הקדמה
מבוא
תפריט קישורים
כיתה י'
האדם כמכלול
קרדיולוגיה
אנטומיה
פיזיולוגיה
קליניקה
 טרשת עורקים
 תעוקת לב
 אוטם שריר לב
 אי ספיקת לב
 אירוע מוחי
רפואה מונעת
המטולוגיה ומערכת הלימפה
פולמונולוגיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום
כיתה יא'
נפרולוגיה
נוירולוגיה
אנדוקרינולוגיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום
כיתה יב'
גניקולוגיה
גסטרואנטרולוגיה
אורטופדיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום


מערכות בריאות לימודי בריאות ורפואה בחינוך העל - יסודי
דף הבית  | על האתר  | צור קשר
חפש

                


                              תעוקת חזה Angina Pectoris


סיפור מקרה
מבוא
אפידמיולוגיה
פתופיזיולוגיה
סימנים וסימפטומים
אבחון
טיפול
סיבוכים
מניעה

            

סיפור מקרה
מר י.ר. בן 60, הובא באמבולנס למיון בשל לחץ ואי נוחות בחזה שהחלו שעתיים לפני הגעתו. תחושת הלחץ החלה בזמן שעבד בגינה, והוקלה לאחר מנוחה קצרה. לפני כן אף פעם לא חש בכאבים כאלו. ברקע, מחלת יתר לחץ דם, המטופלת בתרופות.
לא מעשן. בחדר המיון בוצעה הערכה מהירה של מצבו, והוחל במתן חמצן וניטור סימנים חיוניים.

בבדיקה גופנית: מר י.ר. נראה מבוהל, קצב לב - 80,  לחץ דם -  110/70, קולות לב תקינים, כניסת אוויר תקינה לריאות.

בדיקות מעבדה: רמת כולסטרול "רע" (LDL) גבוהה (ראה מושג).
לא נמצאו אנזימי לב בדם (ראה מושג).

בוצע אק"ג (ראה מושג), שהיה תקין. החולה אובחן כסובל מתעוקת חזה יציבה, והומלץ על טיפול למניעת אגרגציית טסיות באמצעות מתן אספירין, טיפול להורדת שומנים בדם באמצעות מתן סטטין, תרופה להורדת עומס פעילות הלב באמצעות תרופה ממשפחת חוסמי בטא, וטיפול מרחיב כלי דם למקרה של תעוקה חוזרת באמצעות ניטרטים. כמו כן הומלץ לעבור מבחן מאמץ, במרפאה בקהילה.

                                  

מבוא
תעוקת חזה,  תעוקת לב, טרשת עורקים כלילית או בלועזית Angina Pectoris הם שמות שונים למחלה המאופיינת באפיזודות חוזרות של כאב  או לחץ בחזה עקב היצרותם של העורקים הכליליים (הקורונריים), וכתוצאה מכך שריר הלב אינו מקבל מספיק חמצן הדרוש לפעילותו. תעוקת חזה מהווה חלק מקבוצת מחלות הלב האיסכמיות (יחד עם אוטם שריר הלב, ראה מאמר).

אפידמיולוגיה
מחלות לב איסכמיות גורמות יותר ויותר לתחלואה ולתמותה, ומהוות נטל כלכלי גדול יותר מכל מחלה אחרת בעולם המערבי. מחלות לב איסכמיות מהווה גורם התמותה משמעותי מאוד בישראל ובעולם המערבי. בארצות הברית בלבד יש יותר מ- 13 מיליון חולים במחלות לב איסכמיות, מתוכם ליותר מ-6 מיליון יש סימפטומים של תעוקת חזה. תזונה עשירה בשומן ובקלוריות, עישון וחוסר פעילות גופנית קשורים לעלייה בשכיחות מחלות אלו. השמנת יתר, רמה גבוהה של שומנים בדם, עמידות לאינסולין וסוכרת הם גורמי סיכון משמעותיים לטרשת עורקים, וכן למחלות לב איסכמיות, ביניהן תעוקת חזה.

פתופיזיולוגיה
מחלה טרשתית בעורקים הכליליים (הקורונריים, ראה מאמר, טרשת עורקים) היא הסיבה העיקרית לתעוקת חזה. סיבות נוספות ושכיחות פחות הן חסימה של מוצא העורקים הקורונריים מהאאורטה, היצרות של מסתם אבי העורקים ולכן ירידה ביציאת דם מחדר שמאל אל הגוף, התכווצות פתאומית של העורקים הקורונרים, אנמיה חמורה ועוד.

רמת החמצן הדרושה ללב נקבעת לפי מידת עומס העבודה שלו - קצב הלב וחוזק הפעימות. מאמץ גופני גורם ללב לעבוד חזק יותר ולכן דרישתו לחמצן עולה.
כאשר העורקים מוצרים או חסומים, זרימת הדם ללב אינה מספיקה לספק ללב את החמצן שהוא זקוק לו.
ככל שדרגת ההיצרות בעורק כלילי חמורה יותר או ככל שיותר עורקים מעורבים בתהליך הטרשתי, הכאב עלול להופיע במאמץ נמוך יותר ולעיתים אף במנוחה.
לרוב רק היצרויות משמעותיות מאוד, בסביבות 90% מחלל העורק, גורמות לזרימת דם נמוכה מאוד, עד כי גם במנוחה החולה יחוש כאבים.

יש שני סוגים עיקריים של תעוקת חזה. הראשון, תעוקת חזה יציבה
(stable angina), האנגינה הקלאסית, אשר מופיעה במאמץ בשל פלאקים טרשתיים הגורמים להיצרות קבועה בעורקים הכליליים בלב ומפריעים לזרימת הדם. הסוג השני הוא תעוקת חזה בלתי יציבה ((unstable angina, מצב המשלב את הפלאקים הטרשתיים כמו באנגינה יציבה עם היווצרות של קרישי דם(טרמובוזיס) ועיוות של העורק הכלילי, כך שההיצרות או החסימה אינן צפויות מראש, ותעוקת החזה מופיעה הן במאמץ והן במנוחה. אצל חולים מסוימים אנגינה זו עלולה להפוך לאוטם ואפילו למוות פתאומי.

סימנים וסימפטומים
החולה האופייני יתלונן על אי נוחות בחזה, המתוארת בדרך כלל כלוחצת או שורפת. בדרך כלל התחושה ממוקדת, אך תיתכן הקרנה לאזור יד שמאל, ללסת או לגב. לעיתים הכאב מלווה בסימפטומים נוספים כמו קוצר נשימה, הזעה, בחילות/הקאות. התעוקה חולפת בדרך כלל לאחר כ-2 עד 5 דקות.  הסימפטומים של תעוקת חזה תלויים במנגנון הפתופיזיולוגי שגרם להם:

תעוקת חזה יציב (stable angina) - מצב שבו תעוקת החזה לא משתנה במובנים של חומרה, תדירות או משך הכאבים במהלך שבועות או חודשים. אנשים הסובלים מתעוקת חזה יציבה יודעים לצפות איזה מאמץ או מתח יגרמו  להופעת הכאב, וכיצד ומתי הוא יחלוף.

תעוקת חזה בלתי יציב ((unstable angina)  -  החמרה באופייה של תעוקת חזה יציבה, המתבטאת בתעוקה חזקה יותר, ארוכה יותר או תדירה יותר. הכאבים יכולים להתעורר במאמץ פחות קשה או אפילו במנוחה, ולעיתים לא ניכרת בהם הקלה שהייתה מושגת בעבר באמצעות מנוחה או תרופות. פעמים רבות מצב זה מקדים אירוע של התקף .

לרוב הבדיקה הגופנית אצל חולים עם תעוקת חזה היא נורמלית כאשר הם א-סימפטומטיים, פרט לממצאים המעידים על קיום מחלה אטרוסקלרוטית. בדיקה גופנית בזמן התקף תגלה עלייה בקצב הלב, קולות לב אבנורמליים, נשימה מהירה והזעה.

אבחון
על אף שאבחון תעוקת חזה אפשרי ברמת ודאות גבוהה על סמך ההיסטוריה הקלינית בלבד, יש מספר בדיקות מעבדה שיכולות לסייע באבחנה:

1. רמות השומנים בדם כדי לשלול או לאשר קיום גורם סיכון זה,

2. רמת הגלוקוז בדם כדי לבדוק קיום של סוכרת או עמידות לאינסולין, המהווה גורם סיכון לטרשת עורקים ותעוקת חזה.

3. קיום של אנזימי הלב (ראה מושג) כדי לשלול אוטם לבבי (ראה מאמר).

4. ביצוע אק"ג (ראה מושג) בזמן הופעת התלונות ובדיקת נוכחות סימנים לאיסכמיה לבבית. בין ההתקפים תרשים האק"ג בדרך כלל נורמלי. ייתכנו סימנים לאוטם ישן.

5. רישום אק"ג בזמן מאמץ = מבחן מאמץ (ראה מושג), כדי לחשוף תעוקת חזה יציבה המופיעה רק במאמץ. הבדיקה מאפשרת להעריך את חומרת מחלת הלב הכלילית.  בדיקה זו לא תתבצע כאשר החולה מגיע למיון בשל תלונות של כאבים בחזה אלא באופן עצמאי במרפאות הקהילתיות.

