על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


מלחמת העולם הראשונה First World War
1918-1914 בינלאומי

העילה הישירה לפרוץ מלחמת העולם הראשונה הייתה רצח פרדיננד, יורש העצר האוסטרי-הונגרי, על ידי לאומני סרבי, בתאריך 28.6.1914. לאחר הרצח הכריזה אוסטריה-הונגריה מלחמה על ממלכת סרביה, אולם לעזרת סרביה יצאו רוסיה וצרפת. לאחר שגרמניה פלשה לצרפת דרך בלגיה הניטראלית, הצטרפה למלחמה, לצד צרפת ובעלות בריתה, גם בריטניה. המלחמה המשיכה וסחפה מדינות נוספות: טורקיה, ובולגריה - לצדן של גרמניה ואוסטריה-הונגריה (שנקראו יחדיו מעצמות המרכז); יפן, פורטוגל, איטליה, רומניה, יוון, ארצות הברית ועוד - לצדן של בריטניה, צרפת, רוסיה וסרביה (שנקראו יחדיו מעצמות ההסכמה). באופן זה התפשטה המלחמה, וממדיה הפכו עולמיים.

הגורמים לפרוץ המלחמה
רצח יורש העצר האוסטרי - הונגרי היווה, כאמור, עילה לפרוץ מלחמת העולם הראשונה. אולם לאמיתו של דבר, התחרות בין האימפריות, מערכת הבריתות, איזון הכוחות, מירוץ החימוש, התפתחות כלי הנשק ואמצעי התקשורת, הדיפלומטיה החשאית, הבעיות הכלכליות והמתיחות החברתית - כל אלה היו הרקע להסתבכות המדינות במלחמה. עם זאת, את פרוץ המלחמה אין לייחס לגורם אחד בלבד, אלא לשילוב הגורמים כולם.

עוד שנים רבות קודם לכן שררה מתיחות בין מדינות אירופה; המדינות חשדו זו בזו, הן התחמשו וחיפשו בעלות ברית למקרה של התקפה. כך נחלקה אירופה כולה לשני מחנות עוינים. המתיחות שבין צרפת וגרמניה הייתה גדולה במיוחד, משום שצרפת לא יכלה להשלים עם אבדן חבלי אלזס ולוריין שאותו כבשה גרמניה בשנת 1871, וגרמניה חשדה שביום מן הימים תרצה צרפת לנקום בה על מפלתה זו. גם בין גרמניה ובריטניה שררה מתיחות גדולה, כי לשתיהן היה צי אדיר והן התחרו בניהן על השליטה בים. כמו כן, אוסטריה-הונגריה ורוסיה התחרו זו בזו על השפעתן בארצות הבלקן, ואילו מדינות קטנות כמו סרביה היו בעלות שאיפות לאומיות משלהן.

מהלכי המלחמה
משפתחה גרמניה במלחמה הייתה מטרתה להכניע את צרפת בזמן קצר, אולם תודות לעזרת הצבא הבריטי נבלמה התקדמות הגרמנים ושני המחנות הנלחמים התבצרו זה מול זה בקו חפירות ארוך שנמשך מחופי בלגיה עד גבול שוויץ במזרח צרפת. חזית זו נקראה חזית המערב. נגד הרוסים לחמו הגרמנים בחזית המזרח.

בשנת 1915 החליטו מעצמות ההסכמה לפתוח חזית חדשה. הצבא הבריטי הפליג לעבר טורקיה על מנת לכבוש את הדרדנלים, להוציא את טורקיה מן המלחמה, ולאיים על מעצמות המרכז מן הבלקנים. תכנית זו נכשלה וצבא מעצמות ההסכמה נאלץ לסגת. אחר כך האירה ההצלחה פנים לבריטים במלחמתם נגד טורקיה בארץ ישראל ובמקומות אחרים במזרח התיכון ובמזרח הקרוב. בינתיים הצליח הצי הבריטי לפנות אניות סחר גרמניות מן הים. הצי הגרמני נמנע מלהתנגש עם הצי הבריטי, ובשנת 1916, באחד הקרבות הימיים ליד יוטלנד, נחלו הגרמנים מפלה ואניותיהם נאלצו לשוב לבסיסיהן ולא העזו עוד לצאת לקרב ימי. לעומת זאת, הטביעו הגרמנים אניות נוסעים ואניות מלחמה רבות בעזרת צוללות, מבלי לשים לב אם אלו אניות של מדינות אויב או אניות ניטראליות. בשנת 1917, משהטביעו הגרמנים אניות של ארצות הברית, הכריזה זו מלחמה על גרמניה והצטרפה למעצמות ההסכמה. כוחן של מעצמות ההסכמה גדל מאוד, אולם לאחר המהפכה הבולשיביקית ברוסיה בשנת 1917 כרתו הרוסים ברית עם גרמניה ונסוגו מן המלחמה, והגרמנים יכלו אמנם לרכז כוחות בחזית המערב, אך עם זאת לבסוף הם נחלו תבוסה בקרבות נגד מעצמות ההסכמה.

סיום המלחמה ותוצאותיה
תבוסת הגרמנים בשדה המערכה לוותה במרד אזרחי, ובעקבותיו הורד הקיסר וילהלם השני מכס המלכות, וביום ה-11 בנובמבר 1918 ביקשו הגרמנים שביתת נשק. חודשים אחדים לאחר מכן, בחודש יוני 1919, נחתם חוזה שלום בין מעצמות ההסכמה לבין גרמניה בארמון ורסאי, ולאחר מכן נחתמו חוזי שלום גם עם שאר מעצמות המרכז, שנכנעו עוד קודם לכן.

במלחמת העולם הראשונה קיפחו את חייהם עשרה מיליון בני אדם, עשרים מיליון איש נפצעו, וההוצאות הכספיות שהיא גבתה הגיעו למאתיים מליארד דולר. בעקבותיה גם השתנתה כליל המפה המדינית של אירופה: קיסרות אוסטריה-הונגריה התפוררה, ובמקומה הוקמו מדינות חדשות, בהן יוגוסלביה וצ'כוסלובקיה. גרמניה החזירה את אלזס ולוריין לצרפת; פולין, שאיבדה את עצמאותה 120 שנה קודם לכן, הוקמה מחדש, והקיסרות הרוסית הפכה לאיגוד של רפובליקות סוציאליסטיות, וקיבלה את השם ברית המועצות.

מקורות
"מלחמת העולם הראשונה", מכלל אנציקלופדיה לנוער, כרך 10, (1972), עמ' 178-176.
"מלחמת העולם הראשונה", האנציקלופדיה העברית, כללית, יהודית וארץ ישראלית, כרך 23, (תשל"ג), עמ' 676-651.

 

כתבה: מירי כתבן

תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום