על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


הטיסה הראשונה של האחים רייט Wright Brothers
1903 ארה"ב
ב-17 בדצמבר 1903 בקיטי הוק (Kitty Hawk), שבמדינת צפון קרולינה של ארצות הברית זכה אורביל רייט (Orville Wright) להטיס את המטוס הראשון למשך שתים-עשרה שניות ולמרחק של ארבעים מטרים. הטיסה הייתה אחד הרגעים הגדולים בהיסטוריה, והשפעתה על החיים והתרבות במאה העשרים הייתה מכרעת.

שלושה ימים לפני כן, ב-14 בדצמבר, ניסו זוג האחים להטיס את מטוסם בפעם הראשונה. הוחלט שהאח וילבור יהיה לטייס הראשון. ההחלטה נבעה מהגרלה, ובניגוד לשמועות הסיבות לכך לא היו גילו המבוגר יותר של וילבור (Wilbur) והעבודה שהוא הוביל את הפרויקט ושיכולות הטיסה שלו היו טובות משל אחיו אורביל (Orville).

חמשת חברי הצוות גררו את המטוס מרחק של כחצי קילומטר למעלה גבעה. עם תחילת ההמראה איבד וילבור שליטה על המטוס, וחרטום המטוס והכנף השמאלית נפגעו. למרות התקלה היו האחים משוכנעים שהמטוס אכן יצליח להמריא.

ב-17 בדצמבר, לאחר שבוצעו תיקונים ושונה מסלול ההמראה של המטוס מירידה בגבעה לישורת, עלה אורביל, שהיה זה תורו לטוס באותו היום, למטוס. מהירות הרוח הייתה גבוהה והקטינה את הסיכויים להמראה, מהירות 27 מייל לשעה. המטוס החל את נסיעתו כאשר וילבור מלווה את ההמראה. המטוס הצליח להתרומם, וכעבור כמה שניות צולמה תמונה שהפכה להיות מן המפורסמות ביותר.

באותו יום המריאו האחים שלוש פעמים. את השיא באותו יום קבע וילבור שהצליח לטוס במשך חמישים ותשע שניות ולאורך מאתיים ושבעים מטרים. הייתה זו הטיסה הראשונה שבה הצליח בן אנוש לטוס במטוס שמשקלו כבד מהאוויר ולשלוט בו. לפני כן הצליח האדם לשהות באוויר באמצעות אוויר חם אך לא הצליח לשלוט בניווטו באופן מוחלט, או הצליח לטוס במטוס ללא מנוע (כדוגמת הדאון) אך גם במקרה זה התקשה לנווט. גדולתם של האחים רייט הייתה ביכולתם לפתור את בעיית הניווט. הם הצליחו לעצב פרופלורים שיתרמו למהירות תנועת המטוס. את טכנולוגיית הפרופלורים פיתחו בהתבסס על מחקר מעמיק בפרופלורים ששימשו ספינות.

על מנת שיוכלו להפעיל את הפרופלורים ביעילות היו זקוקים האחים רייט למנוע קל אך חזק. הם פנו למהנדס צ'ארלס טיילור (Charles Taylor) שבנה בעבורם מנוע בעל ארבעה צילנדרים. המנוע נחשב לאחד משיאי הטכנולוגיה במאה העשרים.

האחים רייט פיתחו גם מערכת הגאים שאפשרה תזוזה נשלטת באוויר וזאת על ידי בניית מדפים על כל כנף שהשפיעו על הגובה, על התזוזה האופקית ועל יכולת הסיבוב של המטוס.

כיום מטוסם של האחים רייט מוצג במוזאון הלאומי לתעופה וחלל של מוזאון הסמיתסוניאן (Smithsonian) בוושינגטון.

מקורות

Grigson, Geoffrey (1954), People, Waverly book company, pp. 546- 547.
Britannica multimedia 99, CD-ROM, Wright Brothers, Britannica, 1999.
The Wright Brothers
Wilbur and Orville Wright
Wright Brothers History - First Flight
 


כתב: פיטר מלץ
תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום