על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


פסטיבל וודסטוק Woodstock Festival
1969 וודסטוק-ניו-יורק, ארה"ב
בין ה-15 ל-17 באוגוסט 1969 התקיים פסטיבל וודסטוק למוזיקה בקרבת היישוב בית-אל
(Bethel) במדינת ניו יורק. בפסטיבל השתתפו כארבע מאות אלף איש, חובבי מוזיקת רוק צעירה. הפסטיבל סימן את שיאה של מהפכת תרבות הנעורים ההיפית בארצות הברית שהתרחשה במהלך שנות השישים.

המארגנים של הפסטיבל שאפו ליצור אירוע מוזיקלי ענק שבו יופיעו כל המוזיקאים המייצגים את הדור החדש. הם ביקשו למסור לעולם את מסר האהבה והמוזיקה, אתוס מרכזי במהפכת ההיפים של שנות השישים.

השם "וודסטוק" ניתן לפסטיבל מכיוון שתוכנן להתקיים ביישוב זה, שבו התגורר בוב דילן,
(Bob Dylan) זמר הפופ שהיה סמל למחאת הדור הצעיר. בעקבות מחאת תושבי היישוב נאלצו המארגנים לקיים את הפסטיבל במקום אחר.

לתדהמת המארגנים כבר ביום הראשון לפסטיבל הגיעו למקום כמאתיים אלף איש. המארגנים לא הצליחו להשתלט על מכירת הכרטיסים, ועד מהרה הפך הפסטיבל לפסטיבל ללא תשלום. במקום חסרו מקומות חניה, סידורי שינה ושירותים, אך מכיוון שהמקום היה מבודד הקהל לא מיהר לעזוב. השימוש בסמים מסוגים שונים והחופש המיני היו אף הם בלתי נשלטים ושררו בכול. גשם עז שלא הפסיק לרדת הוסיף לתחושת האנדרלמוסיה.

כל אלה ביטאו את הקריאה למרד בדור ההורים ולדרך חיים חלופית, והיו לסמלים של מחאה נגד מלחמת וייטנאם.

בימי הפסטיבל הועלו מופעים רבים, ביניהם של זמרים נודעים כמו בוב דילן (Bob Dylan), ג'ימי הנדריקס (Jimi Hendrix), ג'ון סבסטיאן (John Sebastian), ג'ניס ג'ופלין (Janis Joplin), ריצ'י הייבנס (Richi Havens), קרוסבי, סטילס, נאש ויאנג (Crosby, Stills, Nash and Young) וג'ו קוקר (Joe Cocker). מערכות ההגברה לא הגיעו לכל ההמון, פעמים רבות הופסקו מופעים באמצע בגלל הגשם הכבד. רבים מהמשתתפים טענו כי המוזיקה תפסה מקום משני לחוויית החופש והאחווה ששררה במקום.

הפסטיבל תועד בסרט "וודסטוק" (Woodstock) שיצא לאקרנים בשנת 1970 וכן בספר בשם "וודסטוק - ההיסטוריה שבעל-פה" (1989) (Woodstock The Oral History).

ברבות השנים הפך הפסטיבל להיות מיתוס וסמן של תקופה ושל מהפכה. בשנת 1999 ניסו לארגן פסטיבל "וודסטוק" נוסף, אך הוא נחל כישלון והעמיד להשוואה שני דורות שונים. "פסטיבל וודסטוק 1999" התאפיין במעשי אלימות, הטרדות מיניות וגנבות.

מקורות

Britannica multimedia 99, CD-ROM, Woodstock, Britannica, 1999.
Woodstock Festival
Woodstock Remembered
Woodstock Festival & Concert 1969 


כתב: פיטר מלץ
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום