הקדמה
מבוא
תפריט קישורים
כיתה י'
האדם כמכלול
קרדיולוגיה
המטולוגיה ומערכת הלימפה
מבוא
אנטומיה
פיזיולוגיה
קרישת הדם
קבוצות הדם
קליניקה
רפואה מונעת
מונחים בהמטולוגיה
פולמונולוגיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום
כיתה יא'
נפרולוגיה
נוירולוגיה
אנדוקרינולוגיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום
כיתה יב'
גניקולוגיה
גסטרואנטרולוגיה
אורטופדיה
מאמרים
מילות מפתח
סיכום


מערכות בריאות לימודי בריאות ורפואה בחינוך העל - יסודי
דף הבית  | על האתר  | צור קשר
חפש

מונחים בהמטולוגיה ולימפה  

 

 

תא דם אדום (Erythrocyte, Red Blood Cell, RBC)
אחד מתאי רקמת הדם. תא דם אדום הוא תא חסר גרעין וריבוזומים, המלא כמעט כולו בהמוגלובין. צורתו דו-קעורה ותפאחד מתאי רקמת הדם. קידו העיקרי הוא הובלת החמצן מהריאות לכל הרקמות בגוף והובלת פחמן דו חמצני מהרקמות חזרה אל הריאות  על ידי קשירתו להמוגלובין. כדורית דם אדומה מיוצרת ומתפתחת במח העצם האדום ונודדת משם לזרם הדם. מכיוון שלתא הדם האדום אין גרעין, אין לו גם את היכולת להתחלק ולהתרבות. אורך החיים: 120 יום (כ- 3 חודשים) .
מספרן כ-4.5 מיליון למ"מ מעוקב דם באשה כ-5 מליון למ"מ מעוקב דם בגבר.

תא דם לבן (Leukocyte, White Blood Cells, WBC)
אחד מתאי רקמת הדם. תא דם לבן הוא תא השייך למערכת החיסון של גופנו ותפקידו להלחם בזיהומים שונים בגוף. תאי דם לבנים בולעים חיידקים ווירוסים, מייצרים נוגדנים, ומפרישים חומרים שונים. מבחינים במספר סוגים של תאי דם לבנים: -נויטרופילים- אאוזינופילים-בזופילים,לימפוציטים ומונוציטים. כמותם בגוף: 5,000 – 10,000 תאים לבנים במ"מ מעוקב דם.

פלזמה (plasma)
נוזל הדם. מרכיב הדם הלא תאי בדמנו נקרא פלזמה. הפלזמה מורכת ברובה הגדול ממים, ומומסים בה חומרים רבים – שומנים, מלחים, סוכרים, הורמונים ועוד. בנוזל הפלזמה מצויים גם נוגדנים ופקטורי קרישה. 

סרום (serum)
נוזל הדם (פלזמה) ללא פקטורי הקרישה. הסרום מכיל את כל החומרים הנמצאים בפלזמה מלבד פקטורי הקרישה ותאי דם. ניתן לערוך בדיקות דם רבות בסרום של חולה, המצביעות על מצבים מגוונים של בריאות וחולי
.

אריתרופואטין  (Erythropoietin)
הורמון פוליפפטידי הנוצר בכליה בזמן היפוקסיה. מועבר בדם למח העצמות ומחיש קצב חלוקות במח העצם.

Hematopoiesis
תהליך יצירת תאי הדם לסוגיהם במח העצם. בתהליך זה נוצרים תאי דם לסוגיהם, מתאי גזע בתהליך רב שלבי.

אריתרופויאזיס (Erythropoiesis)
תהליך יצירת תאי הדם האדומים במח העצם. בתהליך זה נוצרים תאי דם אדומים, אריתרוציטים, מתאי גזע בתהליך רב שלבי בו הם מאבדים את האברונים שבהם ומתמלאים בהמוגלובין.  על התהליך מפקח ההורמון אריתרופויאטין.

תאי גזע (Stem cells)
תא גזע פלוריפוטנטי יכול להתפתח לכל אחד מסוגי תאי הדם בתהליך רב שלבי שבו התאים מתחלקים ומתרבים, חלקם נשמר כתאים ראשוניים- תאי נבט וחלקם עובר חלוקה לתאי בת תוך תהליכי דיפרנציאציה עד לתא בוגר – אחד מסוגי תאי הדם.

קבוצות דם (Blood types)
קבוצות הדם הן סיווג של סוגי תאי דם אדומים שונים, הנמצאים אצל אנשים שונים באוכלוסייה. על פני כדורית הדם האדומה (ה- RBC, red blood cell) מצויות קבוצות חלבונים, והחשובות מביניהן הן ה- ABO antigens וה- Rh antigen. בהתאם לכך, בדיקות סוג הדם הנפוצות ביותר הן לזיהוי ה- ABO וה-Rh על פני הכדוריות, ומחלקות את סוג הדם לשמונה קבוצות עיקריות: A+, A-, B+, B-, O+, O-, AB+, AB-. סיווג זה מייצג אנטיגנים סוכריים שונים הנמצאים על ממברנת  תא הדם האדום.

