הקדמה
מבוא
תפריט קישורים
כיתה י'
האדם כמכלול
קרדיולוגיה
אנטומיה
פיזיולוגיה
קליניקה
 טרשת עורקים
 תעוקת לב
 אוטם שריר לב
 אי ספיקת לב
 אירוע מוחי
רפואה מונעת
המטולוגיה ומערכת הלימפה
פולמונולוגיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום
כיתה יא'
נפרולוגיה
נוירולוגיה
אנדוקרינולוגיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום
כיתה יב'
גניקולוגיה
גסטרואנטרולוגיה
אורטופדיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום


מערכות בריאות לימודי בריאות ורפואה בחינוך העל - יסודי
דף הבית  | על האתר  | צור קשר
חפש

 

                 טרשת עורקים Atherosclerosisטרשת עורקים Atherosclerosis
מבוא
אפידמיולוגיה
פתופיזיולוגיה
סימנים וסימפטומים
אבחון
טיפול
סיבוכים
מניעה

             

סיפור מקרה
גבר בן 56 פנה לרופא המשפחה עם תלונות של כאב לוחץ במרכז- החזה, עם הקרנה ליד שמאל, המופיע לאחר מאמץ ומוקל במנוחה.
הוא ציין כי הוא "כבר יודע בדיוק כמה הוא יכול ללכת עד שיופיע הכאב."

ברקע, אדם בריא בדרך כלל, השמנת יתר, לפני כשלוש שנים אובחן כסובל מעודף שומנים  בדם (היפרכולסטרולמיה). לא ידוע על יתר לחץ דם  או סוכרת.

לרוב לא עוסק בפעילות גופנית. בעברו עישן קופסת סיגריות ליום, במשך 25 שנים. הפסיק לפני כ-10 שנים (עישון, רפואה מונעת)

בבדיקה פיזיקלית: השמנת יתר (משקל – 90 ק"ג, גובה – 1.76 מ', BMI - 29), לחץ דם  גבוה
(143/92 מ"מ כספית), קולות לב תקינים, כניסת אוויר לריאות תקינה. שאר הבדיקה תקינה.

בדיקות מעבדה: רמת גלוקוז בדם בצום תקינה (אין סימני סוכרת), רמת הכולסטרול הרע (LDL) גבוהה. בוצע מבחן מאמץ, שהיה חיובי . בצנתור כלילי אבחוני נמצאו היצרויות בעורקים הקורונרים: Right coronary artery - 75% .

הטיפול שהומלץ למטופל כלל  מניעת אגרגציית טסיות (מניעת היצמדות הטסיות באמצעות תרופת אספירין  (קישור למושגים) + הורדת שומנים בדם (באמצעות תרופות ממשפחת הסטטינים) (קישור למושגים) + טיפול להורדת לחץ הדם (באמצעות תרופות מְשַתְנוֹת) (קישור למושגים).

מבוא
טרשת עורקים (Atherosclerosis = התקשות-sclerosis עורק- Athero) היא מחלה שבה עורקים מוצרים בהדרגה בשל היווצרות רבדים שומניים ופלאק טרשתי בדופנות כלי הדם. מחלה זו  פוגעת בעורקים שונים בגוף, ויכולה לגרום לפגיעה באספקת הדם לאיברים רבים כגון הלב, המוח והכליות.

כאשר המחלה פוגעת בעורקים המספקים דם ללב - העורקים הכליליים
Coronary arteries היא גורמת למחלת לב איסכמית - Ischemic

heart disease
. כאשר המחלה פוגעת בעורקים המספקים דם למוח היא יכולה לגרום 
אירוע מוחי - שבץ.

אפידמיולוגיה
העורקים הכליליים הם המקום העיקרי שבו פוגעת טרשת העורקים. טרשת עורקים גורמת ליותר
מ-90% ממחלות הלב האיסכמיות.

מחלות לב איסכמיות - Ischemic heart disease הן גורם התחלואה והתמותה מספר אחד בעולם המערבי.  על פי נתוני האיגוד הקרדיולוגי בישראל, מגיעים לבתי החולים  עקב אוטם חריף בשריר הלב
כ-50 חולים ביום!

 גורמי הסיכון למחלה טרשתית מחולקים לגורמים הניתנים לשינוי (גורמים סביבתיים) ולגורמים שאינם ניתנים לשינוי (גורמים ביולוגיים):

גורמים שאינם ניתנים לשינוי

גורמים שניתנים לשינוי

גיל: מעל 45 בגברים
       ומעל 55 בנשים
.

דיסליפידמיה:  LDL גבוה, HDL נמוך מגבירים מאוד את טרשת עורקי הלב.

מין: שכיחות מוגברת אצל גברים.

יתר לחץ דם: מגביר מאוד את שיעור אירועי המוח וטרשת העורקים.

סיפור משפחתי ונטייה גנטית

עודף משקל, BMI>25: קשור בהתפתחות מוקדמת של מחלת לב וכלי דם.

 

עישון: מאיץ בכ-50% את קצב ההתפתחות של טרשת העורקים.

 

סוכרת: טרשת עורקים שכיחה יותר  בקרב חולי סוכרת, ומתבטאת בגיל צעיר יותר.

 

חוסר פעילות גופנית: פעילות מתונה מפחיתה בכ-40%-20% את הסיכון לפתח מחלות לב וכלי דם.

פתופיזיולוגיה
תהליך היווצרות הפלאק הטרשתי -Atherogenesis  הוא תהליך איטי ולרוב מתרחש לאורך שנים. לאחר תקופה ארוכה שבה התהליך הוא שקט או א-סימפטומטי, ייתכנו סימנים  קליניים.

 היווצרות הנגע או הפלאק הטרשתי (Atheroma) מתחילה משקיעה של כולסטרול (בעיקר LDL) בדופנות כלי הדם בעקבות נזק לאנדותל המצפה אותו.

 ה - LDL עובר חמצון וגורם לתגובה דלקתית בדופן כלי הדם: תאי דם לבנים רבים, בעיקר מאקרופאגים, מצטברים בדופן התא ומנסים לבלוע את החומר השומני ה"זר". מאקרופאג שבלע LDL מחומצן  מקבל מראה קצפי ולכן נקרא  Foam cell - "תא קצף". הצטברות של תאי קצף אלה נראית כפסים שומניים על גבי העורק, ונקראת Fatty streaks.

לאחר התגובה הדלקתית החריפה  הגוף מנסה לתקן את הנזק  ולארגן את המבנים בדופן התא. בתהליך זה מגיעים תאי שריר חלק אל האזור ונוצרת באזור רקמת חיבור, שתוחמת את אזור הדלקת. נוצרת ליבה שומנית המוקפת במעטפת פיברוטית. זוהי  ה-Atheroma  או הפלאק הטרשתי, שבולט לתוך חלל כלי הדם ומצר אותו.

הפלאק הטרשתי בדרך כלל מצופה בשכבת רקמת חיבור שמגנה עליו מקרע. זהו  הפלאק היציב או הפלאק הפיברוטיFibrous plague.

תהליך זה אינו סטטי. הפלאק ממשיך לגדול והופך לבלתי יציב, כלומר הפלאק עלול להיקרע או להיסדק.

אם הפלאק נקרע, מתחיל באזור תהליך קרישת הדם: אם קריש הדם שנוצר קטן, הוא גורם לעלייה נוספת בהיצרות החלל ומחמיר את הסימפטומים הכרוניים -תעוקת חזה  Angina pectoris. אם  שיעור ההיצרות עומד על 75% לא ניתן לספק את הלב במאמץ (תעוקת חזה יציבה - ראה קישור). עלייה ליותר מ-80% לא מאפשרת אספקת דם מספיקה ללב בזמן מנוחה (תעוקת חזה בלתי יציבה - ראה קישור).

אם קריש הדם גדול מספיק כדי לחסום את כל חלל כלי הדם יתפתחו תסמינים חריפים (אקוטיים), כלומר אוטם שריר הלב או "התקף לב")ראה קישור).

סימנים וסימפטומים
לטרשת העורקים שלב א-סימפטומטי ארוך מאוד. בזמן זה הפלאק גדל עד שנוצרת היצרות שפוגעת בזרימת הדם בעורקים הכליליים (Coronary arteries). זהו השלב הסימפטומטי:

תעוקת חזה: היצרות של חלל כלי הדם הקורונריים על ידי הפלאק הטרשתי, שיכולה להתבטא במאמץ ולעתים גם במנוחה. תסמונת שביטוייה בכאב, לרוב כאב לוחץ או שורף בבית החזה (החולים מסמנים את הכאב על ידי אגרוף במרכז החזה). לעתים יש הקרנה של הכאב ללסת התחתונה או לכתף שמאל. כאב זה נמשך מספר דקות (בדרך כלל בין 5 ועד 15 דקות). הכאב מלווה לעתים בסימפטומים נוספים כמו קוצר נשימה, הזעה, בחילות או הקאות.

אוטם שריר הלב: חסימת חלל כלי הדם הקורונריים על ידי הפלאק הטרשתי,  שיכולה להתבטא גם במנוחה. הסימפטומים האופייניים לאוטם שריר הלב  דומים לתעוקת חזה אך חזקים יותר וממושכים יותר - כאב לוחץ בחזה, הנמשך בדרך כלל מעל 30-20  דקות ולא חולף במנוחה. לעתים הכאב מקרין מהחזה לכתפיים, ללסת או לבטן. הכאב מלווה בזיעה, בחילה, הקאה, קוצר נשימה, דפיקות לב, סחרחורות וחרדה  המתוארת לרוב  כ"פחד מוות". אצל אנשים רבים, בעיקר זקנים וחולי סוכרת, התקף לב מתבטא בסימפטומים אחרים, לעתים חריפים פחות או ללא סימפטומים כלל.

             

 אבחון
אבחנת תעוקת חזה יציבה מבוססת בעיקר על סיפור תלונותיו של המטופל. במקרים שבהם האבחנה אינה ברורה יש צורך לבצע בדיקות נוספות, כמו  אק"ג בזמן הופעת התלונות (נוכחות שינויים איסכמיים בעת סימפטומים), מבחן מאמץ (גירוי סימפטומים ושינויים באק"ג על ידי מאמץ), מיפוי לב (בדיקת זרימת הדם ללב), אקו-קרדיוגרפיה (בדיקת תנועתיות הלב וקיום אזורים איסכמיים), צנתור לב כלילי (נוכחות היצרות בעורקים הקורונרים).

אבחון אוטם שריר הלב נעשה  גם  על ידי מציאת שינויים איסכמיים באק"ג, ובנוסף על ידי בדיקות מעבדה לנוכחות אנזימי לב בדם (קישור למושגים).

טיפול
טיפול מיידי לשיפור אספקת הדם ללב והסימפטומים יתבצע באמצעות הפסקת הפעילות הגופנית ומתן תרופות המרחיבות את כלי הדם הקורונרים - תרופות מקבוצת הניטריטים (כמו ניטרוגליצרין).

 

טיפול ארוך טווח כולל תרופות המרחיבות את העורקים הכליליים מקבוצת הניטריטים ותרופות המפחיתות את תצרוכת החמצן של שריר הלב על ידי האטת פעילותו (כמו חסמי הקולטנים לנוירוטרנסמיטור אדרנגי מסוג בטא (פיזיולוגיה) - Beta blockers). בנוסף ניתנות תרופות למניעת היווצרות קרישי דם, כמו אספירין (קישור למושגים). טיפול אפשרי  נוסף הוא הרחבת העורקים הכליליים בצנתור על ידי בלון או ניתוח ליצירת מעקף לאזור החסימה - ניתוח מעקפים. הטיפול באוטם שריר הלב מורכב יותר ויפורט בעמוד של אוטם שריר הלב.

סיבוכים
טרשת עורקים אינה מצב סטטי. לאורך החיים הפלאק הטרשתי גדל והסיכויים לקרע שלו גדלים. אדם שביטויי הטרשת אצלו התחילו כתעוקת חזה המתרחשת רק במאמץ (יציבה) יתקדם לתעוקה גם במנוחה (בלתי יציבה), ונמצא בסיכון מוגבר לאוטם שריר הלב.

מניעה
הטיפול הטוב ביותר והיעיל ביותר בטרשת עורקים הוא מניעתה והאטת התקדמותה באמצעות שינויי אורך חיים (הפסקת עישון, ירידה במשקל, דיאטה  דלת שומנים, פעילות גופנית אירובית קבועה) וטיפול בגורמי הסיכון - סוכרת, יתר לחץ דם, דיסליפידמיה (בעיה במטבוליזם של השומנים).


רמות שונות של טרשת (הסתיידות) עורקים

                     
© צילום באישור מיוחד לעמלנט, תערוכתBodies  מדעטק ישראל  

  

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה                                                          

כל הזכויות שמורות במשרד החינוך למינהל למדע ולטכנולוגיה בשיתוף מרכז פדגוגי טכנולוגי (מפ"ט) עמל
האתר תוכנת ע"י GoNet Software Solutions
ראו תנאי שימוש