הקדמה
מבוא
תפריט קישורים
כיתה י'
האדם כמכלול
קרדיולוגיה
המטולוגיה ומערכת הלימפה
פולמונולוגיה
מבוא
אנטומיה
פיזיולוגיה
קליניקה
 קצרת הסימפונות
 מחלת ריאות חסימתית כרונית
 א. דלקת סמפונות כרונית
 ב. נפחת (אמפיזמה)
 חזה אוויר
 דלקת ריאות
רפואה מונעת
מונחים בפולמונולוגיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום
כיתה יא'
נפרולוגיה
נוירולוגיה
אנדוקרינולוגיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום
כיתה יב'
גניקולוגיה
גסטרואנטרולוגיה
אורטופדיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום


מערכות בריאות לימודי בריאות ורפואה בחינוך העל - יסודי
דף הבית  | על האתר  | צור קשר
חפש

            נפחת (אמפיזמה, Emphysem) 

 

 

 

סיפור מקרה
דני, בן 58, מעשן במשך שנים רבות כ-2 קופסאות סיגריות ליום. במשך הזמן החל לחוש קוצר נשימה
(30 נשימות בדקה) בעת ביצוע פעילות כגון עלייה במדרגות. לאחרונה חלה התדרדרות נשימתית משמעותית, ולאחר בדיקת תפקודי ריאה והתייעצות עם רופא ריאות הוחלט להנשימו באופן קבוע. מאז מרותק דני למיטתו וסובל מזיהומים חוזרים בריאות, חום של 39 מעלות, לחץ דם 80/60 ודופק 110. למרות כל אזהרות הרופאים המשיך דני לעשן, ורופא המשפחה הפנה אותו לפסיכיאטר מחשש לדיכאון.
• מהן הבעיות העיקריות של החולה?
• אילו שאלות עולות מקריאת סיפור המקרה?

הצעה לשאלות אפשריות:
1. מדוע התפתח קושי בנשימה אצל דני?
2. מה הקשר בין ביצוע פעילות להופעת קוצר נשימה?
3. מדוע התפתחו זיהומים חוזרים בריאה?
4. מדוע היה חשש לדיכאון?
 

 

מבוא
נפחת (אמפיזמה) של הריאה היא מחלה כרונית הגורמת להרס של רקמת הריאה. במחלה זו נהרסות הדפנות של נאדיות הריאה (Alveoli), שבהן מתבצע שחלוף הגזים. שקי האוויר הזעירים בריאות (נאדיות) מוגדלים וניזוקים. במקום הנאדיות נוצרים חללים גדולים, וכתוצאה מכך קטן שטח הפנים לשחלוף הגזים ויש פגיעה בכושר הדיפוזיה של גזי הנשימה דרך דופן הריאה.
המחלה מתאפיינת בעיקר בקוצר נשימה, שכתוצאה ממנו החולה עלול להזדקק לחיבור למקור חמצן חיצוני, ובמקרים חמורים יותר המצב יכול להתדרדר לאי ספיקה נשימתית ואפילו מוות. גורמי סיכון להתפתחות המחלה הם עישון וחשיפה מתמשכת לעשן סיגריות (כולל עישון פסיבי), וכן חשיפה לחומרים המצויים באוויר ומזיקים לריאות - חשיפה לזיהום אוויר בסביבה היומיומית או בזמן עבודה במפעל המייצר כימיקלים מסוימים (ראה גורמי סיכון). כיוון שמדובר במחלה כרונית פרוגרסיבית (מתקדמת), תסמיניה אינם מופיעים מיד לאחר החשיפה לגורמי הסיכון, אלא שנים מאוחר יותר. המצב הולך ומחמיר אם לא מפסיקים להיחשף לגורמי הסיכון.

אפידמיולוגיה
על-פי נתוני ה- CDC (Centers for disease control and prevention), נפחת היא גורם המוות הרביעי בעולם. בארצות הברית  אובחנו בשנת 2009 כ-5 מיליון חולים חדשים בנפחת  בלבד. כיוון שמחלה זו משתייכת לספקטרום רחב יותר של מחלות בדרכי נשימה התחתונות, ככל הנראה שיעורי התמותה והמחלה ממנה אף גבוהים יותר.

אטיולוגיה
עישון כבד, חשיפה לעשן סיגריות (כולל עישון פסיבי) וזיהום אוויר הם הגורמים השכיחים להופעת המחלה.

פתופיזיולוגיה
מחלה פרוגרסיבית של הריאה, שבמהלכה מתרחש הרס של רקמת הריאה - הן פגיעה במבנה והן פגיעה בכושר תפקודה.
מחלה זו משתייכת לקבוצת מחלות הריאה החסימתיות (שאליהן משתייכים גם אסתמה ו-COPD). בועה בריאה (בולה) היא חלל אוויר בלתי תקין הנגרם בריאה, בעל קוטר מינימלי של סנטימטר אחד. הופעת הבולות אופיינית למחלת נפחת הריאות (אמפיזמה). במבנה האנטומי התקין של הריאות קיימים דרכי אוויר מתפצלים, שבסופם חללי אוויר קטנים. בולה נוצרת כתוצאה מפגיעה דלקתית ממושכת בחללי האוויר הקטנים הללו.
נפחת מתאפיינת בכליאת אוויר בדרכי הנשימה בעת תהליך הנשיפה. פעולת הנשימה מתאפשרת בעיקר הודות להפרשי הלחצים של האוויר בין פנים הריאה אל מחוץ לה.  כתוצאה מכליאת האוויר בדרכי הנשימה, החולים במחלה אינם מצליחים לרוקן את ריאותיהם מהאוויר בסוף תהליך הנשיפה, וסובלים מקושי בשאיפה (תהליך פסיבי). זאת עקב הפרש לחצים קטן יותר בין פנים הריאה אל מחוץ לריאה. הרס רקמת הריאה נובע מדלקת כרונית המתפתחת ברקמת הריאה עקב שקיעת חלקיקים שונים על גביה: אצל מעשנים מדובר בחלקיקי עשן סיגריות, ובאזורי זיהום אוויר חלקיקי הפיח הנמצאים באוויר.
שינוי הצורה (דפורמציה) המתמשך במבנה הריאה מוביל בסופו של דבר גם לפגיעה תפקודית ולהפחתת יעילות שחלוף הגזים המתבצע בה, דבר הגורם לקשיי נשימה אצל חולים אלו.

 

מקטע ריאה אופייני של חולה נפחת הנגרמת מעישון                            ריאה תקינה

  

סימנים וסימפטומים
נפחת היא מחלה כרונית של הריאה, ועלול לעבור זמן רב בין החשיפה לגורמי הסיכון למחלה לבין הופעתם של סימפטומים. זהו אחד הקשיים הרבים שבהם נתקלים הרופאים באבחון מוקדם. החולים הנחשפים לגורמי הסיכון במשך שנים רבות בצורה מתמשכת בדרך-כלל חשים בטוב, אבל לאחר הופעת הסימפטומים  נגרם כבר הרס משמעותי של רקמת ריאה, וזהו מצב בלתי-הפיך.
הסימפטומים המאפיינים חולי נפחת הם:
1. קוצר נשימה, בעיקר במהלך מאמץ גופני
2. נפח בית החזה מוגדל דמוי חבית
3. נשימה מהירה ושטחית (Tachypnea)
4. היפר-ונטילציה
5. לעיתים קרובות רואים כי יציבתם של חולי נפחת נוטה לפנים בניסיון  לנשום
6. במקרים קשים יותר של המחלה יש כחלון פריפרי (Cyanosis) עקב מחסור בחמצן. מצב זה מצריך חיבור למקור חמצן חיצוני.

אבחנה (דיאגנוזה)
1. הבדיקה העיקרית שבה משתמשים כיום לאבחון נפחת היא מבחן נשיפה בספירומטריה. במהלך המבחן הנבדק מתבקש לשאוף עד למלוא יכולתו בנפח ריאותיו המרבי (Total lung capacity) ולאחר מכן לנשוף את האוויר בחוזקה, תוך שימוש בשרירי הנשיפה (שרירי הבטן). הספירומטר מודד את הנפח שנשף הנבדק בשנייה הראשונה (1 Forced expiratory volume) ואת הנפח הכולל שנשף הנבדק בנשימה מאומצת (Forced expiratory volume). היחס ביניהם צריך להיות כ-85%, ואם הוא קטן מכך, הדבר מרמז על קיום מחלה חסימתית של הריאה.
2. כדי לאבחן באיזו מחלה חסימתית מדובר נעזרים בצילום רנטגן של החזה.
3. בדיקת דיפוזיה של גזים בריאה. בבדיקה זו נבחנת מידת הפגיעה בדיפוזיה של גזים מהאלוואולות לדם. הבדיקה מתבצעת על-ידי נשימת פחמן חד-חמצני (CO). פחמן חד-חמצני הוא בעל זיקה גבוהה מאוד להמוגלובין בדם, ומידת קשירתו אליו תלויה אך ורק בקצב הדיפוזיה שלו.
בחולי נפחת, בהשוואה לחולים במחלות חסימתיות אחרות (למשל אסתמה), תיראה ירידה בכושר הדיפוזיה עקב הפגיעה ברקמת הריאה.