סוג והצלבה
בדיקת סוג הדם והתאמת סוג דם בין מנת הדם הספציפית של התורם לבין דם המקבל.

טסיות הדם (PLT ,Trombocytes, platelets)
טסיות הדם הן שברי תאים הנמצאים במחזור הדם ההיקפי, ותפקידם להתחיל בתהליך קרישת הדם במקרים של דימום או פציעה. טסיות הדם נוצרות במח העצם כשברים של תא הנקרא מגאקריוציט.משך החיים שבוע.

גורמי קרישה (Coagulation factors)
קבוצה של חלבונים המומסים בדם ומאקטבים אחד את השני בתהליך סדרתי עד ליצירת סיבי פיברין המהווים מרכיב חשוב בקריש הדם. פקטורי הקרישה יכולים לעבור אקטיבציה בשני מסלולים נפרדים, ומיוצרים ברובם הגדול בכבד.

המטוקריט (Hematocrit)
החלק היחסי של תאי הדם האדומים בתוך כלל נוזל הדם. במצב תקין ערכו סביב 45%. המטוקריט גבוה מדי עלול לגרום לצמיגות יתר של הדם, בעוד המטוקריט נמוך הוא סמן אופייני של מחלת האנמיה – חוסר בתאי דם אדומים.

המוגלובין (Hemoglobin)
חלבון המהווה מרכיב מרכזי בתאי הדם האדומים ותפקידו לקשור ולשאת חמצן אל הרקמות. המוגלובין מורכב מארבע שרשראות חלבוניות, שכל אחת מכילה טבעת הם (Heme) ואטומי ברזל הקושרים את החמצן בקשר כימי. ערכים תקינים: נשים - 12 עד 16 מיליגרם לדציליטר.
גברים - 12 עד 18 מיליגרם לדציליטר.

נוגדי קרישה (Anti-coagulant agents)
קבוצה של תרופות המשמשות לפגיעה בתהליך יצירת קריש הדם ומניעת יצירתם של קרישי דם בלתי רצויים.  אספירין פוגע ביכולת הצימוד של הטסיות, קומדין פוגע בייצור גורמי קרישה, והפרין מזרז את פעולתם של חומרים מפרקי קרישים בגוף.

קשר לימפה ( Lymph node )
קשרי הלימפה (lymph nodes) הם גושים של רקמה לימפואידית שצורתם כשעועית הנמצאים במקומות שונים לאורכם של צינורות הלימפה, ובמיוחד במקומות שבהם מתלכדים צינורות לימפה עיקריים, מסננים את הלימפה, מונעים כניסת גופים זרים אל תוך זרם הדם, וממלאים תפקיד חשוב ביותר במערכת החיסונית. קשרי הלימפה הבולטים ביותר נמצאים בצוואר, במפשעה ובבתי השחי, אך מספרם הכולל בגוף מגיע לאלפים.
כל קשר לימפה נחלק לשני חלקים עיקריים, קופסית וקליפה. הקופסית עשויה רקמת חיבור, ותפקידה הוא שמירה על לכידותו של הקשר. הקליפה מכילה בעיקר תאים חיסוניים (לימפוציטים ומאקרופגים) ותאי עזר. בתוכה מצוי לשד הקשר, המכיל תאי פלסמה מפרישי נוגדנים. מבנה הקליפה מכיל מספר רב של זקיקים, עשויים בעיקר מלימפוציטים וממאקרופגים, הנכנסים אל תוך הלשד ומשמשים כמסננים לנוזל העובר דרכו.
קשר לימפה נפוח מעיד על: הימצאות של חיידקים או נגיפים וכתוצאה מכך הלימפוציטים שנמצאים בקשרי הלימפה מתחלקים ונלחמים בהם.

נוזל הלימפה (Lymph fluid)
נוזל הלימפה זהה בהרכבו לנוזל החוץ תאי ברקמות שבו הוא נוצר. מרכיביו העיקריים הם מים, מלחים, אלקטרוליטים, וחלבונים. נוזל הלימפה המנוקז ממערכת העיכול מכיל גם ריכוז גבוה של שומנים. כמו כן, מכיל נוזל הלימפה תאי דם לבנים השייכים למערכת החיסונית, ברובם לימפוציטים מסוג B ו-T.

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה                                                          

כל הזכויות שמורות במשרד החינוך למינהל למדע ולטכנולוגיה בשיתוף מרכז פדגוגי טכנולוגי (מפ"ט) עמל
האתר תוכנת ע"י GoNet Software Solutions
ראו תנאי שימוש