול על ייצור מנועי קיטור. בשנת 1790 היה ואט לאדם עשיר מאוד. בשנת 1794 הקים ביחד עם בולטון חברה חדשה שמטרתה הייתה לייעל את ייצור המנועים על מנת שיוכלו להתחרות במתחרים חדשים שקמו להם.

מקורות

Grigson Geoffrey (1954), People, Waverly book company, pp. 533-534.
Britannica multimedia 99,CD-ROM, Watt James, Britannica, 1999.
James Watt
James Watt
James Watt (1736-1819)


כתב: פיטר מלץ
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום