על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר
עמלנט משרד החינוך דף בית


צוללת צהובה, החיפושיות The Yellow Submarine, The Beatles
1968 בריטניה

סרט אנימציה

לצפייה ביצירה

בימוי: ג'ורג' דנינג
עיצוב גרפי: היינץ אדלמן
מוזיקה: ג'ון לנון ופול מקרתני
דמויות: להקת החיפושיות (הביטלס)

הסרט "צוללת צהובה" נחשב לציון דרך בהתפתחות סרטי האנימציה. הוא לא נכלל בסגנון הרווח של סרטי האנימציה, ונחשב לאוונגרדי ופורץ דרך. במהלך שנות השישים היה סרט זה סרט האנימציה היחיד שזכה להכרה ולא נוצר על יד חברת "וולט דיסני" (Walt Disney). יש שרואים בסגנון הסרט שילוב בין יצירותיהם של וולט דיסני ואנדי וורהול (Andy Warhol).

הסרט מהווה פתיח לסרטי אנימציה ניסיוניים שנעשו אחריו ולשילובן של להקות פופ ורוק, כמו להקת ה"פינק ופלויד", בסרטי אנימציה. יש המחשיבים סרט זה לראשון הווידאוקליפים ולאבי סדרות האנימציה למבוגרים, כגון "הסימפסונים" (The Simpsons).

הסרט "צוללת צהובה" היה הסרט הרביעי של הלהקה המצליחה. את הרעיון לסרט הגה חבר להקת החיפושיות, ג'ון לנון. הסרט מספר את סיפורם של חברי להקת ה"חיפושיות" במסע פסיכדלי אל "ארץ הפלפל" כדי להציל את הארץ מיצורים כחולים ולתמוך ב"פרד" ששואף להחזיר את השמחה למדינתו. בדרך הם חווים חוויות מוזרות, חוצים את ים המפלצות, נתקלים בכפפה מעופפת, צבים נושכים ועוד.

מבנה הסרט ותכניו המשוללים היגיון ניתנים להשוואה עם עולמו של לואיס קרול בספרו "עליסה בארץ הפלאות".

הסרט הוא יצירה אקלקטית שבה שילב האנימטור היינץ אדלמן סגנונות ציור שונים: סוריאליזם, פופ ארט וארנובו. הסרט צבעוני מאוד, והצבעים קונטרסטיים. סגנון הציור המאחד הוא סגנון גרפי והדמויות שטוחות, וזאת בניגוד לסגנון וולט דיסני שניסה להעביר תחושה של תלת-ממדיות. היינץ אדלמן השתמש בשיטות צילום אנימציה חדישות פרי פיתוחו, כגון הזזת הרקע. דמויות הסרט מוזרות מאוד, ומזכירות ציורים של הירונימוס בוש (Hieronymus Bosch). גיבורי הסרט הם דמויות מצוירות של חברי להקת ה"חיפושיות".

את התסריט לסרט כתב אריך סיגל שהעדיף שנינות בריטית על פני שפת ה"סלפסטיק" המקובלת בסרטי אנימציה. את המילים לשירים בסרט כתבו ג'ון לנון ופול מקרתני.

"צוללת צהובה" היווה פריצת דרך מבחינות רבות: שימוש בטכניקות אנימציה מהפכניות, סגנון עיצוב גרפי מיוחד שהשפיע על העיצוב המסחרי במשך שנים ארוכות, אוצרות בלתי נדלים של רעיונות ותמונות פסיכדליות, תנועה מסוגננת, תסריט ודיאלוג מתוחכמים המשתלבים בצורה גאונית במוזיקה ובתמלילים. אולם עם כל מקוריותו הסרט הוא תוצר מובהק של תרבות הפופ של שנות השישים: מרד הסטודנטים, ילדי הפרחים, השאיפה לעולם ללא מגבלות, עולם ססגוני ומלא הומור ודמיון אבסורדי, עולם שנועד להחליף את המטריאליזם הפוליטי הצר והרצחני של הממסד.

 מקורות

Britannica multimedia 99, CD-ROM, Beatles, The, Britannica , 1999.
Yellow Submarine (1968)
http://www.beatlesatoz.com/yellowsub.htm
The Reel Beatles: "Yellow Submarine"

כתב: פיטר מלץ

תוספות גולשים
דף בית | פעילות מקוונת | יוצרים רב-תחומיים | ציר זמן | מאגר תמונות
על האתר | תוכנית הלימוד | צור קשר | פורום