 

טיפול
הנזק לרקמת הריאה הנגרם כתוצאה מהמחלה הוא בלתי הפיך, וניתן לתת לחולים בעיקר טיפול תומך ומקל אבל אין אפשרות לרפאם לחלוטין. עם זאת, הטיפול הראשוני הוא הפסקת עישון כדי למנוע התדרדרות נוספת במצב.
הטיפולים כוללים:
1. מתן תרופות מרחיבות סמפונות, אנטי כולינרגים המקטינים את כיווץ דרכי האוויר המתווך על-ידי מערכת העצבים הפרה- סימפטטית.
2. סטרואידים להפחתת הדלקת.
3. במצבי מחלה חמורים  יותר נהוג לתת תוספת חמצן ממקור חיצוני, ולעיתים להסיר חלק מרקמת הריאה הפגועה או להשתיל ריאות.
במרכזים הרפואיים השונים בארץ קיימות יחידות לשיקום נשימתי, שהדגש בהן הוא שיפור איכות חייו של החולה.

סיבוכים
חולי נפחת הם בעלי סיכון מוגבר לפתח זיהומי ריאה כמו דלקת ריאות ומחלות נוספות הנגרמות מעישון סיגריות. חולים אלו גם חשופים יותר להדבקה בשפעת ובעלי שיעורי תמותה גבוהים יותר ממנה ביחס לאוכלוסייה הכללית.
חולי נפחת סובלים בעיקר מקוצר נשימה. חוסר היכולת לנשום בצורה מספקת עלול להוביל לאי יכולת לבצע פעולות שגרתיות יומיומיות עד כדי ריתוק למיטה ותלות כמעט מוחלטת באספקת חמצן ממקור חיצוני. החולים גם נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סרטן ריאות.
 במחקרים נמצא כי שיעור גבוה של חולים לוקים גם במחלות לב קורונריות (של העורקים הכליליים) בגלל  תגובות קומפנסציה (פיצוי) של הלב להגביר את אספקת הדם לריאות ובכך לשפר את תפקודן.

מניעה
1. הגורם העיקרי לנפחת הריאות הוא עישון, כאשר הן המעשן עצמו והן סביבתו החשופה לחלקיקים הרעילים שבעשן הסיגריות הם בסיכון מוגבר לפתח מחלה זו. כמו כן ידוע כי חשיפה ממושכת לזיהום אוויר ולרעלנים שונים עלולה להגביר את הסיכון לחלות בנפחת.
2. גורם נוסף שיש לבחון הוא גיל החולים. ידוע כי האוכלוסייה המבוגרת היא  בסיכון מוגבר לפתח נפחת. הדבר נובע משינויים הנגרמים עם הגיל, שכתוצאה מהם עלולה להיווצר פגיעה ברקמת הריאה שתוביל להתפתחות נפחת.
3. חסר חלקי או מלא באנזים  α-1 anti tripsin מגביר את הסיכוי לחלות במחלה במעשנים, ולכן מומלץ במיוחד להימנע מעישון סיגריות ומצריכת ניקוטין הגורם להתכלות מהירה יותר של מאגרי האנזים. תפקידו של האנזים הוא להפחית ולמנוע פעילות של אנזימים דלקתיים שונים, בין היתר האנזימים הגורמים לדלקות בריאה. כאשר הוא חסר או מצוי בגוף ברמה נמוכה, עולה הסיכוי להתפתחות דלקות מקומיות מתווכות מדיאטורים דלקתיים בריאה, התורמות באופן ישיר להתפתחות הנפחת.
          _____________________________________________________

מקורות
1. מרק - המדריך הרפואי השלם לבית ולמשפחה, הוצאת כנרת.
http://www.merckmanuals.com/professional/index.html
2.Health- cares.ne 2. t
3. http://www.cdc.gov/nchs/fastats/copd.htm
4. תמונות- wikipedia.org
5. http://fohs.bgu.ac.il/homes/ozm/archive/study4/Obstructive.doc
אטלסים אנטומיים
http://www.medicalstudent.com/#MedicalTextbooks
סיכום ספר מהריסון
http://www.scribd.com/doc/40625138/%D7%A1%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%9D-%D7%97%D7%95%D7%9E%D7%A8-%D7%9E%D7%94%D7%A8%D7%99%D7%A1%D7%95%D7%9F-%D7%9E%D7%A9%D7%95%D7%9C%D7%91

גרסה להדפסה גרסה להדפסה                                                          

כל הזכויות שמורות במשרד החינוך למינהל למדע ולטכנולוגיה בשיתוף מרכז פדגוגי טכנולוגי (מפ"ט) עמל
האתר תוכנת ע"י GoNet Software Solutions
ראו תנאי שימוש