6. הדמיה לבבית = מיפוי לב. בזמן מאמץ מוזרק חומר ניגוד (חומר הבולט מאוד ברנטגן או ב- CT) לווריד. חומר הניגוד נודד ללב עם הדם ומגיע גם לעורקים המזינים את הלב. ההדמיה חושפת אזורים בלב שלא מקבלים דם מסומן בזמן מאמץ וגורמים לאיסכמיה.

7. צנתור אבחוני = צילום עורקים כליליים, כלומר בדיקה של מידת ההיצרות בכלי הדם הקורונריים. תחת צילום רנטגן (שיקוף) מוזרק חומר ניגוד (חומר הנראה ברנטגן באופן בולט) לכלי הדם. חומר הניגוד ממלא את כלי הדם הקורונרים, ואם יש היצרות, כלי הדם יראה צר יותר (ראה מושג - צנתור).

טיפול
מטרתו של הטיפול המיידי בתעוקת חזה היא למנוע איסכמיה או החלשת הסימפטומים. אם הכאבים אינם חולפים בעקבות הפסקת המאמץ הגופני יש לטפל בניטריטים לטווח קצר. הניטריטים מרחיבים את כלי הדם בלב ומעלים את זרימת הדם בעורקים הקורונריים (התרופה ניתנת במציצה מתחת ללשון כיוון ששם יש ריבוי של כלי דם והספיגה מהירה), מתן חמצן, מתן טיפול נגד הכאב (מורפין), ומתן נוגד טסיות למניעת היווצרות קרישי דם.

בטיפול ארוך הטווח מקובל להשתמש בארבעה סוגי תרופות:

1. תרופות שמורידות את קצב הלב במנוחה ומגבילות את הגברת הקצב במאמץ, וכך מורידות את דרישת החמצן באמצעות הלב - חסמי הקולטנים לנוירוטרנסמיטור אדרנגי מסוג בטא.

2. תרופות מקבוצת הניטריטים, המרחיבות את כלי הדם ומעלות את זרימת הדם בעורקים
הכליליים אל הלב.

3.  תרופות המונעות היווצרות קריש דם מטסיות ומורידות את הסיכון לחסימת עורקים כליליים באמצעות קריש זה - נוגדי טסיות = אספירין.

4. תרופות מקבוצת הסטטינים, המורידות את רמת השומנים בדם וידועות כמאריכות חיים אצל אנשים עם מחלות לב איסכמיות. 

 בנוסף יש לזהות ולטפל בגורמי הסיכון לטרשת עורקים כגון סוכרת, רמת שומנים גבוהה בדם, יתר לחץ דם וכן לעודד אורח חיים בריא, שמירה על משקל תקין, ביצוע פעילות גופנית המותאמת למצבו הספציפי של החולה והפסקת עישון.

סיבוכים
פרט לפגיעה המתקדמת ביכולת האדם לבצע מאמץ גופני, התקדמות טרשת העורקים יכולה להביא לבסוף לחסימה מלאה של העורק הקורונרי ולאוטם שריר הלב (ראה מאמר). החסימה יכולה להיות הדרגתית, כמו בתעוקת חזה יציבה, או פתאומית, כמו בתעוקת חזה לא יציבה ואפילו לגרום למוות פתאומי. כמו כן, איסכמיה לחלקים משריר הלב יכולה להוביל למצבים כמו פגיעה בהולכה החשמלית בלב, הפרעות בקצב הלב, הגדלת הלב ואפילו אי ספיקת לב (ראה מאמר).

מניעה
כדי למנוע את התקדמות המחלה הטרשתית והחמרת התעוקה יש לטפל בגורמי הסיכון ולעודד
שינוי אורח חיים - טיפול בסוכרת, בלחץ דם  וביתר כולסטרול, הפסקת עישון, הורדה במשקל,
ופעילות גופנית אירובית קבועה.

מטרתו של הטיפול ארוך הטווח המוזכר לעיל בחולה עם תעוקת חזה יציבה היא למנוע התקפים נוספים של תעוקת חזה באמצעות הורדת העומס מהלב, מניעת קרישת דם והרחבת כלי הדם.
במקרים שבהם ההיצרות משמעותית או התעוקה אינה יציבה ניתן לבצע צנתור והרחבת העורקים באמצעות בלון או סטנט.

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה                                                          

כל הזכויות שמורות במשרד החינוך למינהל למדע ולטכנולוגיה בשיתוף מרכז פדגוגי טכנולוגי (מפ"ט) עמל
האתר תוכנת ע"י GoNet Software Solutions
ראו תנאי שימוש